Maarit Filppula med motorcykeln. FOTO: PRIVAT.

Tandläkaren som hittade Gospel Riders

malax.

Maarit Filppula är tandläkaren som gillar spänning i livet. Hon har jobbat som frivillig i Argentina – och sin motorcykel älskar hon.

9.6.2022 kl. 12:21

När Maarit Filppula landade i Malax år 2015 på fördjupad tandläkarpraktik var planen att hon skulle stanna ett kort tag.

– Jag tänkte först att jag ska vara här ett halvt år, men det blev lite annorlunda! säger hon glatt.

Hon stannade, trivs bra, men berättar att språket till en början var rätt kämpigt för henne som kommer från finskspråkiga Teuva. Idag talar hon en flytande svenska.

– Jag hade länge en fusklapp på bordet så att jag kunde upprepa: ”Nu ska jag borra”, ”Gör det ont?”, ”Jag ger bedövning nu”.

Hon tycker om det hon gör och att kunna hjälpa andra människor med sina händer.

– Också i det här arbetet har jag alla möjligheter att möta människor och vara ”som ljus och salt i världen”. Vad jag än gör kan jag göra för Gud.

Bönekörning längs östgränsen

På fritiden är motorcykelhobbyn Maarit Filppulas stora passion. Den kristna motorcykelgruppen Gospel Riders upptäckte hon för ett år sedan, efter en inledande tveksamhet.

– Jag har kört motorcykel sedan 2015. Gospel Riders kändes tråkigt och som att jag inte passar in. Jag är vildare!

Men när en vän lockade med en kurs i endurokörning var hon fast. Hon kände genast att Gospel Riders var en gemenskap för henne.

– När jag deltog i kursen var det som att ge lillfingret, och den tog hela handen. Nu har jag hittat det som är vettigt, och jag kan köra med andra människor som delar samma kristna tro som jag. Här vill jag vara med! Jag är fortfarande nybörjare men jag vill lära mig mera hela tiden.

Enduro går ut på lite mer utamanande körning på banor i svårare terräng. I år är hon själv med och arrangerar en enduro tour. I sommar kommer hon dessutom att delta i Gospel Riders ”bönekörning” från Virolahti i söder till Ivalo i norr. Körningen går så nära östgränsen som möjligt och tar en vecka.

– Vi ber för Finlands gränser eftersom situationen är sådan som den är.

På uppdrag i Argentina. FOTO: Privat

Tandvård under ett träd i Argentina

Tillsammans med en grupp från kristna tandläkarförbundet har Maarit Filppula besökt Argentina tre gånger med ett ”bush klinik”-projekt. Den första gången åkte de ut 2016.

– Bushkliniken innebär att vi ordnar tandläkarmottagning på plats, till exempel på en hälsostation. De fattiga har inte råd med tandvård. Många har jättedåliga tänder, och livskvaliteten stiger när de får hjälp.

Gruppen kommer på inbjudan av lokala personer och ordnar resorna på egen bekostnad. De besöker också byar som är svåra att nå. Där kan en lång kö bildas redan fyra på morgonen.

– Vi har hundratals patienter, från barn till åldringar, och drar ut hundratals tänder. Vi ställer våra instrument på bordet eller vid behov på en bänk under ett träd, patienten sätter sig i en stol, vi bedövar, och sedan drar vi ut de tänder som behöver tas bort. Och allt händer i god ordning!

Med arbetet vill de också visa på något utöver det jordiska. I ”väntrummet” delar de ut spanskspråkigt kristet material.

– Det hjälper en tid om vi drar ut en tand och lättar patientens värk, men vi vill komma med budskapet att vi har något mycket viktigare än det som lättar för stunden.

– Fast vi inte har samma språk kan vi le mot patienterna, vara glada och visa att vi bryr oss om dem. Det här är ett sätt att visa kärlek: du är värdefull, Jesus älskar dig. Jesus har älskat mig och därför vill jag dela den kärleken vidare.

Under coronatiden har projektet haft paus.

– Men jag är beredd att åka på nytt om det blir aktuellt. Till dess arbetar jag som Guds händer här i Malax.

Maarit Filppula

Bor i Malax, uppvuxen i Teuva. Är 32 år.

Jobbar som tandläkare i Malax.

På fritiden: kör motorcykel, aktiv i Gospel Riders, är med på barnläger, simmar, skrinnar, paddlar och gör allt möjligt. ”Det finns alltid något att göra!”

Ett favoritbibelord: ”Jag skall aldrig svika dig, aldrig överge dig.” (Heb 13:5)

PIAN WISTBACKA


Muslimers deltagande i nattvarden i en gudstjänst som Danmission ordnade har väckt debatt i Danmark. 30.3.2012 kl. 15:28

skatt. Medlemmarna flyr och kyrkans pengar tryter. Så vem ska betala när målfärgen flagnar i våra gamla kyrkor? Staten, tycker Torsten Sandell. 29.3.2012 kl. 17:00

kina. Den ledande kinesiska människorättsjuristen Gao Zhishen är vid liv, men fortsättningsvis i fängelse. Anhöriga har fått träffa honom för första gången sedan han fängslades för drygt två år sedan. 29.3.2012 kl. 09:26

På lördag släcks belysningen i flera kyrkor för att uppmärksamma klimatkampanjen. 28.3.2012 kl. 11:22

Skriftskolan är fortfarande populär och når 83 procent av alla femtonåringar. 27.3.2012 kl. 09:07

Maktkampen i Senegal verkar vara över. Den gamla presidenten accepterar nederlaget. 26.3.2012 kl. 15:23

jesus. I dag firar vi Maria bebådelsedag: minnet av en ung tjej som fick besök av en ängel och tog emot ett uppdrag som skulle göra henne till världskändis. 25.3.2012 kl. 06:00

Då Berit Simonsson talar på Våroasen i Jakobstad under veckoslutet bjuder hon in åhörarna till sitt köksbord. 24.3.2012 kl. 07:54

skola. Kyrkostyrelsen vill att timantalet i religion och livåskådningskunskap inte minskar. 23.3.2012 kl. 14:25

Insamlingen Gemensamt Ansvar som inleddes i februari riktar i år in sig på att förebygga överskuldsättning bland finländare. Många skuldsatta har tagit kontakt. 23.3.2012 kl. 11:11

Matteuspassionen Stabat Mater Lyran Akademen Jubilate Påsk. – Även om det är frågan om komplicerade verk så är musiken i sig inte svår. 22.3.2012 kl. 14:46

Ett privatägt flygfält riskerar att decimera antalet vindmöllor som planeras på Karleby kyrkliga samfällighets marker i Kannus. 22.3.2012 kl. 13:04

I dag firas den internationella vattendagen. Målet med dagen är påminna människor om att vatten är en viktig naturtillgång och att försvara deras rätt till rent vatten. 22.3.2012 kl. 07:00

Lillkyro församling ska bli självständig församling inom Vasa kyrkliga samfällighet vid kommunsammanslagningen. Det föreslår styrgruppen som förbereder strukturförändringen inom samfälligheten. 22.3.2012 kl. 07:33

Fasta ekonomi välja mat. Liisa Mendelin "fattigdomsfastar" 40 dagar på minimal ekonomi. 21.3.2012 kl. 15:49

radio. För ett drygt år sedan hade Laestadianernas fridsföreningars förbund LFF fattat ett beslut om att lägga ner sin radiokanal. Nu när coronan begränsar livet och sammankomsterna är de glada att de kom på andra tankar. 14.4.2021 kl. 09:48

Kulturer. Stéphane Rosse är den tystlåtna fransmannen som har levt i Finland i 30 år. – Jag blev förälskad i en finländsk turist i Paris 1993. Det var kärlek vid första ögonkastet. 14.4.2021 kl. 10:47

massmedier. Tidningen Kirkko ja kaupunki har fällts av opinionsnämnden för massmedier för att ha avlägsnat en omstridd kolumn om köttproduktion från tidningens webbsida. 13.4.2021 kl. 10:24

Kolumn. "Även ett digitalt möte får en annan dimension när vi på riktigt stannar upp och ger av vår egen tid", skriver Elefteria Apostolidou. 14.4.2021 kl. 08:30

Förnyelse. "Hur skulle vi gå till väga om vi också skulle renovera kyrkan inifrån?" 14.4.2021 kl. 09:00