– När man spelar fotboll gör man misstag som känns tunga ibland. Men livet går ju vidare och Jesus har ju fortfarande vunnit seger. Jag försöker ha den inställningen att ”jag kör igen”.

"Tänk på dig själv så som Gud ser på dig"

andreaskyrkan.

Ifol scoutade fotbollsklubben HJK Nils Svensson på en match i Ettan i Sverige. Ett år senare är han med i ungdomsledarteamet i Andreaskyrkan i Helsingfors.

12.10.2023 kl. 12:00

Den unga fotbollstalangen Nils Svensson är väldigt nöjd med sitt första år med HJK.

– Det har varit ett utvecklande år för min del. Det har varit skönt att kunna fokusera på fotbollen på heltid. Det har också varit utvecklande att få träna med HJK:s A-lag, vilket jag har gjort i några veckor det här året.

– Från tidig ålder har jag känt att Gud har lett mig. Jag bad till Gud och frågade om jag skulle till Helsingfors. Och nu är jag här!

När han spelade i U17 Allsvenskan fick han en skada, som tog lång tid att läka.

– När jag skulle komma tillbaka så var det lite tufft med mitt självförtroende. Jag kommer ihåg att Gud sa till mig så här: ”Tänk inte på dig själv som andra, eller som du tänker på dig själv. Utan tänk på dig själv så som jag ser på dig.” Sen dess har det varit en sak som har funnits i mitt hjärta – att försöka se mig själv som älskad och behövd.


Du är med i ungdomsledarteamet i Andreaskyrkan. Hur kommer det sig?

– Jag har varit ungdomsledare i kyrkan hemma i Mellerud. Ungdomspastorn i Andreaskyrkan i Helsingfors, Marcus Linde, är från Sverige och min familj hade kontakter till honom. När jag var ny i stan Helsingfors gick jag till några församlingar, men det var skönt med svenskan i Andreaskyrkan. Nu har jag gått i kyrkan i ett år.


Vad är det bästa med att jobba med tonåringar?

– Jag tycker det är så härligt med unga. Det är en viktig ålder. Det är viktigt att de får komma till ett tryggt ställe där de kan dela med sig av saker, och också höra vad Gud har gjort för dem. Gud har gjort saker i mitt liv hela tiden och jag önskar detsamma för dem i deras resa.


Vad har varit det jobbigaste i ditt liv?

– Jag vet att det finns människor som haft det mycket tyngre än jag. Men för min del var det jobbigt när jag fick epilepsi för fem år sedan. Med åren har jag försökt tampas med det på olika sätt. Nu känns det som att jag har bra kontroll över det.

– När man spelar fotboll gör man misstag som känns tunga ibland. Men livet går ju vidare och Jesus har ju fortfarande vunnit seger. Jag försöker ha den inställningen att ”jag kör igen”.

– En styrka jag haft i mitt liv är att fylla de stunder då jag inte har mått så bra med Jesus och med relationer.


Vad saknar du mest med Sverige?

– Min fina flickvän och min familj. Jag saknar ju också församlingen därhemma. Men som sagt, det är ju väldigt skönt att komma till en kyrka där man känner sig hemma också i Finland, som i Andreaskyrkan.


Vad tycker du bäst om Finland?

– Jag tycker om Finland. Det är ett väldigt tryggt land. Det är lite kaos nu i Sverige med den skenande gängkriminaliteten.

– Jag har alltid känt mig välkommen i Finland. Det är ganska likt Sverige miljömässigt.


Har du någon hemlig talang?

– Jag skulle inte säga att jag har någon jätteröst, men jag är inte tondöv heller. Jag sjunger mer för mig själv, min familj och min tjej. När jag kom till Finland var jag tvungen att uppträda för mina lagkamrater. Det är du tvungen att göra ibland, när du är ny i ett fotbollslag. Då sjöng jag Stad i Ljus.


Tyckte dina lagkamrater om det?

– Ja, det gjorde de. Vi hade en tävling och jag kom på delad första plats.



Andreaskyrkan är en frikyrkoförsamling, som är en del av trossamfundet Missionskyrkan i Finland. Under året firar kyrkan 140 år. Den 27–29 oktober firas jubileumshelg.

Text och foto: Christa Mickelsson


. I sommar är 279 vägkyrkor öppna för resenärer. 3.6.2012 kl. 08:00

Kyrkostyrelsen ska flytta till mindre och funktionsdugligare utrymmen. 2.6.2012 kl. 06:00

Blogg. I höst fortsätter bloggen med nya spännande bloggare. 1.6.2012 kl. 14:43

Kapellet i Påras i Kronoby står nu klart. På torsdagskvällen välsignades kapellet av kyrkoherde Markus Ventin och kontraktsprosten Hans Häggblom. 1.6.2012 kl. 09:18

Veckoslutet som kommer är avslutningarnas tid. En av dem som sätter punkt för en tolvårig skolgång är Lina Frisk. 31.5.2012 kl. 11:44

Några gånger om året avviker församlingarnas deadline för annonseringen i Kyrkpressen från det normala. Här kan du läsa information om alla specialdeadlines fram till årets slut. 13.6.2012 kl. 14:19

På torsdag kväll invigs och välsignas det nya kapellet i Kampen i Helsingfors. 31.5.2012 kl. 09:53

eurovision. Eurovisionstvåan Buranovskiye Babushki sjöng för att få en ny kyrka till hembyn. De väntar också på att få Bibeln på sitt modersmål. 30.5.2012 kl. 16:51

kommunitet. En hel generation kristna omprövar sitt sätt att koppla sin tro till världen de lever i. De använder inte tron som en biljett ut ur världen utan involverar sig i den. 29.5.2012 kl. 13:17

Vatikanen har gett ut normer för hur man känner igen uppenbarelser och hur man vet att de är äkta. 29.5.2012 kl. 09:38

På pingstdagen firas en festliturgi i Uspenskijkatedralen i Helsingfors. 27.5.2012 kl. 06:00

Kantorn i Lahtis Salpausselkä församling Marjaana Turunen är Årets kantor 2012. 26.5.2012 kl. 12:00

Orgel Johannes församling eftis. – Alla kan kanske inte livnära sig som musiker men de allra flesta kan uppnå en sådan nivå att de själva njuter av den musik de gör. 25.5.2012 kl. 12:39

Ett alternativ till ett stort släktbröllop kan vara att gifta sig utomlands endast i kretsen av de närmaste eller på tu man hand. Bröllopsresan kommer på köpet. 25.5.2012 kl. 09:46

Det kristna förlagets styrelse leds av garvat tidningsproffs. 22.5.2012 kl. 14:23

Åbo akademi. Vem som har hand om undervisningen i praktisk teologi i höst är oklart. 23.4.2021 kl. 12:14

Kyrkpressen. Biskopen var tveksam, men han ville inte vara den som hindrade att Kyrkpressen startade. Om Borgar tar ansvar för innehållet och Boije för ekonomin så måste vi försöka, sade biskopen. Så blev det. (Den här texten publicerades i KP 1/2020. KP publicerar den i repris som en hyllning till Bjarne Boije, 100 år.) 21.4.2021 kl. 12:31

Läckage. Ett felande sprinklermunstycke sprejade ut vatten över takvalvet i Pedersöre kyrka natten till lördag. På grund av läckaget måste kyrkan stängas för en vecka. 20.4.2021 kl. 12:25

Åbo. – Hon har öppnat dörrarna till en spännande värld! säger han. 19.4.2021 kl. 10:17

adoption. Anne Söderlund var ett oönskat barn och blev adopterad när hon var sju månader. – Men jag vill inte bli definierad av vad jag inte fick, utan av vad jag fick. 14.4.2021 kl. 09:09