Camilla Lervik-Särs tycker om lugnet som en gudstjänst ger henne.

Gudstjänst vid spisen: – Det är fantastiskt!

korsholm.

Camilla Lervik-Särs älskar virtuella gudstjänster. Medan hon lyssnar lagar hon mat, städar eller promenerar. Och så sjunger hon med, högt och ljudligt!

15.2.2022 kl. 14:38

Camilla Lervik-Särs ligger inte på latsidan på söndagar. Hon har tagit till sig coronatidens digitala gudstjänster med hull och hår.

– Jag börjar med gudstjänsten i Solf klockan tio. Sedan hinner jag följa med slutet av gudstjänsten i Kvevlax. Klockan elva är det Korsholm och så lyssnar jag ibland till kvällsgudstjänsten klockan sex i Replot. Det är fantastiskt roligt för jag behöver inte välja kyrka.

– Jag är så religiös på söndagarna så jag hinner inte med annat, säger hon och skrattar gott.

Hon uppskattar att inte behöva sitta stilla när hon lyssnar.

– Jag städar, kokar eller tar en promenad samtidigt. Oftast står jag vid spisen. Min man vill gärna att vi ska sitta vid tv:n och följa med som familj, lite mer som när man går i kyrkan, men det tycker inte jag!

Hon lagar gärna mat samtidigt som hon lyssnar till en gudstjänst. Foto: Privat

Sjunger med i psalmerna

Redan före pandemin hade Camilla Lervik-Särs alltid på tv-gudstjänsten på söndag.

– Jag har hög volym och sjunger med i psalmerna, så familjen försvinner snabbt.

Kyrkkaffet saknar hon inte alls.

– Min man uppskattar gemenskapen kring kaffebordet efter gudstjänsten. Men jag vill bara hem och njuta av stunden jag haft i kyrkan.

Kyrkobyggnaden saknar hon däremot ibland.

– Jag kommer att gå i kyrkan sen, men jag kommer absolut att sakna de virtuella gudstjänsterna.

Under perioder när kyrkobesök varit möjliga har hon ibland valt det digitala i alla fall.

– En söndag gick min man i gudstjänsten i kyrkan, jag promenerade i stället till kyrkan och lyssnade till gudstjänsten på telefonen under promenaden. Sedan åkte vi hem tillsammans.

Hon har uppskattat kyrkobesök redan som ung.

– Jag tycker det är så skönt att sitta i kyrkan, för vad som helst kan hända på utsidan utan att du vet om det förrän du kommer ut. Det är en skyddad värld.

Ibland lyssnar hon mer aktivt till predikan, ibland inte.

– Det beror på om du har egna bekymmer eller inte, eller om du kommit mest för att få en lugn stund.

– Jag tycker om lugnet och känslan av trygghet jag får under en gudstjänst. Det är lite samma trygghetskänsla jag får även om jag följer med gudstjänsten på min telefon.

Ett par begravningar har hon också deltagit i virtuellt.

– Det har varit en mycket bra sak för alla dem som av olika orsaker inte kunnat vara med på plats.

Hon upplever ingen digital mättnad som många andra.

– Jag är så skyddad från den digitala världen i mitt jobb och på fritiden. Utöver söndagens program följer jag bara med någon gympagrupp virtuellt.

Camilla Lervik-Särs

  • Jobbar som familjedagvårdare i eget hem, som bagare på Stundars på deras evenemang och som serveringspersonal på minnesstunder.
  • Gift med Rune Särs. Fyra egna barn och två bonusbarn, tre barnbarn.
  • Bor i Tölby i Korsholm.
  • Hobbyer: Älgjakt, träning, vardagen i det egna hemmet med matlagning och städning, stickning och annat handarbete. ”Jag städar snabbare än min egen skugga”, säger hon.
Ulrika Hansson


Samhälle. Julgranen är paradisträdet och ljuset hoppets låga. 12.12.2009 kl. 00:00

Kyrka.  När Kyrkpressens webbsidor inom kort förnyas kan bloggskribenterna avpublicera oönskade kommentarer. 11.12.2009 kl. 00:00

Samhälle. Bamsegruppen fungerar som stöd för familjer som har barn med speciella behov. 11.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkan deltar i bredd med politiker och medborgarorganisationer i klimatmötet i Köpenhamn. 11.12.2009 kl. 00:00

Människa. För Peter Lüttge får livet gärna handla om bröd och skådespel. 11.12.2009 kl. 00:00

Johan Sandberg. I högen av räkningar fann jag förra veckan ett kuvert med mitt och min hustrus namn och adress prydligt handskrivet på kuvertet. 11.12.2009 kl. 00:00

Ledare. Primus inter pares är latin och betyder ”den främste bland likar”. 11.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Putset flagar och värmen är ett problem i Pargas kyrka. 10.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ekonomi eller dålig kommunikation – åsikterna går isär beträffande orsakerna till utskrivningarna i Svenska kyrkan. 10.12.2009 kl. 00:00

Samhälle. Färsk undersökning visar att andliga frågor intresserar tv-tittarna. 10.12.2009 kl. 00:00

Samhälle. Kyrkans Utlandshjälp har tilldelat minister Elisabeth Rehn Handling för människovärdet-priset för sitt livslånga arbete för människovärdet. 9.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Biskopen i Uleåborg, Samuel Salmi, har meddelat att ställer upp i ärkebiskopsvalet. 9.12.2009 kl. 00:00

Världen. Donal Murray, biskopen av Limerick på Irland, har lämnat in sin avskedsansökan till den katolska kyrkan. 9.12.2009 kl. 00:00

Världen. Den katolska biskopen D Murray lämnade in sin avskedsansökan. 9.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Både kyrkostyrelsen och If Skadeförsäkringsbolag rekommenderar kamerövervakningssystem för att skydda kyrkobyggnader. 8.12.2009 kl. 00:00

nedläggning. Petrus församlings Café Torpet har blivit omnämnt som ett av Helsingfors bästa caféer för barnfamiljer. Men verksamheten har kostat församlingen för mycket, och nu läggs caféet ner. 16.10.2019 kl. 11:38

ledarskap. Kvinnor som leder församlingar kan få kämpa för att bli tagna på allvar. "Jag har märkt att det finns situationer där mitt kön definierar mig mer än det ämbete jag representerar, " säger biskop Kaisamari Hintikka. 16.10.2019 kl. 10:59

Barn i kyrkan. Anne Koivula är ny präst i Petrus församling. Hon vill ge barnen plats i gudstjänsten så att de ska få känna att de är en del av kyrkans familj. 17.10.2019 kl. 00:01

hopp. Dagarna blir mörkare, men när timmarna med dagsljus blir allt färre vill kyrkan ta fasta på att vi kan dela ljus och hopp med varandra. 17.10.2019 kl. 00:01

verksamhetsledare. Han erbjöds ett proffskontrakt på halvtid som fotbollsspelare för Jaro. Men Per-Ole Hjulfors valde att engagera sig i bönehusen i Skutnäs och Risöhäll, först som tolk, senare som söndagsskollärare och predikant. Nästa vecka tar han över som verksamhetsledare för LFF. 15.10.2019 kl. 13:03