Petruskyrkan är samlingsplatsen för Petrus församling.

Vad har Pia Kummel-Myrskog och Ronny Thylin för vision för Petrus församling?

PETRUS FÖRSAMLING.

Kyrkpressen ställde några frågor till Pia Kummel-Myrskog och Ronny Thylin som har anmält intresse för jobbet som kyrkoherde i Petrus församling i Helsingfors.

23.1.2024 kl. 07:06

Det blir församlingsrådet som väljer herde i Petrus församling.

Ronny Thylin är kaplan i Petrus församling och arbetar som bäst som tf-herde i församlingen. Pia Kummel-Myrskog har arbetat för missionen både utomlands och i Finland samt vid Kyrkans central för det svenska arbetet. Just nu är hon församlingspastor i Johannes församling.


Varför sökte du tjänsten som kyrkoherde i Petrus församling?

Pia Kummel-Myrskog: Petrus är min hemförsamling och jag har tidigare suttit i församlingsrådet. Jag ser mycket gott i Petrus, till exem­pel en fin och engagerad medarbetarskara. Jag skulle gärna tillsammans med dem vara med och utveckla församlingen.

Ronny Thylin: Jag har varit präst i Petrus församling sedan församlingen grundades år 2009, och i Helsingfors i sammanlagt 22 år. Jag har tidigare tänkt att jag inte vill vara kyrkoherde, men efter att jag vikarierat som det under hösten har jag kommit på andra tankar. Jag kan inte gå förbi den här dörren och tänka att jag gjort ett bra jobb. Jag tror att det är min tur att stiga fram och bära ett större ansvar. Oavsett hur det går i valet så känner jag mig fri som en följd av att jag sökt tjänsten.

Pia Kummel-Myrskog önskar att alla ska känna sig som fullgoda medlemmar och välkomna.


Vad har du för vision för församlingen?

Pia Kummel-Myrskog: Församlingsmedlemmarna på området är medlemmar på lite olika sätt. Någon vill gå i gudstjänst eller delta i förbön, lovsjunga Gud. Någon annan följer med verksamheten mer på sidan om, vill gifta sig i kyrkan eller gå i kyrkan på jul och sjunga julsånger. En tredje bidrar genom att betala kyrkskatten för att den går till gott ändamål. Det är okej. Vi är en gemenskap. Jag önskar att alla ska känna sig som fullgoda medlemmar och välkomna. Sen finns vi där när livet bjuder på glädjefester och sorgestunder, och då ska kyrkan vara lätt att kontakta. Man ska känna sig glad, sedd och hjälpt när man varit i kontakt med församlingen.

Ronny Thylin: Jag drömmer om en församling som fokuserar på lovsång, bön och bibelundervisning. Jag vill jobba för att församlingen ska vara mera som ett vardagsrum där man delar livet och en plats där Guds närvaro gör att man inte kan undgå att bli berörd. Jag längtar efter att få vara en del av en församling som vill vara en aktiv och relevant del av samhället. Jag tror att vi har något att bidra med.


Ronny Thylin vill jobba för att församlingen ska vara mera som ett vardagsrum där man delar livet och en plats där Guds närvaro gör att man inte kan undgå att bli berörd.



En hurudan ledare skulle du vilja vara?

Pia Kummel-Myrskog: Mina styrkor som leda­re ligger främst i att jag behåller ett helhetsperspektiv, lyssnar, är tydlig och tålmodig. Jag har fått god feedback på att jag skapar trygga miljöer där teamet får hitta lösningar och fira framgång samtidigt som misstag är tillåtna.

Ronny Thylin: Jag hoppas att den gode herdens röst ska höras i min undervisning. Jag vill vara en närvarande ledare som vet vad som händer och som har en klar tanke om vartåt vi är på väg. Samtidigt vill jag ge förtroende och utrymme åt andra att stiga fram och skina.



Öppen diskussionskväll i Petruskyrkan

– Hur ser kandidaterna på församlingens vision, traditioner och framtid? Vad är församlingens viktigaste uppgift i dagens Helsingfors och hur ser Petrus församling ut om 20 år?

– Hör kandidaterna till kyrkoherdetjänsten i Petrus församling diskutera under ledning av Sixten Ekstrand, direktor vid Kyrkans central för det svenska arbetet.

– Har du en fråga till kandidaterna? Skicka in den till arrangörerna. Diskussionen strömmas till församlingens YouTube-kanal och kan även ses i efterskott.

– Frågor gällande diskussionskvällen kan riktas till församlingens kansli: 09-2340 7100 / petrus.fors@evl.fi.

Text: Nicklas Storbjörk, Sofia Torvalds


SÖNDAG. Egentligen tror jag att alla dagar på sätt och vis är bebådelsedagar, för varje dag får vi nog signaler från Gud. Ibland kanske signalerna är mycket tydliga, ibland måste vi stanna upp lite mer än vanligt för att upptäcka dem, men de finns nog där varje dag. 25.3.2023 kl. 16:52

sibbo. Camilla Wiksten-Rönnbacka leder en nystartad projektkör som uppträder i påsdagens högmässa i Sibbo. 15.3.2023 kl. 16:34

ungdomar. Nina Sjölander arbetar nästan alla fredagar klockan 15–22. Det är inte betungande, utan veckans höjdpunkt. Mötet med de unga gör jobbet värdefullt. 22.3.2023 kl. 18:00

eutanasi. Hilkka Olkinuora vill inte vara någon dödsängel. Men hon vill att människor lagligt ska kunna ha möjligheten att dö värdigt. 22.3.2023 kl. 16:18

AKTUELLT FRÅN DOMKAPITLET. Clas Abrahamsson ska utreda en ändring i församlingsstrukturerna i Korsholms kyrkliga samfällighet. Dessutom utannonserade domkapitlet i måndags kyrkoherdetjänster i Pedersöre och i Solf. 22.3.2023 kl. 11:12

LIKABEHANDLINGSFRÅGOR. Sedan 2021 har Borgå stift haft två kontaktpersoner för jämställdhets- och likabehandlingsfrågor. Sini Aschan är en av dem. 1.10.2024 kl. 10:00

kyrkostyrelsen. Upp till 40 av 190 anställda i kyrkans centralförvaltning kan få sluta inom de närmaste åren. Ge över jobbet med material- och idéstöd till stiften först av allt, föreslår en kritisk rapport. 30.9.2024 kl. 10:00

SANKT OLAV OSTROBOTHNIA. Arbetet med att utveckla pilgrimsleden Sankt Olav Ostrobothnia har inte tagit slut, även om biskop Bo-Göran Åstrand nu invigt både leden och pilgrimscentret i Trefaldighetskyrkan i Vasa. 28.9.2024 kl. 18:38

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Borgå stift kommer att få två nya präster i slutet av oktober. Bland annat det meddelar domkapitlet i Borgå stift. 27.9.2024 kl. 17:51

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Jan Nygård blir ny tillförordnad kyrkoherde i Larsmo. Domkapitlet har förordnat Nygård att efterträda Max-Olav Lassila som går i pension. 27.9.2024 kl. 17:26