Under rättsprocessen har Johan Candelin känt sig som de förföljda kristna föreningen hjälper – oskyldigt anklagad.

"Det har varit en lärdom att uppleva hur det är att vara åtalad utan orsak – det är vardag för många kristna i världen"

MARTYRKYRKANS VÄNNER.

Martyrkyrkans vänner har återupptagit sin verksamhet efter att myndigheterna återbördat pengarna som varit i kvarstad till föreningens konto. Föreningen har redan sänt ut pengar till projekt man understött tidigare.

14.9.2021 kl. 19:20

– Det har varit en lärdom för oss att uppleva hur det är att vara åtalad utan orsak. Det är vardag för många kristna i världen. Nu fick vi själva uppleva vad det betyder att lida, säger föreningens ordförande Johan Candelin.

Den friande domen och att åklagaren inte valt att överklaga den känns bra för honom. Nu finns det inte längre några juridiska hinder för föreningen att fortsätta arbetet.

– Det har varit en stor glädje att vi i styrelsen hållit ihop, stöttat varandra och visat stor solidaritet med varandra under processen.

Föreningens tillgångar var belagda i kvarstad under två och ett halvt år medan polisutredningen och rättsprocessen pågick.

– Det har varit en fruktansvärt tung tid. Det har varit svårt att varje vecka få begäran om hjälp och att tvingas säga att tyvärr kan vi inte hjälpa. En del vänner och församlingar har hjälpt direkt och det är vi glada över men det har inte på långt när täckt det vi skulle ha kunnat göra. Personligen har processen också tagit väldigt mycket både på mitt rykte och på min hälsa.

Vetskapen om att många människor bett för honom och uttryckt sin sympati har gett honom kraft.

– Det är också många som sagt att de kommer att fortsätta stöda föreningen. Jag hoppas att alla 4 000 människor som regelbundet stött oss fortsätter med det.

Johan Candelin ser både tingsrättens och hovrättens domar som väldigt välformulerade.

– Domen i hovrätten var så klar att det inte lämnade några frågetecken. Det var också därför åklagaren inte överklagade. Domstolarna tog vårt parti och konstaterade att vi inte brutit mot lagen utan är fullständigt oskyldiga till alla anklagelser.

Kan man mäta värdet av uppehållet i föreningens verksamhet på något sätt?

Under ett normalt år har vi fått in ungefär en dryg halv miljon euro. På två och ett halvt år hade vi då fått in 1 – 1,3 miljoner euro. Det har vi förlorat trots att vi inte gjort något fel. I sista hand är det de lidande kristna som förlorade pengarna. De fick inte den hjälp de borde ha fått och som vi skulle ha gett dem.

Nu har föreningen återupptagit hjälpen och stödet till de projekt man understött tidigare.

– Vi har kunnat hjälpa flyktingar från Pakistan i Kambodja, karenflyktingar och den lutherska kyrkan i Burma. I Pakistan hjälper vi en skola och några församlingar. I Indonesien hjälper vi pastorer som planterar församlingar och så hjälper vi nordafrikanska flyktingar på olika håll i världen.

En av de första uppgifterna för styrelsen är nu att dra upp föreningens riktlinjer för verksamheten de kommande åren.

Text och arkivfoto: Johan Sandberg


Kyrka. Över tusen personer har redan gjort kampanjen Gemensamt ansvars webbtest om fördomar. 3.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. I februari arrangeras en internationell missionskonferens för unga vuxna. Konferensen ordnas på Lärkkulla i Karis men samlar deltagare från hela världen. 2.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ungdomens kyrkodagar uppmuntrar församlingarna att ta tag i användningen av tobaksprodukter bland ungdomar och anställda. 1.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ordförandeval och uppföljning av tidigare beslut stod på fredagens program. Se bilder! 31.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. 250 unga vuxna har samlats i Karis för Ungdomens kyrkodagar. Se bilder! 30.1.2009 kl. 00:00

Världen. Bussarna med texten "Antagligen finns inte Gud, så sluta fundera över saken och njut av livet" har fått kristen konkurrens i Spanien. 31.1.2009 kl. 00:00

Samhälle. – Att förbättra kvinnans ställning är en förutsättning för att besegra fattigdomen, betonar Halonen. 30.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsen utredde indirekt kyrkoherdeval. 29.1.2009 kl. 00:00

Världen. Rysslands ortodoxa kyrka får ny patriark. Kirill av Smolensk och Kaliningrad blir också andlig ledare för de ortodoxa kyrkorna i flera grannländer. 1.2.2009 kl. 00:00

Kultur. Finska Missionssällskapet (FMS) har publicerat fem nya kortfilmer på sin YouTube-kanal. 30.1.2009 kl. 00:00

Kultur. Andreas von Bergmann och Patrik Sundell gör komik med kyrkliga förtecken. 29.1.2009 kl. 00:00

Människa. Kyrkomusikern och chefredaktören Sakari Vilpponen följer med oro med vissa trender. 29.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Larsmo församling beviljades på tisdagen miljödiplom av kyrkostyrelsen. 28.1.2009 kl. 00:00

. Vad gör vi när vi älskar? 29.1.2009 kl. 00:00

Ledare. Med tanke på diskussionen inför biskopsvalet för tre år sedan är tystnaden nu förvånande, för att inte säga märklig. 29.1.2009 kl. 00:00

Understöd. Sund-Vårdö församling för det största enskilda byggnadsunderstödet från Kyrkostyrelsen bland församlingarna i Borgå stift. Understödet på 74 700 euro är för det första skedet av renoveringen av Sunds gamla prästgård. 25.4.2018 kl. 14:05

Livshållning. "Under den senaste veckan har jag ändå ställt mig frågan om jag ibland ger för stort rum åt ett negativt tänkande." 26.4.2018 kl. 00:00

Välbesökt. God mat, ett femtiotal deltagare, och en intressant livshistoria. Så kan en kvinnobrunch se ut. 26.4.2018 kl. 00:00

musik. Niels Burgmann är nyanställd i Matteus församling. 26.4.2018 kl. 00:00

Jäkt. Morgonandakter och middagsböner – hinner man med sådant mitt i vardagen? Och gör det någon skillnad? 26.4.2018 kl. 00:00