Det var främst allsångsevenemang som drabbades av de nya restriktionerna.

Coronapass kollades – men färre sjöng

Coronapandemin.

I domkyrkoförsamlingen i Borgå infördes coronapass vid De vackraste julsångerna, något som drog ner på deltagarantalet. Men de som kom visade villigt sina pass vid kyrkdörren.

8.12.2021 kl. 07:35

På grund av förnyade coronarestriktioner beslöt Borgå svenska domkyrkoförsamling att kontrollera coronapass vid allsång, kort innan de första De vackraste julsångerna (DVJ) skulle ordnas.

– Hälften av dem som brukar komma dök upp till De vackraste julsångerna. Det är jättetråkigt för deltagarna, för oss och missionen, säger Sanna Lindström som är missionssekreterare i Borgå svenska domkyrkoförsamling.

Kyrkoherde Mats Lindgård konstaterar att flera faktorer kan spela in.

– Orsakerna till att det hittills har varit färre på DVJ än förr är kanske inte heller helt entydiga. För en del handlar det säkert om att man inte hunnit skaffa coronapass. Men det är också möjligt att det förvärrade coronaläget har lett till en ökande allmän försiktighet att ta del i olika evenemang. Det är svårt att veta. Vi vet ju inte heller hur många som skulle ha deltagit i ett läge utan begränsningar.

Sanna Lindström fick i uppgift att kontrollera coronapass vid dörren när DVJ ordnades i Söderveckoski, Tolkis och Kullo.

– Församlingsborna till de här första allsångsevenemangen fick oerhört bråttom. Och de var inte alltid så glada, märkte vi. De som inte har dator eller smarttelefon, och inte barn som skjutsar till HVC för att där få ut passet – vad gör de? Det blev en lite tokig situation för många, säger hon.

Men ingen behövde ändå vända i dörren, och alla hade skaffat ett pass på förhand, trots att tekniken inte alltid fungerade på beställning.

– Många visade glada upp ett pinfärskt pass, och vi kämpade gemensamt med några telefoner som inte ville samarbeta.

– Jag mötte inte någon som var jätteledsen över det här. Och jag upplevde det ändå som roligt att få se var och en i ögonen, dela ut sånghäften och hälsa välkommen, säger Sanna Lindström.

– Finska församlingen har folk från en vaktfirma som kollar coronapass. Då tycker jag att vi i domkyrkoförsamlingen är inne på rätt linje som har församlingsanställda som kollar coronapassen. Och vid domkyrkan ska vi också ha frivilliga som kollar så att det går snabbt.


Fel beslut?

Det är lätt att vara efterklok, konstaterar Sanna Lindström.

– Vi har pratat om att det blev fel beslut. Vi borde ha gått in för att i de här stora lokalerna på landet ta emot hälften av vad lokalerna rymmer utan pass.

Vissa lokaler rymmer 120 personer i vanliga fall, 60 skulle då ha fått komma in utan pass till DVJ.

– Nu kom 25 som hade kämpat med att få ett pass. Det var jättetråkigt, säger hon.

Mats Lindgård anser att det är för tidigt att utvärdera om beslutet var bra eller dåligt.

– Innan jag fattade beslut om hur vi skulle göra i domkyrkoförsamlingen beträffande De vackraste julsångerna diskuterade jag frågan med de berörda anställda. Vi var alla helt överens om att vi skulle gå in för systemet med coronapass.

En hybridmodell tycker Sanna Lindström kunde ha varit en lösning, det vill säga att kontrollera coronapass vid allsång i domkyrkan, men ta in hälften av det tillåtna antalet besökare i lokalerna utanför Borgå centrum. Men beslut skulle fattas snabbt.

– Vi ville ha en enhetlig linje, det förstår jag riktigt bra.

Text: Ulrika Hansson


Vad ska man göra med sitt häftiga temperament? 22.4.2016 kl. 14:05

slktforskning. Om sekretessbestämmelserna vållar problem för släktforskaren kan församlingen hjälpa. 22.4.2016 kl. 13:52

frälsningsarmén. – Jag kan nästan tycka att det är ett större under av Gud att orka hålla mig under armarna än att göra mig helt frisk, säger Eva Kleman, nyutnämnd kommendör för Frälsningsarmén i Sverige och Lettland. 22.4.2016 kl. 13:45

hanna lehtonen. För tre år sedan var hon osäker på om någon alls skulle vilja sjunga i hennes kör. 21.4.2016 kl. 07:16

frsta hjlp. De lär sig rädda liv - till takten av Bee Gees hitlåt Stayin’ Alive. 20.4.2016 kl. 07:00

understd. Förbundet Kyrkans Ungdom (KU) fick 11 000 euro när Kyrkostyrelsens plenum delade ut understöd till kyrkliga organisationer. 19.4.2016 kl. 15:39

lediga tjnster. Däremot ville fyra bli stiftssekreterare för församlingsdiakoni vid domkapitlet i Borgå, och en kyrkoherde i Sjundeå. 18.4.2016 kl. 15:45

tempelplatsens kyrka. Tusentals turister gästar sommartid tempelplatsens kyrka varje dag. 18.4.2016 kl. 11:17

våga fråga. Veckans läsarfråga handlar om föräldrar som lägger sig i sina vuxna barns liv. 18.4.2016 kl. 09:59

scouting. Under Scoutveckan 18-24.4 hörs och syns scouterna extra mycket. 15.4.2016 kl. 13:56

Försvarsmakten. Dopundervisning och att vistelsen i Finland är registrerad räcker för den som vill bli döpt och medlem i den evangelisk-lutherska kyrkan. 15.4.2016 kl. 11:36

profilen. Annika Luther har grävt fram otrevligheter familjen inte pratade om. 15.4.2016 kl. 11:16

diakoni. Hundägarna fick egen bönbok. 15.4.2016 kl. 08:25

tagg. Flyktingförläggningen på skärgårdsön Nagu stängs i slutet av april. Känslorna ligger på ytan bland både frivilliga och asylsökande. 14.4.2016 kl. 11:26

Kultur. En dag märkte författaren Laura Honkasalo att hon hade utvecklats till en snåljåp. Det var dags att skriva en bok om att vända på slantarna. 13.4.2016 kl. 16:47

jesus. – Det finns både en konfirmand och en forskare här uppe, säger Lundprofessorn Dick Harrison och knackar på sitt huvud. Han vill tro och betraktar sig definitivt som en kristen. Som historiker tycker han Bibelns Jesus håller för överraskande mycket källkritik – utom kanske julevangeliet då. 22.12.2022 kl. 10:00

JULTIPS. Som bäst blir julen värme och gemenskap. Som sämst blir den press, jämförelse och ensamhet. 22.12.2022 kl. 19:00

KRIGET I UKRAINA. När kriget i Ukraina bröt ut var det fullt kaos i Maryna Vilkhoryks huvud. Vad skulle hon ta sig till? – Ibland kändes det som om det inte hände mig, det var som i en film, säger hon. Idag tackar hon varje dag Gud för att hon har jobb, hus och sin familj i Jakobstad. 21.12.2022 kl. 10:43

Övergrepp. Ett barn misstänks ha blivit utsatt för sexualbrott i de evangelisk-lutherska församlingarna i Vasa hösten 2022. Det misstänkta brottet är anmält till barnskyddsmyndigheterna och polisen. 20.12.2022 kl. 10:59

musik. – Julen kan vara härlig på morgonen och hemsk på kvällen, säger Emma Raunio. Hon är aktuell med en strålande vacker julskiva, som handlar om att mörkret är en förutsättning för att vi ska se det ljusa. 20.12.2022 kl. 10:00