Här en skärmdump av en video som visar hur Rabbe Tiainen förs bort av polis.

Rabbe Tiainen fördes bort från ryska ambassaden: "Jag är besviken på polisens omdömesförmåga"

KRIGET I UKRAINA.

Igår kväll stod Rabbe Tiainen och demonstrerade som vanligt utanför ryska ambassaden i Helsingfors. Nu blev han bortförd av poliser och skjutsad hem till Drumsö. – Jag tog genast följande buss tillbaka till Fabriksgatan, säger han. Helsingforspolisen kommenterar frågan med att säga att de följer sin normala praxis och att polisen i första hand alltid vill lösa konflikter genom att diskutera.

18.3.2022 kl. 09:29

– Jag har stått där i tre veckor, oftast på samma ställe och med olika skyltar, säger Rabbe Tiainen, som demonstrerat utanför ryska ambassaden sedan kriget i Ukraina bröt ut.

Igår hade han en skylt med en karikatyrteckning som föreställde Putin, en som han haft många gånger förr.

– Det kommer nya poliser dit som kanske inte varit där dagen innan och inte känner till riktlinjerna. Jag tror att det är så att ambassaden ringer dem eller trycker på en knapp, och då måste de komma.

Men han har kollat upp demonstrationsrätten i finländsk lag och vet att man har starka rättigheter att demonstrera, särskilt om man står ensam.

– Jag är medveten om att polisen har rätt att flytta demonstrationen om de ser en hotbild. Men jag brukar säga att jag inte är ett hot och att det hör till mina grundläggande rättigheter att få stå där.

Igår ledde det här till en väldigt lång diskussion med polisen. Han berättade att det är en viktig princip för honom att få stå på ambassadens sida av gatan. Polisen sa att han skulle flytta sig till andra sidan. Samma diskussion har han fört många gånger tidigare och ibland har han flyttat sig till andra sidan.

– Det blev kanske lite oklart i vilket skede de gett mig en order om att flytta mig och i vilket skede det bara var en rekommendation.

Som han uppfattade det tappade poliserna humöret. Sedan kom det tre poliser till platsen, de stuvade in honom i en polisbil och körde honom hem till Drumsö. De hade kollat hans identitetshandlingar tidigare och visste var han bodde.

– När de lämnade mig vid mutterkaféet på Drumsö och jag steg ut ur polisbilen sa jag att jag är besviken på deras omdömesförmåga. Jag är orolig om man inte har spelöga i sådana här lägen. Jag tänker förstås på situationen i Ryssland, det känns inte bra om inte den finländska polisen har bättre omdöme än så här.

Han blev stridslysten av incidenten, ställde sig på busshållplatsen, tog bussen tillbaka till Fabriksgatan och stod där i ett par timmar till, ungefär till kl 21.

– Jag har också brukat säga till polisen att det är politiskt pinsamt för ryska ambassaden att jag står där. Att få mig därifrån använder de som ett politiskt verktyg. Finska polisen har skyldighet att trygga ambassadens säkerhet, och ambassaden kan använda det som påtryckning, säger Rabbe Tiainen.

Polisen: Vi följer vedertagen praxis

Överkommissarie Jarkko Lehtinen vid Helsingforspolisen påpekar att ingen blivit gripen under gårdagens demonstration.

– En person har har vi lett bort från ambassadens omedelbara närhet och sedan avlägsnat från platsen, säger han.

Lehtinen säger att polisens linje är att alla demonstrationer vid ambassader styrs bort från byggnadens omedelbara närhet, så att de får äga rum ungefär på fem meters avstånd från ambassadens område, på andra sidan gatan.

– På det sättet kan vi säkerställa både rätten till demonstration på en synlig plats alldeles intill ambassaden, medan vi samtidigt ser till att ingen skadar exempelvis ambassadens staket eller hindrar ambassadpersonalen från att gå in eller ut.

Lehtinen kan inte kommentera ett ärende som gäller en enskild person i offentligheten.

– Så mycket kan jag säga att en person blivit bortstyrd från ambassadens omedelbara närhet igår. Personen har inte blivit gripen utan avlägsnats från platsen. Jag vill poängtera att vi inte vill hindra någon från att demonstrera, det handlar bara om att säkra området i ambassadens omedelbara närhet. Demonstrationer ska ske ungefär fem meter från ambassadens staket.

Är du orolig för att det här ger en dålig bild av polisen?

– Jag vill i den här kommunikationen betona att det här är en vedertagen praxis vi har. Det finns väldigt många ambassader i Helsingfors, och samma praxis gäller för dem alla. Här finns inget som avviker från det normala.

Om en ambassad omringas av aggressiva demonstranter kan det finnas ett behov av att höja säkerhetsnivån och flytta på demonstranterna, till exempel om de kastar föremål, säger Lehtinen.

– Men tillsvidare har alla demonstrationer vid ryska ambassaden varit väldigt lugna. Vi har inte haft sådana problem där.

Men ni försöker säkert ändå primärt lösa konflikter med diskussion?

– Givetvis. Vi diskuterar och ber personer flytta sig lite längre bort, på andra sidan gatan. V förhandlar och diskuterar. Jag har inte hört om många fall där man inte skulle ha kunnat lösa situationen genom att diskutera. Kanske det här fallet handlar om någon sorts missförstånd. Men eftersom jag inte var på plats kan jag inte säga exakt vad som hände den här gången, säger Lehtinen.

Artikeln kompletterad kl 14.30 med kommentar av överkomissarie Jarkko Lehtinen.

Sofia Torvalds


Kyrkomötet. Läkaren Saija Kuikka valdes till första viceordförande för kyrkomötets mandatperiod 2016–2020. 11.5.2016 kl. 14:53

Kyrkomötet. Kyrkomötets elektorer har valt medlemmar till mötets nio utskott och utskotten valt ordförande sinsemellan. 11.5.2016 kl. 15:04

Gemensamma kyrkorådet i Vasa har beslutit att föreslå en höjning av skattesatsen. 13.5.2016 kl. 16:08

Han har umgåtts med tiggare på Stockholms gator i sex års tid. Stanislav Emirov, ekonom och teolog, är övertygad om att romskt tiggeri är ett mer komplicerat fenomen än politiker och massmedier gör gällande. 11.5.2016 kl. 10:29

Kyrkomötet. Kristendomen ger oss inga orsaker att stänga våra gränser, sa lutherska kyrkans ärkebiskop Kari Mäkinen när han öppnade det nya kyrkomötet. 9.5.2016 kl. 13:09

Gatubarnen som lever på soptippen i Kitale i Kenya ville att Sofia Jern skulle visa bilderna åt så många människor som möjligt. Det löftet kan nu uppfylla då hon med bildserien vann sin klass i World Photography. 4.5.2016 kl. 04:00

I dag kom beskedet hur nedskärningarna vid Åbo Akademin drabbar teologin som ämne. 4.5.2016 kl. 14:44

Religion i skolan – roligt eller förfärligt? Vi frågade klasslärare i huvudstadsregionen om de känner sig bekväma med ämnet och de flesta sa jo. 4.5.2016 kl. 09:10

våga fråga. VÅGA FRÅGA: Jag är orolig för mitt barn. Hen ska gå i skriftskola i sommar men har nästan inga vänner. 3.5.2016 kl. 15:13

Det har alltid funnits kristna som brytt sig om djuren. Under de senaste tjugo åren har deras tänkande också blivit till mera strukturerad teologi: djurrättsteologi. 3.5.2016 kl. 13:16

I dag bor Zlatan Ibrahimovic där, men en gång var det en plats där pigorna och arbetarna på Östermalm samlades för bön. 29.4.2016 kl. 16:00

drottning Elizabeth. Storbritanniens drottning är tydlig med sin kristna tro i den bok som getts ut i samband med hennes 90-årsdag. 29.4.2016 kl. 13:42

Det var smickrade för Dawa Singye att Dalai lama personligen utvalde honom att bli sin livvakt. Men det liv som han började leva var han inte stolt över. Tills han mötte Jesus. Idag vill han nå Himalaya med evangeliet. 28.4.2016 kl. 10:30

jämlik äktenskapslag. Det råder förvirring kring hur prästernas vigselrätt ska förstås, säger forskaren och prästen Emma Audas. 28.4.2016 kl. 00:00

äktenskapet. Viga eller inte viga? Det frågar sig många präster nu, då det framkommit att prästerna ur juridisk synvinkel torde ha rätt att viga också homosexuella par när den nya lagen träder i kraft – oberoende av kyrkans linje i frågan. 28.4.2016 kl. 00:00

TYSKA FÖRSAMLINGEN.. Biskop Bo-Göran Åstrand installerar Deutsche Gemeindes nya ledare på söndag. 14.10.2022 kl. 13:03

PERSONEN. – En finsk soldat utbildas inte till att döda utan till att försvara, säger Cecilia Alameri, som är teolog och löjtnant i reserven. 12.10.2022 kl. 18:59

FÖRSAMLINGSVALET. Ett öppet klimat i församlingen, där kyrkoherden är tydlig, öppen och mottaglig för förslag och motförslag. Det har skapat en bra utgångspunkt för församlingsvalet i Åbo. Petra Lindblad har suttit i arbetsgruppen som har vaskat fram många nya kandidater. 12.10.2022 kl. 10:00

ekumenik. Ortodoxa Maria Mountraki från Helsingfors blir en av 150 som leder arbetet i Kyrkornas världsråd. 11.10.2022 kl. 10:00

FÖRSAMLINGSVALET. – Det är dags att se över kyrkans oändligt krångliga valsystem, anser Siv Sandberg som är en av Svenskfinland ledande sakkunninga på demokratifrågor. 11.10.2022 kl. 15:59