Sara Razai: ”Det finns något inom oss som triggas av ett tomt blad”

Skolstart.

Hon är läraren som är förälskad både i grundskolans idé och i det goda samtalet.

19.8.2021 kl. 15:17

Sara Razai undervisar elever i årskurs 1–9 i svenska som andraspråk – svenskundervisning för elever med ett annat modersmål än svenska eller finska. Hon har varit lärare i snart tjugo år och nyss upplevt ännu en skolstart.

Vad betyder skolstarten för dig?
– Det finns något inom oss som triggas av ett tomt blad. Fast precis som när man återvänder från semestern beror sinnesstämningen på vilken sommar man haft – ibland är man mera melankolisk eller nostalgisk. Men det tomma bladets uppmaning är ändå stark.

– Jag tror att eleverna upplever nystarten jätteintensivt. Men lika intensivt är fallet efter första skoldagen när man inser att allt inte förändrats. Ett kollektiv förändras aldrig över en sommar. Så är det också i samhället, alla större förändringar är möjliga – men de sker gradvis.

Vad väcker förväntan inför hösten?
– Jag tror att många, både barn, ungdomar och vuxna, just nu har en sorts nyförälskelse i skolan som miljö för att vi varit fråntagna den.

– Det är stort att grundskolan finns och att man inte släppt tanken på att den är allas språngbräda till vad som helst. Jag är konstant förälskad i idén om grundskolan, att den inte är beroende av elevens ekonomiska bakgrund.

Vad är det bästa med att jobba som lärare?
– Jag är också förälskad i det goda samtalet, det är därför jag jobbar i skolan. Jag tycker om att jag i just mitt jobb har möjlighet att jobba så långsiktigt.

För vissa av hennes elever fortsätter stödet i någon form genom hela grundskolan.
– Den språkliga abstraktionsnivån stiger hela tiden genom grundskolan och även om man har ett starkt vardagsspråk kan man sakna ord för mer abstrakta saker.

Hon upplever att det här sättet att jobba passar hennes personlighet.
– Jag är lite sentimental och långsam och vill gärna gå på djupet med saker. Det är jobbigt att säga farväl och låta elever gå vidare, men när eleverna slutar grundskolan brukar de vara så pass mycket unga vuxna att jag brukar vara redo att säga farväl.

Vad är det mest utmanande?
– Det är säkert som med många jobb, att aldrig uppleva att man blir färdig. Jag skulle kunna lägga ner hur mycket tid och energi som helst och ändå uppleva att det behövs mer. Det blir ju så när man jobbar med människor.

Hur hanterar du stressen?
– Hittills har jag upplevt att ju mer minutiös ordning jag försöker ha, desto mera stress bjuder jag in – därför försöker jag hålla vissa saker fria för inspiration. Att vara flexibel är en överlevnadsstrategi – men att flexa leder ju ibland till situationer där andra delar blir lidande, till exempel att mina barn får långa dagar.

Erika Rönngård


Ukraina. Folket i Ukraina lider. De dödas, lämlästas och tvingas lämna sina hem. Familjerna är trasiga och lever under konstant tryck. Man vet inte vad nästa missil träffar. Pastor Oleksandr Pokas vill ändå inte jämföra det med Kristi lidande. Kristus är unik och hans lidande kan inte jämföras med någon persons eller nations, säger han. 6.4.2023 kl. 15:33

STRUKTUR. En utredning av församlingsstrukturen i Korsholm inleds i vår. – För att vi ska kunna säkerställa verksamhet i alla församlingar måste något göras, säger Mats Björklund som är kyrkoherde i Korsholms svenska församling. 5.4.2023 kl. 16:18

Åland. I Getakören är den yngsta sångaren fem år och de äldsta pensionärer, huvudsaken är att ha roligt – och kören dirigeras av rullstolsbrukaren Miina Fagerlund som dirigerar med ansiktet när armarna inte orkar. ”Graven är tom!” ska de sjunga triumferande i påsk. 5.4.2023 kl. 14:15

ORD. Räck upp handen den som vet varifrån dymmelonsdagen fått sitt namn! Och visste du att memman kanske också propsar på att vara lite religiös om man tittar långt tillbaka i tiden? Ifall du aldrig fått koll på när påsken infaller: Skyll på de tidiga kristna! 5.4.2023 kl. 11:54

KOLUM. Biskopens påskhälsning är en inbjudan att vandra vägen tillsammans och med Gud. 8.4.2023 kl. 08:00

Personligt. Hon har levt i nästan 45 år ”med Herren”. Vad har Nina Åström under åren lärt sig om trons kringelikrokar och gropar? KP mötte henne och diskuterade viktiga ord som tillit, kärlek, rättvisa och nåd – och varför Jesus är hennes allt. 15.10.2024 kl. 10:00

KYRKOR I USA. I USA väntas kyrkorna spela en roll i det amerikanska presidentvalet. Men Amerika sekulariseras också, och effekten kan bli mindre än väntat. Och för många har andligheten blir mera politisk. 14.10.2024 kl. 13:00

Jubileum. Kvinnliga teologer rf har firat sitt 90-årsjubileum. – Föreningen behövs absolut fortfarande, säger styrelsemedlem Eva Ahl-Waris. 9.10.2024 kl. 13:30

sociala medier. Teologen och forskaren Jyri Komulainen är en av få finländska teologer som aktivt är kvar på den allt busigare plattformen X. Polarisering är ett av teman i kyrkans fyraårsberättelse han har varit med om att skriva. 12.11.2024 kl. 19:00

MISSIONSFÄLTET. Ända sedan hon var barn har Natalie Björkstrand haft en kallelse till missionsfältet. I sommar stärktes kallelsen under ett besök till missionsfältet i Kenya. 9.10.2024 kl. 11:42