Mia Anderssén-Löf håller i arbetet med Borgå stifts strategi.

Mia Anderssén-Löf har strategi och framtid på sitt nya skrivbord i Borgå

BORGÅ STIFT.

Stiftsdekan Mia Anderssén-Löf håller på och sniffar in sina nya arbetsuppgifter vid domkapitlet i Borgå. Dekanen kopplas ofta samman med teologisk utbildning och fortbildning. Men hon har också fått strategi och framtid på sitt bord.

16.5.2023 kl. 10:02

När Mia Anderssén-Löf kommer på jobb till domkapitlet tänder hon varje dag ett lyktljus på bokhyllan. Det vilar i ett tjockt glas och lyser så att hon alltid ska komma ihåg att hon inte är ensam här, säger hon.

Väggarna i domkapitelshuset är från 1750-talet och tjocka. Stämningen inomhus blir lätt som i en borg med sparsamt dagsljus; den lilla lågan fladdrar i sitt glas. Stiftsdekanens rum är inte stort. Här i domkapitlets trämörka valv utformas det hur Borgå stift ska ledas.

Efter att ha varit en mycket synlig och aktiv kyrkoherde i Nykarleby och i Pedersöre har det varit tyst om Mia Anderssén-Löf sedan hon började som stiftsdekan i Borgå.

– Jag har kanske lite att växa in i och lära känna mina nya kolleger och våra gränssnitt, säger hon.

En av stiftssekreterarna är också ny i domkapitelshuset och det har varit ett stort ombyte i ett litet arbetslag, säger hon.

Vill se 20 år framåt

Efter att ha börjat som stiftsdekan i augusti ifjol har Mia Anderssén-Löf tagit två större saker på sitt bord.

Att stiftsdekanen ansvarar för utbildning och fortbildning i stiftet är en evergreen som alla känner till, säger hon. Utöver det har hon tagit itu med rekryteringen inom kyrkan. Hon är också nu den som håller i arbetet med att utveckla en ny strategi för Borgå stift.

– Jag har föreslagit den arbetsprocessen. Och jag är handläggare för den och ser till att vi kommer framåt i den takt vi ska.

Att inspirera nya människor att välja att jobba i kyrkan och strategiarbete går in i varandra. Med det följer också framtidsspaning.

– Jag behöver försöka lyssna in var stiftet kommer att vara om 20 år, säger Mia Anderssén-Löf.

I arbetet med stiftsdekanen som pådrivare kommer arbetsgruppen kring strategin att intervjua mellan 35 och 70 personer och att också ta in forskning som tankesmedjor har gjort.

Söker kyrkans finlandssvenska ton

I arbetet går Svenskfinland och Borgå stift in i varandra och mycket av det man tittar på i strategin gäller kyrklig identitet på svenska. Domkapitlet har också öppnat en webbenkät som vem som helst är välkommen att svara på fram till tisdagen den 23 maj.

– Nyttan med den är att samla in så många intryck, så många tankar som möjligt så att vi får en välgrundad förståelse av stiftets situation, säger hon.

Enkäten finns på elektronisk länk och tar ungefär tio minuter att fylla i. Den tar upp hur medlemmarna i Borgå stift upplever stiftet, deras del av församlingslivet och det kyrkliga livet. Hur ser medlemmarna på sin identitet?

Arbetsgruppen vill ha reda på vad de som svarar har för tankar inför framtiden.

– Vad behöver kyrkan och församlingen utveckla? Vad oroar dem och vad ger dem hopp? En fråga som jag är särskilt nyfiken på är vilka ord människor förknippar med Borgå stift, säger Mia Anderssén-Löf.

Strategin kommer att presenteras som en delrapport vid stiftsfullmäktige i juni, för att slutligt klubbas i samma organ i februari 2024.

– Strategin kommer att föreslå ett tänkesätt, ett sätt att närma sig, lite på samma sätt som som konfirmandplanen Ett stort under.

Mia Anderssén-Löf hoppas att stiftstrategin ska kunna visa på en samsyn i stiftet och på de gemensamma utmaningarna inför framtiden.

– Det kan tillföra den här styrkan av att till vilken församlingen jag än far, var jag än rör mig, så känner jag igen något av den här tonen, ackordet.

Ett finlandssvenskt kyrkligt sound? Ja,det tycker Mia Anderssén-Löf är en fin bild.

Men samtidigt är en polarisering på gång. Vi skriver här i samma tidning om laestadianer som utreder hur de ska lämna kyrkan .

– Ja … säger Mia Anderssén-Löf och håller en lång paus ... det låter ju lite dystert och gör ont när du frågar så där. Jag hoppas att vi når varandra. Men i en hälsosam gemenskap måste det finnas frihet att gå om det inte känns bra. Oron över vad följderna kan bli får inte vara ett hinder att föra en diskussion. Varje levande kropp måste göra det, säger hon.

Kommer du själv att vara ute och inspirera för den här strategin?

– Ja. Jag vill så gärna stå i dialog. Och det betyder att jag måste vara på fältet nu. Hittills har min bästa kontaktyta varit fortbildningar för olika yrkesgrupper, men jag hoppas också kunna besöka församlingarna inom ramen för strategiarbetet.

Men den offentliga Mia Anderssén-Löf har varit lite i kulisserna ett tag.

– Det har kanske blivit lite stopp i maskin för min del sedan jag kom hit, säger hon. Att flytta och komma in i en ny vardag har tagit sin tid. Jag bloggade förr och skrev krönikor, men det har stannat av. Men jag hoppas få mer rytm i det, för att också där ha en samtalsyta.


STRATEGI FÖR BORGÅ STIFT

  • Borgå stift ska få en strategi våren 2024.
  • I arbetsgruppen sitter biskop Bo-Göran Åstrand, förvaltningsexperten Siv Sandberg, ex-riksdagsledamoten Ulla-Maj Wideroos, kyrkoherdarna Anders Lindström och Mari Puska och Stefan Myrskog från Kyrkostyrelsen.
  • Enkäten finns på webbadress https://www.borga­stift.fi/strategi/
  • Direktlänk till enkäten HÄR.
Text: Jan-Erik Andelin, Christa Mickelsson


Moderns väg har varit lång och svår. Först skulle hon belönas. Sen var allt hennes fel. I dag vet hon att hon borde vara älskad. Sofia Torvalds har skrivit en essä om vådan att vara mor. 12.5.2013 kl. 09:00

Han har varit jurist, bonde och missionär. Vägen har gått från Lappfjärd via Helsingfors och Savolax till Kenya och Mongoliet. Joel Norrviks hjärta klappar än för mongolerna. 10.5.2013 kl. 12:00

Vad tänker vi egentligen om himlen? Nedan några utdrag ur tidningsartikeln. Fem personer med olika bakgrund har svarat. 9.5.2013 kl. 12:00

Reagera genast, kontakta ledningen, kräv åtgärder och se till att offren får hjälp. Det är några råd från dem som rett ut sexuella övergrepp inom sina organisationer. 9.5.2013 kl. 10:00

Kyrkpressen utkommer som vanligt också efter den 17 maj. 3.5.2013 kl. 21:41

Erik Liljeström har gjort en intressant resa medan han skrivit sina memoarer. Jag har levt om mitt liv, säger han. 5.5.2013 kl. 12:00

Finska Missionssällskapets familjearbete befrämjar jämlikhet. 4.5.2013 kl. 17:00

Maria Pettersson hade ingen aning om vad hon gav sig in på då hon bestämde sig för att medverka i tv-programmet Studieliv. I efterhand har hon genom alla utmaningar och nya situationer lärt sig mer om sig själv och om Gud. 4.5.2013 kl. 12:00

För författaren Carita Nyström är trädgården en plats där allt påminner om att livet går vidare. 3.5.2013 kl. 18:00

Församlingarna sparar genom att avstå från utrymmen. Johannes församling säger adjö till Tomas kyrka, Hangö funderar på att sälja allt utom kyrkan. 3.5.2013 kl. 13:15

Lutheraner som tänker gammaldags har hamnat i onåd hos biskoparna. Nu ska deras gudstjänstgemenskaper betraktas som främmande samfund. Många av dem firar mässan i Adventskyrkans lokaler som står tomma på söndagarna. 2.5.2013 kl. 13:56

När det koptiska begravningsföljet kom ut ur S:t Markuskatedralen i Kairo överfölls de av ligister som kastade stenar och molotovcocktails. Den koptiska ledningen har till skillnad från tidigare nu börjat öppet kritisera regeringen. 27.4.2013 kl. 15:00

Han var en briljant klassisk gitarrist redan när han var femton. Sedan sprack allt när familjen splittrades. 27.4.2013 kl. 09:00

Susan Haraldson kom till Finland i slutet av 1980-talet då hon var med i en kringresande teatergrupp. Här träffade hon sin man och gifte sig. Men livet skulle snart föra med sig en verklig tragedi och Haraldson fick ge sitt allt för att inte duka under. 26.4.2013 kl. 14:14

Finns det klasskillnader i kyrkan och finns det rum för alla? Frågan ställde vi till en arbetare i Jakobstad. 26.4.2013 kl. 10:59

LIVSGLÄDJE. Stig-Göran Björkman älskar sitt jobb och sina kolleger. Han är kär i Minna sedan 30 år. Och naturen är ytterligare en kärlek. Han lever också med en cancerdiagnos. Men vi måste tänka på annat än att döden står och lurar på oss, säger han. 11.11.2021 kl. 11:45

laestadianism. De laestadianska bönehusföreningarna diskuterar som bäst tre framtidsmodeller av vilka två innebär att rörelsen bildar en egen kyrka. 11.11.2021 kl. 06:00

CORONAPASS. Att kräva ett coronapass av konsertbesökare i kyrkan är inte uteslutet. Men utgångspunkten är att gudstjänster och förrättningar är öppna för alla. 10.11.2021 kl. 15:45

Nekrolog. Ungdomsarbetsledare Kjell Lönnqvist saknas av familj, vänner, kolleger och ungdomar. Han gick bort i mitten av september. Kyrkoherderde Camilla Ekholm i Sibbo svenska församling har skrivit en nekrolog. 9.11.2021 kl. 13:48

Kyrkodagarna. Britta Hermansson från Sverige talar på kyrkodagarna på Åland den 12–14 november. – Jag vill alltid utgå från den plats där vi möts och känner igen våra egna liv. 8.11.2021 kl. 17:20