– Det kändes jätteviktigt att få behålla namnet Bergö församling i någon form, säger Ann-Charlotte Skinnar. Till vänster kyrkoherde Tomi Tornberg. FOTO: ARKIV/NICKLAS STORBJÖRK (T.V.), PRIVAT (T.H.)

”Nu bygger vi något nytt!” – Bergö och Petalax blir kapellförsamlingar

malax.

Bergö och Petalax blir kapellförsamlingar i vår. Bergö kapellråd har redan hunnit samlas till ett första möte som bjöd på många idéer.

5.4.2023 kl. 10:42

– Det blir kapellförsamlingar i Petalax och Bergö, bekräftar Tomi Tornberg, kyrkoherde i Malax församling.

Han hoppas att de nya kapellförsamlingarna ska innebära mycket positivt för dem som bor på områdena och för hela församlingen.

– Både på Bergö och i Petalax har det sedan tidigare funnits talkoanda och livlig frivillig aktivitet när det gäller församlingslivet. Det är just det vi är ute efter också här.

Genom kapellförsamlingarna ska församlingsmedlemmarna få större möjligheter att utveckla verksamheten på sitt område och känna att de kan påverka det kyrkliga livet.

– Det här tror jag är viktigt för alla församlingar oavsett storleken i framtiden, när det talas så mycket om lekmannaaktivitet, konstaterar Tomi Tornberg.

Ett möte som sjöd av energi

Det nya kapellrådet på Bergö har redan hunnit samlas. Bergöbon Ann-Charlotte Skinnar berättar att det första mötet bjöd på många idéer.

– Alla var jätteivriga! Jag sa till en annan av ledamöterna när vi gick ut att det är länge sedan man har varit på ett möte som riktigt sjudit av energi och initiativ. Det kom genast flera goda idéer som vi ska börja pröva på nu med detsamma.

Ett stick- och virkkafé i ny kostym är en av idéerna. Missionssyföreningen på Bergö har avslutat sin verksamhet, och kapellrådet ville gärna hitta något som kunde fortsätta i den traditionen. Kaféet kommer att ordnas kvällstid så att de som arbetar dagtid har möjlighet att komma.

– Vi försökte hitta idéer för många olika åldersgrupper, berättar Ann-Charlotte Skinnar.

De unga ska få sin egen utmaning under veckans Tisdagshäng i församlingen. Tanken är att man ska kunna delta i olika aktiviteter och berätta sin åsikt om vad man vill se mera av till exempel i gudstjänstlivet.

– Ungdomarna ska få sin första utmaning på samma sätt som vi förtroendevalda har fått vår utmaning.

Utmaningen pågår under ett år och alla som deltar i utmaningen kommer att få åka till någon aktivitet i stan under nästa år.

– Det blir spännande att se om det kommer mycket nya idéer!

Inför sammanslagningen fanns det inte många positiva röster från Bergös och Petalax håll. Nu känns det som om samarbetet har kommit bra igång i alla fall, menar Ann-Charlotte Skinnar, som också är medlem i kyrkofullmäktige och kyrkorådet i Malax församling.

– Jag tror att alla kan se framåt med tillförsikt och se att nu bygger vi något nytt.

Hon är glad över att kyrkoherden och organisationskommissionen beredde ärendet kring kapellförsamlingarna och att också fullmäktige tyckte att det var viktigt, så att kapellförsamlingarna kunde starta genast från början.

– Det är en glädje för många, tror jag! Det kändes jätteviktigt att få behålla namnet Bergö församling i någon form.

Ett naturligt steg

Kapellförsamlingar är inte den enda möjligheten för att främja frivillig verksamhet i församlingslivet, konstaterar Tomi Tornberg. I Malax församling kändes det ändå som ett naturligt steg, också av historiska skäl.

– Bergö har varit kapell under Malax för länge tillbaka, för hundra år sedan, och Petalax har varit kapell under Malax och under Närpes tidigare.

Kapellråden har 5 medlemmar och 2 ersättare. Också i Petalax kommer kapellrådet att starta sitt arbete i vår. Några medlemmar saknas ännu.

Har du märkt av någon dragkamp mellan de tidigare församlingarna i arbetet?

– Nej, inte alls, säger Tomi Tornberg. Trots att det fanns olika åsikter före sammanslagningen så märks det ingenting av det nu.

– Det har varit trevligt att se att alla är med. Det blev ett bra kyrkofullmäktige och vi har representanter från alla områden. Samtalen har skett i god anda.

PIAN WISTBACKA


Kyrka. Konfliktfrågor får alltför stort utrymme då det gäller kyrkans offentlighetsbild. Det konstaterade biskop Gustav Björkstrand under sitt besök i Närpes prosteri förra veckan. 23.10.2007 kl. 00:00

Kyrka. En andra omgång av dialog mellan Kyrkornas Världsråd och Pingströrelsen inleddes i mitten av oktober i Baar, Schweitz. 22.10.2007 kl. 00:00

Ledare. Ledare 43/2007 Att mäta med Borgåmått betyder att mäta generöst, att mäta med råge. Det förefaller att gälla också i negativ mening. 22.10.2007 kl. 00:00

Världen. Fler och fler amerikanska judar bryter den flera tusen år gamla traditionen att låta åtta dagar gamla pojkar omskäras. 22.10.2007 kl. 00:00

Kyrka. Den lutherska kyrkan i Finland har utvidgat sin engelska webbplats. 22.10.2007 kl. 00:00

Världen. Den kristna journalisten och aktivisten John Dayal kritiserar i en färsk bok situationen för religiösa minoriteter i Indien. 21.10.2007 kl. 00:00

Kultur. De kristna förläggarföreningen Kristilliset kustantajat arrangerar årligen en temavecka för den kristna boken. Nästa år arrangeras satsningen för första gången på våren, veckan före stilla veckan i mars. 21.10.2007 kl. 00:00

Världen. En sammanställning som tidningen Dagen gjort visar att en knapp majoritet av stiften i Svenska kyrkan förhåller sig positivt till ett utvidgat äktenskapsbegrepp. 20.10.2007 kl. 00:00

Kultur. På fredag kväll stiger Ian och Lucy Fisher från Hillsong Australien fram på den kristna arenan i Helsingfors. 19.10.2007 kl. 00:00

Kultur. Påven Benedictus XVI:s liv skildras i en ny biografi för barn med katten Chico som berättare. 19.10.2007 kl. 00:00

Kultur. Kerstin och Erik Vikström vill med sin färska bok Det lyser i prästgårdsfönstret lyfta fram en finlandssvensk kulturmiljö som betytt mycket för hela Svenskfinland. 19.10.2007 kl. 00:00

Kultur. De radioandakter som sänds i radio Vega och tv-gudstjänsterna kan nu avlyssnas på webben också efter sändningen. 19.10.2007 kl. 00:00

Samhälle. Miljökämpen och filosofen Thomas Wallgren ger sin syn på miljöfrågor och globala problem. 18.10.2007 kl. 00:00

Kyrka. Ansvarsveckan lär oss att ta små steg mot en rättvisare värld. 18.10.2007 kl. 00:00

Människa. Tro och kunskap är två centrala element i professor Tapio Puolimatkas liv. Och just i den ordningen. 18.10.2007 kl. 00:00

Det var smickrade för Dawa Singye att Dalai lama personligen utvalde honom att bli sin livvakt. Men det liv som han började leva var han inte stolt över. Tills han mötte Jesus. Idag vill han nå Himalaya med evangeliet. 28.4.2016 kl. 10:30

jämlik äktenskapslag. Det råder förvirring kring hur prästernas vigselrätt ska förstås, säger forskaren och prästen Emma Audas. 28.4.2016 kl. 00:00

äktenskapet. Viga eller inte viga? Det frågar sig många präster nu, då det framkommit att prästerna ur juridisk synvinkel torde ha rätt att viga också homosexuella par när den nya lagen träder i kraft – oberoende av kyrkans linje i frågan. 28.4.2016 kl. 00:00

åland. Kyrkoherdetjänsten i Mariehamn har utannonserats två gånger, men inte fått sökande. Snart blir ytterligare tre kyrkoherdetjänster lediga på Åland. Hur ska herdebristen lösas? 26.4.2016 kl. 14:57

Sex kristna kyrkbyggnader hör till de 6 300 tomter i sydöstra Turkiet som den turkiska staten tvångsinlöst. 26.4.2016 kl. 07:22