Tomas Ray har sagt upp sig från sin tjänst på domkapitlet. Foto: Sofia Torvalds / Arkiv

Tomas Ray lämnar domkapitlet

BORGÅ DOMKAPITEL.

Tomas Ray som varit domkapitlets sekreterare för mission och internationellt arbete har avgått från sin tjänst. Bland annat den här frågan behandlades vid domkapitlets sammanträde på tisdagen.

22.8.2022 kl. 21:14

Tomas Ray lämnar domkapitlet och fortsätter för tillfället i ett vikariat som universitetslärare vid Åbo Akademi. Vid ÅA är praktisk teologi Tomas Rays ansvarsområde.

Till domkapitlet kom Tomas Ray 2014. Nu säger han sig lämna arbetet bland annat för att verksamhetsmöjligheterna har skurits ner. Flera stift har redan avskaffat rollerna som stiftssekreterare för internationella frågor.

– När började hade jag en verksamhetsbudget på 18 000 euro. Nu är den 9 500 euro, säger Tomas Ray.

Tomas Ray, 52, planerar också att arbeta vidare på sin doktorsavhandling i teologi. Han forskning handlar om luthersk identitet i Malaysia.

I våras sökte han den lediganslagna tjänsten som stiftsdekan vid domkapitlet i Borgå och betraktades som en en av de kandidater som låg nära till för jobbet. Valet föll dock på den akademiskt mera meriterade Mia Anderssén-Löf, som också hade erfarenhet som kyrkoherde.

Vid domkapitlet har Tomas Ray vikarierats av Milja Westerlund.

Övriga beslut som fattades vid domkapitlets möte på tisdagen:

Examina

Tf. kyrkoherden i Saltviks församling Carolina Lindström har avlagt pastoralexamen.Kontraktsprost i Pedersöre prosteriKyrkoherden i Kronoby församling Niklas Wallis utnämns till kontraktsprost i Pedersöre prosteri för perioden 1.9.2022-31.8.2026.

Förordnanden

Domkapitlet utfärdar tjänsteförordnande åt pastor Niina Mura till kyrkoherdetjänsten i Kimitoöns församling från 1.9.2022. Pastor Niina Mura avgår 31.8.2022 från kyrkoherdetjänsten i Hangö svenska församling på egen begäran.

Domkapitlet utfärdar tjänsteförordnande åt pastor Sara Grönqvist till kyrkoherdetjänsten i Väståbolands svenska församling från 1.9.2022. Pastor Sara Grönqvist avgår 31.8.2022 från kaplanstjänsten i samma församling på egen begäran.

Pastor Saara Roto förordnas som församlingspastor i Väståbolands svenska församling på viss tid 1-31.8.2022.

Domkapitlet utfärdar tjänsteförordnande åt pastor Mats Edman till kyrkoherdetjänsten i Nykarleby församling från 1.9.2022.

Prosten Timo Saitajoki förordnas som tf. kaplan i Kronoby församling 22.8-31.12.2022.

Kyrkoherden i Pedersöre församling Mia Anderssén-Löf beviljas tjänstledighet 6.8.2022-17.1.2023 för att sköta annan tjänst.

Kaplanen i Pedersöre församling Tomas Portin förordnas som tf. kyrkoherde sköta kyrkoherde i samma församling vid sidan av egen tjänst för tiden 6.8.2022-17.1.2023.

Prosten Lars-Johan Sandvik förordnas som tf. kaplan på viss tid 1-30.9.2022 i Pedersöre församling.

Kyrkoherden i Närpes församling Tom Ingvesgård beviljas tjänstledighet 11.8-18.9.2022.

Kaplanen i Närpes församling Marcus Jakobsson förordnas som tf. kyrkoherde sköta kyrkoherdetjänsten i samma församling vid sidan av egen tjänst för viss tid 11.8-18.9.2022.

Kyrkoherden i Replots församling Camilla Svevar beviljas fortsatt tjänstledighet 1.9.2022-28.2.2023.

Församlingspastorn i Borgå svenska domkyrkoförsamling Andreas Lundgren beviljas tjänstledighet 1.9-31.12.2022.

Pastor Eva-Lotta Blom förordnas som församlingspastor i Borgå svenska domkyrkoförsamling på viss tid 1.9-31.12.2022 och deltid.

Pastor Stefan Djupsjöbacka förordnas som församlingspastor för viss tid 12.8-11.9.2022 i Kyrkslätts svenska församling.

Församlingspastorn i Grankulla svenska församling Jona Granlund förordnas fortsättningsvis sköta samma tjänst 1.10-31.12.2022.

Förordnandet för tf. kaplanen i Karis-Pojo svenska församling Susanna Lönnqvist avbryts 31.8.2022 på egen begäran.Anställningar vid domkapitlet

Stiftssekreteraren för mission och internationellt arbete Tomas Ray avgår 18.8.2022 på egen begäran.

TD Robert Lemberg anställs som redaktör för Borgå stifts jubileumsbok på deltid 17.8 – 16.12.2022.Kaplanstjänsten i Karleby svenska församling

Tjänster

Kaplanstjänsten i Karleby svenska församling har inom utsatt tid sökts av kaplanen i Kemin seurakunta Jani Koivusalo. Domkapitlet konstaterar att Jani Koivusalo är behörig för kaplanstjänsten i Karleby svenska församling och uppmanar församlingsrådet att välja Jani Koivusalo till kaplan eller alternativt begära att domkapitlet på nytt förklarar tjänsten ledig.Lediga tjänsterKaplanstjänsten i Grankulla svenska församling

Domkapitlet förklarar den nyinrättade kaplanstjänsten i Grankulla svenska församling ledig att sökas senast 19.9.2022 kl. 15.00. Den som söker en kaplanstjänst bör ha avlagt pastoralexamen. tjänsten knyts tjänsten till församlingens junior-, skriftskol-, och ungdomsarbete. Kaplanen är den som i första hand vikarierar kyrkoherden. Tjänsten är placerad i kravgrupp 602. Språkkraven för tjänsten är utmärkta muntliga och skriftliga kunskaper i svenska samt nöjaktig förmåga att förstå finska. Tjänsten har en prövotid på 4 månader. Den som söker kaplanstjänsten bör bifoga ett matrikelutdrag. Tjänsten söks senast 19.9.2022 kl. 15.00.Kyrkoherdetjänst i Korsnäs församling

Kyrkoherdetjänsten i Korsnäs församling förklaras på nytt ledig att sökas. Valet förrättas som ett indirekt val. Tjänsten är placerad i kravgrupp K10. Språkkraven är: utmärkta muntliga och skriftliga kunskaper i svenska samt nöjaktig förmåga att förstå finska. Den som söker en kyrkoherdetjänst ska ha avlagt pastoralexamen och examen i ledning av församlingsarbete. Den som söker tjänsten bör bifoga utdrag ur prästmatrikeln och ett godtagbart läkarintyg. De som söker tjänsten intervjuas av domkapitlet. Tjänsten söks senast 19.9.2022 kl. 15.00.

Jan-Erik Andelin


PULS. Den friare eftermiddagsgudstjänsten Petrus Puls läggs ner i sin gamla form, meddelar Petrus församlings tf kyrkoherde Pia Kummel-Myrskog. I stället ordnas nya Petrus Liv. 6.8.2025 kl. 10:00

STORM. Stormen slet av taket på Esse församlingshem igår – nu måste Pedersöre församling hitta nya utrymmen för sin verksamhet i Esse för ett år framåt. – Det som är glädjande är hur många samtal vi fått av folk som vill hjälpa till, säger kyrkoherde Daniel Björk. 5.8.2025 kl. 13:21

BORGÅ DOMKAPITEL. Fyra personer har sökt jobbet som lagfaren assessor vid domkapitlet i Borgå. Bland dem finns biskop Bo-Göran Åstrands son Sebastian Åstrand. 4.8.2025 kl. 16:35

domprost. Tjänsten som domprost i Borgå stift har lockat två sökande. Båda sökande uttrycker på sina privata Facebooksidor en tillit till processen och respekt för varandra. 1.8.2025 kl. 19:14

Personligt. Då hon fick sitt drömjobb tackade hon ja – sen blev hon diagnosticerad med cancer och sa upp sig. Plötsligt kände hon sig också väldigt ensam. Elin Nylund tror inte så mycket på att göra upp en tioårsplan för livet, men hon vet att det alltid blir kväll, hur tung dagen än varit. Det är en tröst. Kanske till och med nåd. 11.7.2025 kl. 13:41

BISTÅNDSSAMARBETE. Finska Missionsällskapet och Kyrkans utlandshjälp påminner om att Petteri Orpos regering redan har skurit ner biståndet till de fattigare i världen med en miljard euro. 4.9.2025 kl. 18:51

SJUKHUSPRÄST. Döden. Det är vad Benjamin Häggblom upplever som den allra svåraste delen av sitt jobb som sjukhuspräst. Han står själv svarslös inför den. Men oberoende av om han kommer i kontakt med minnessjukdom, psykos eller cancer så är hans främsta verktyg det samma: närvaro. 2.9.2025 kl. 19:00

relationer. Nej, det kommer ingen perfekt partner på en vit häst och räddar oss. Och nej: konflikter är inte farliga. De är en möjlighet! Jan-Erik Nyberg har skrivit en bok om det som är det finaste och svåraste i livet: relationer. 1.9.2025 kl. 14:39

ARKITEKTURHISTORIA. Nu vill finländska forskare räta ut alla frågetecken kring Åbo domkyrkas ålder och medeltida interiör. – Man kan säga att Åbo domkyrka är landets viktigaste byggnad, säger Panu Savolainen, biträdande professor i arkitekturhistoria. 1.9.2025 kl. 10:55

NÄTVERKET KYRKFOLKET. Under laestadianernas sensommarmöte i Kållby informerade Stig-Erik Enkvist, verksamhetsledare för LFF, att nätverket Kyrkfolket planerar att börja viga egna präster. Till organisationerna inom nätverket hör bland annat LFF och Slef. 28.8.2025 kl. 18:57