Arkivbild på en konfirmation/Arkivbild på Mikael Busck-Nielsen, församlingspastor i Johannes församling i Helsingfors.

Smörjelse av konfirmander väcker känslor i Johannes församling

SMÖRJELSE.

Konfirmationen i Johannes församling i Helsingfors senaste söndag har väckt starka reaktioner då prästen smort konfirmanderna med krisma, det vill säga välsignad olja. Det har setts som ett främmande element i vår kyrka och smörjelsen kom som en överraskning för både konfirmander och föräldrar.

2.9.2022 kl. 17:59

Reaktionerna har föranlett biskop Bo-Göran Åstrand att samtala med församlingspastor Mikael Busck-Nielsen som skötte konfirmationen och kyrkoherde Johan Westerlund om det skedda.

En fadder som stod bakom sitt fadderbarn medan Busk-Nielsen välsignade konfirmanderna berättar för Kyrkpressen att prästen rörde konfirmanderna i pannan.

– Jag har varit på en del konfirmationer i olika församlingar men aldrig sett det förut, bara att man välsignat konfirmanderna med handpåläggning utan att röra vid dem. Efteråt kollade jag saken med mitt fadderbarn som berättade att prästen på förhand sagt att han kommer att göra ett korstecken i deras panna. Men han hade inte frågat om han får göra det. En del av konfirmanderna tyckte det var otrevligt att bli vidrörda. Fadderbarnet uppfattade inte någon olja och vad jag förstått har ingen annan sett något av den heller. Men om det varit olja involverad så har det inte berättats om det på förhand varken för konfirmanderna eller föräldrarna, berättar faddern.

Mikael Busck-Nielsen säger att han gjorde som han gjort under åren 2011 och 2018, då han hade ansvaret för konfirmandarbetet. Nu hade han tillfälligt tagit över en konfirmandgrupp.

– Jag borde ha förstått att det sätt som vi konfirmerade på tidigare inte längre gäller. Det kunde jag inte förstå för det har inte diskuterats.


Visste konfirmanderna på förhand om att du skulle använda välsignad olja under konfirmationen?

– Nej, för det var i ett så sent skede som jag tillsammans med min närmaste chef Anna Maria Böckerman kom fram till hur vi ska göra konfirmationen så att den ska kännas meningsfull.

Böckerman är kantor i församlingen.


Är inte kyrkoherden din närmaste chef?

– När arbetet i församlingen omorganiserades blev Böckerman chef för sektorn som heter Omsorg. Hon är min närmaste chef.

Biskop Bo-Göran Åstrand säger att konfirmanderna borde ha blivit informerade och undervisade om vad det betyder att bli smord av olja på förhand.

– Jag har förstått att man i Johannes från och till smort konfirmander med krisma under åren 2011–2018. I samband med en omfördelning av arbetet bland de anställd upphörde detta, men nu har en enskild präst ändå gjort det och gjort det i hemlighet.

Teologiskt ser biskopen inte det som ett så stort problem, men momentet finns inte i vår handbok.

– Nu gäller det hur man fungerar i ett medarbetarlag. Men man får problem när man som enskild präst eller anställd gör saker förbi kyrkoherdens anvisningar. För kyrkoherden är ansvarig för vad som sker i församlingen när det gäller gudstjänst, predikan, förrättningar och dit också konfirmationen hör. Det ansvaret kan inte flyttas över till någon annan.

Åstrand understryker också allt måste ske med öppna kort i konfirmandarbetet.

– Vi har inte rätt att uttrycka att vi gjort saker diskret utan att konfirmanderna och deras föräldrar vet det.

Efter konfirmationsmässan gjorde Mikael Busck-Nielsen en uppdatering på sin privata Facebookprofil om att han utfört en ytterst diskret smörjelse av ungdomarna.


Vad händer nu? Är det en så stor förseelse att den föranleder disciplinära åtgärder?

– Det har vi inte bedömt ännu. Det är en fråga mellan kyrkoherden, mig och domkapitlet. Det är under utredning och bedömning. Det påtagliga är nu förhållandet mellan kyrkoherden och Busck-Nielsen. Där behöver relationen återställas, säger Åstrand.

Martina Harms-Aalto som är församlingsrådets viceordförande ser mycket allvarligt på det skedda.

– Innan jag vet mer så kan jag inte säga vad församlingsrådet kommer att vidta för åtgärder, säger hon.


Varför ser du allvarligt på det?

– Jag vill sätta mig in i både vad avsikten med smörjelsen har varit och hur förverkligandet av den de facto uppfattas och kan tolkas. Jag ser inte någon annan lösning än att församlingsrådet måste behandla den här frågan.

Johan Sandberg


Världen. Ännu en i den sydkoreanska gisslan i Afghanistan har mördats av talibanerna. Mannen sköts enligt en talesman med ett automatvapen, skriver Dagen. 31.7.2007 kl. 00:00

Världen. Öppna dörrar, mat och sovplats erbjuds i många kyrkor i de engelska översvämmningsdrabbade områdena. 31.7.2007 kl. 00:00

Världen. Amerikaner tappar kilon med hjälp av den kristna dieten "The Weigh Down Diet". 31.7.2007 kl. 00:00

Människa. Många Pieksämäkiveteraner återvände till KU:s läger som i år erbjöd både politiska brandfacklor och livsmening. 31.7.2007 kl. 00:00

Rolf af Hällström. För två euro får man åka spårvagn i Helsingfors. Eller cykel. Stadens trafikverk ger pengarna tillbaks om man trampar själv. Pantsystemet är det bekanta från snabbköpen. 31.7.2007 kl. 00:00

Ledare. Ledare 31/2007 Två nyckelord i den aktuella diskussionen om församlingarnas framtid är ”identitet” och ”ekonomi”. 31.7.2007 kl. 00:00

Samhälle. Kalle Holm som dömdes till sex och ett halvt års fängelse för domkyrkobranden i Borgå, har ansökt om besvärstillstånd till högsta domstolen. 31.7.2007 kl. 00:00

Världen. Påven Benedikt XVI vill få in fler kvinnor på toppositioner i Vatikanen, rapporterar tidningen Dagen. 30.7.2007 kl. 00:00

Kultur. På årets Internationella orgelvecka i Lahtis uppförs kyrkodramat Salvat. 30.7.2007 kl. 00:00

Kultur. Malin Simons ställer ut keramikskulpturer och installationer i Domkyrkans krypta i Helsingfors. 29.7.2007 kl. 00:00

Kyrka. För fyrtionde året i rad samlas pappor och söner på läger i Sjundeå. 28.7.2007 kl. 00:00

Världen. I början av månaden invidges den första hinduiska begravningsplatsen i Norden. 27.7.2007 kl. 00:00

Världen. Händelserna i Afghanistan där 23 missionärer från Sydkorea tagits som gisslan har lett till diskussioner om landets missionsstrategi. 27.7.2007 kl. 00:00

Världen. För att bemöta det ökande intresset pilgrimer och turister har Vatikanstaten har öppnat en ny internetportal. 27.7.2007 kl. 00:00

Kultur. Lars Levi Laestadius har fått sin egen musikteaterföreställning i Pajala, Sverige. 26.7.2007 kl. 00:00

film. RECENSION. Natalie Portmans regidebut är ett ambitiöst projekt. 23.12.2015 kl. 00:00

biskopens julhälsning. I biskopens julhälsning tar Björn Vikström fasta på barnet och den kanske för stora uppgift som vilar på dess axlar. 21.12.2015 kl. 00:00

samtalstjänst. Telefon, chatt, brev på posten. Alternativen är många för dig som behöver någon att tala med under julhelgen. 21.12.2015 kl. 13:42

våga fråga. Hur ska vi göra under julhelgen för att barnen inte ska lida av den tryckta stämningen oss vuxna emellan? Kyrkpressens expert svarar. 21.12.2015 kl. 00:00

bibeln. – Den kristna tron bygger på en barmhärtig Gud och det är inte bra att Gud förknippas med domstol, säger Bo-Göran Åstrand. 18.12.2015 kl. 15:26