En bok som berättar om det riktigt vanliga församlingslivet i Borgå stift – det skulle Robert Lemberg helst vilja göra.

Robert Lemberg gör jubileumsbok: "Har ni foton av livet i Borgå stift?"

BORGÅ STIFT.

En bok som berättar om livet i Borgå stift, sitter Robert Lemberg och skulle vilja göra. Inte en historik med anledning av 100-årsjubileet, utan en fin, snygg och angelägen jubileumsbok. Kanske med bilder du har hemma.

8.12.2022 kl. 19:00

Man kan inte undgå att det blir mycket historia i den här boken. Men det ska inte bli en historik utan en jubileumsbok. Den ska nog också spegla nuläget och förväntningar inför framtiden, säger Robert Lemberg.

Efter att nyligen ha lämnat domkapitlet i Borgå, där han de sista åren tjänstgjorde som stiftsdekan, är han nu redaktör för den jubileumsskrift som ska ges ut hösten 2023.

Bland de många finlandssvenska skribenter som ska knattra fram texter vid sina tangentbord finns också den förre HBL-journalisten Staffan Bruun. Det blir han som med ett journalistiskt grepp ska skriva avsnittet om hur Borgå stift .

– Han har läst tidningarna den tiden och berättar om dramatiken kring hur stiftet blev till 1923 , med citat och allting. Det var ganska dramatiskt med röster 90 mot 86 i riksdagen.

Staffan Bruun visar att det man tycker är självklart i dag – att det finns ett skilt finlandssvenskt stift – ingalunda var självklart då.

– Det var en ganska lång och hetsig diskussion för många tyckte det var helt onödig åtgärd, säger Robert Lemberg.

Det var dessutom inte alls givet att stiftet skulle ha sitt biskopssäte i Borgå. Det som mest var på tapeten var att den finlandssvenska biskopen skulle sitta i Åbo. Andra förslag var Ekenäs och Vasa.

– Vad jag har förstått så avgjorde Borgå stad genom att lova att bygga biskopsgården.

Scoutbok viktig förebild

Boken ska inte handla om enbart historia utan om ett nytänk bland böcker om jubilerande organisationer.

Robert Lemberg har tittat på olika jubileumsböcker och skulle gärna göra någonting i stil med journalisten och skribenten Magnus Londens översikt över den finlandssvenska scoutrörelsen i boken ”Vi gå över daggstänkta berg”.

– En härlig bok med verkligt fin layout och bilder från olika tidsepoker. Modellen ska vi inte kopiera, men jag hoppas att vi också ska kunna göra en fin, snygg och angelägen bok som lockar fler än några tiotal entusiaster från fornstora dagar, säger Robert Lemberg.

Han hoppas på material om livet i församlingarna och händelser där som har blivit viktiga, värdefulla och betydelsefulla för riktigt vanliga medlemmar.

– Men naturligtvis också så att det kan vara roligt också för den som har varit med länge att sitta och titta på och känna igen ansikten, säger Robert Lemberg.

Flera foton sökes

Det som Robert Lemberg som redaktör mest saknar just nu är – mera bilder. Boken ges ut av Fontana Media som också ger ut Kyrkpressen och dess arkiv står till förfogande, även om han för de äldre bildernas del har funnit det vara lite … kaotiskt.

– Men jag tänker att människor kan ha bilder hemma som de själva har tagit, eller som de har fått någonstans ifrån, som kunde kunde illustrera den här boken.

Åland ett intressant kapitel

Vilka alla som skriver artiklarna i boken är ännu inte offentligt. En av de mera spännande delarna av stiftets historia är relationen mellan stiftet på fastlandet och Åland.

– Det är ju klart att Åland hör till stiftet – tycker vi från Borgås horisont. Men annat är det med ålänningarna själva, säger Robert Lemberg.

Här har diskussionens vågor enligt en kommande artikel gått höga under decenniernas lopp. Emellanåt när man har varit på kant med Borgå så har man velat ha en egen biskop, ett eget domkapitel och ibland till och med en egen kyrka.

Festligheter i oktober

Borgå stift kommer att ha hela nästa år som ett jubileumsår. Stora jubileumsfestligheter kommer det att bli på Konstfabriken i Borgå i slutet av oktober 2023 – 100 år efter att det första domkapitlet samlades under ledning av sin första biskop Max von Bonsdorff.

Text och foto: Jan-Erik Andelin


Mest läst

    teater. Döden är det som allt levande har gemensamt, men vi måste öva oss på att vara i närheten av det vi är mest rädda för. 13.11.2018 kl. 09:53

    församlingsvalet. De första siffrorna från församlingsvalet visar att valdeltagandet i förhandsröstningen i många större församlingar stannar på en lägre nivå än för fyra år sedan. Ett undantag är de svenska församlingarna i Helsingfors. 12.11.2018 kl. 10:05

    kyrkoherdetjänst. Den lediganslagna tjänsten som kyrkoherde i Kvevlax församling har lockat en sökande. Det är Fredrik Kass som för närvarande jobbar som sakkunnig inom ungdomsarbete på Kyrkans central för det svenska arbetet i Helsingfors. 9.11.2018 kl. 18:28

    livshistoria. Ett barnhem där barnen får utstå hot, misshandel och hårt fysiskt arbete. En ängel som kommer på besök i natten. Det låter som en otrolig berättelse, för bröderna Vilpanen var det verklighet. 9.11.2018 kl. 16:21

    biskopsval . Kyrkoherden i Väståbolands svenska församling, teologie doktor Harry S Backström ställer upp i biskopsvalet i Borgå stift. 8.11.2018 kl. 16:31

    Kyrkomötet. Kyrkomötet valde Pekka Huokuna till ny kanslichef för kyrkostyrelsen. 8.11.2018 kl. 12:48

    Vasa. Kyrkoherden i Solf söker tjänsten som samfällighetens förvaltningschef. 8.11.2018 kl. 10:05

    pris. Folktingets samvetspris tillfaller någon som genom ord eller handling visat prov på stort civilkurage under det gångna året. 7.11.2018 kl. 12:32

    församlingsvalet. På flera större orter röstades det flitigare under den första förhandsröstningsdagen jämfört med förra församlingsvalet. 7.11.2018 kl. 09:58

    Bok. Tänk om religionen behövs för att bygga ett gott samhälle. 2.11.2018 kl. 14:16

    församlingssammanslagning. Församlingsrådet i Jakobstads svenska församling har gjort ett eget initiativ till församlingssammanslagning i Pedersörenejden. De föreslår en utvidgad modell där samfällighetens fyra svenska församlingar blir en. 1.11.2018 kl. 16:30

    religion. – Folk försöker få mig att välja. Är du hälften si och hälften så? Men jag vet att jag är helt och hållet alltihop, säger Koko Hubara, författare och chefredaktör för webbmediet Ruskeat Tytöt. 1.11.2018 kl. 14:56

    biskopsval . Kaisamari Hintikka vann biskopsvalets andra omgång med 463 röster mot 324 för Juhani Holma. 1.11.2018 kl. 14:02

    profilen. Han var den unga man som åkte till Kenya, kom tillbaka och grundade en kyrka. Han var pastorn vars tillvaro kraschade när han erkände ett utomäktenskapligt förhållande med en man. Var är Patrick Tiainen i dag? 26.10.2018 kl. 13:28

    församlingssammanslagning. Församlingsråden i Pedersöre, Esse och Purmo tog på onsdagskvällen initiativ till en ny församling, Pedersöre församling, som ska bestå av de tre församlingarna. Nästa vecka tar församlingsrådet i Jakobstads svenska församling ett eget initiativ som också involverar dem i den nya församlingen. 25.10.2018 kl. 09:43

    Ukraina. Folket i Ukraina lider. De dödas, lämlästas och tvingas lämna sina hem. Familjerna är trasiga och lever under konstant tryck. Man vet inte vad nästa missil träffar. Pastor Oleksandr Pokas vill ändå inte jämföra det med Kristi lidande. Kristus är unik och hans lidande kan inte jämföras med någon persons eller nations, säger han. 6.4.2023 kl. 15:33

    STRUKTUR. En utredning av församlingsstrukturen i Korsholm inleds i vår. – För att vi ska kunna säkerställa verksamhet i alla församlingar måste något göras, säger Mats Björklund som är kyrkoherde i Korsholms svenska församling. 5.4.2023 kl. 16:18

    Åland. I Getakören är den yngsta sångaren fem år och de äldsta pensionärer, huvudsaken är att ha roligt – och kören dirigeras av rullstolsbrukaren Miina Fagerlund som dirigerar med ansiktet när armarna inte orkar. ”Graven är tom!” ska de sjunga triumferande i påsk. 5.4.2023 kl. 14:15

    ORD. Räck upp handen den som vet varifrån dymmelonsdagen fått sitt namn! Och visste du att memman kanske också propsar på att vara lite religiös om man tittar långt tillbaka i tiden? Ifall du aldrig fått koll på när påsken infaller: Skyll på de tidiga kristna! 5.4.2023 kl. 11:54

    KOLUM. Biskopens påskhälsning är en inbjudan att vandra vägen tillsammans och med Gud. 8.4.2023 kl. 08:00

    Mest läst