Kyrkomötet avslutas under fredagen.

Ombuden från Borgå stift lyfter fram några konkreta beslut som fattats under kyrkomötet

KYRKOMÖTE.

Kyrkomötet avslutas under fredagen. Ombuden från Borgå stift lyfter fram några konkreta beslut som tagits när det gäller bland annat ekonomi och böneliv.

6.8.2021 kl. 15:07

Kyrkomötesombudet Rolf Steffansson tycker att initiativet om att stärka bönelivet i kyrkan förenade kyrkomötet på ett glädjande sätt.

Han lyfter också fram ekonomiutskottets betänkande, som tog ställning till att kyrkans centralfonds budget bör vara i balans 2023.

– Det innebär att kyrkostyrelsen och domkapitlen bör identifiera och avskaffa överlappningar, men också en prioritering gällande vad som inte mera kommer att göras. Det förutsätter självklart en konsekvensanalys. Beslutet kommer att ha konsekvenser för hur vi arbetar i framtiden.

Också ombudet Patrik Hagman konstaterar att kyrkans centralfond gjort ett stort underskott.

– Underskottet är stort trots att kyrkomötet har bestämt att resultatet borde vara i balans – de nedskärningar som kyrkomötet har beslutat om har inte genomförts. Så nu blir det hård sparkur för Kyrkostyrelsen. Kyrkostyrelsen hade föreslagit att balans skulle nås 2024, vi beslöt att den bör vara det redan 2023, säger Hagman.

Under fredagen, kyrkomötets sista dag, kommer man att behandla framtidsutskottets betänkande.

– Det ger många intressanta perspektiv på behovet att inkludera generation Z och millennialerna i kyrkan, utveckla diakonin och ge plats för mångsidig spiritualitet, säger Steffansson.

Ordförandeskap till Wideroos

Under detta kyrkomöte valdes Ulla-Maj Wideroos till ordförande för förvaltningsutskottet.

– Det är ett stort förtroende att få uppdraget som ordförande för ett utskott. Förutom att jag leder utskottets arbete, så ansvarar jag för att de ärenden vi är satta att behandla också går framåt. Dessutom ska jag presentera utskottets betänkanden i kyrkomötets plenum, under fredagen var det två sådana, och delta i debatten i plenum. Varje utskottsordförande är dessutom medlem i det som kallas ordförandekonferens, det organ som leds av ärkebiskopen och som behandlar ärenden som berör kyrkomötets organisation.

Ulla-Maj Wideroos är nöjd med hur arbetet med planen för jämställdhet och likabehandling framskridit.

– Det initiativet gick till Allmänna utskottet för vidare behandling och det är jag också nöjd med. Det fanns personer som anser att kyrkan inte behöver en sådan plan, men nu går ärendet i varje fall framåt.

Kyrkomötesombud Göran Stenlund konstaterar att kyrkomötets handboksutskott, där han representerar Borgå stift, fick tre betänkanden klara under den gångna veckan. Ett av dem gällde bönelivet.

– ​​I enlighet med utskottets förslag beslöt kyrkomötet att sända initiativet om stärkande av människors böneliv, som hade samlat hela 67 underskrifter, till biskopsmötet för konkreta åtgärder.

Biskop Bo-Göran Åstrand konstaterar att det var välgörande för hela kyrkomötet att behandla initiativet om kyrkans böneliv.

– Här visade det sig att samsynen var stor – vi betonar tillsammans hur viktigt det är att be med och för varandra och för hela världen. En kyrka som inte ber är ingen kyrka. Och bönen kan förena oss även om vi är delade i några frågor och har olika åsikter. Initiativet skickades vidare till biskopsmötet och där ska vi behandla det vidare. Som biskop vill jag också att lyfta fram bönens betydelse i olika sammanhang. Eftersom det är Kristus som förenar oss och inte våra åsikter behöver vi också kunna be tillsammans trots olika synsätt, säger Åstrand.

I ett annat ombudsinitiativ hade man föreslagit att formulären för konfirmationsmässa och välsignelse av hemmet skulle uppdateras.

– Efter att ha hört flera sakkunniga, och tagit del av konstitutionsutskottets utlåtande, konstaterade handboksutskottet att det redan finns flera sätt att variera konfimationsmässorna. Därför föreslog utskottet att man i detta skede helt enkelt ger kyrkostyrelsen i uppdrag att producera nytt inspirationsmaterial för konfirmation och välsignelse av hemmet, säger Göran Stenlund.









KP-redaktionen


döden. Hur ska vi handskas med vår dödlighet? Kyrkpressens redaktör Christa Mickelsson har läst filosofen Torbjörn Tännsjös bok om vilken tröst filosofin har att erbjuda den människa som inte kan sluta att grubbla över det faktum att vi alla ska dö. 19.11.2015 kl. 11:42

äktenskapet. Kyrkan har en alltför tunn äktenskapsteologi, menar doktoranden Emma Audas. 19.11.2015 kl. 11:07

Janette Lagerroos har jobbat länge i kyrkan. Nu vill hon bli präst. 18.11.2015 kl. 10:31

Den 9 februari väljs nya ombud för kyrkomötet och stiftsfullmäktige. 16.11.2015 kl. 18:00

bildkonst. När bildkonsteleverna fick i uppdrag att måla antingen en dödssynd eller en dygd var det lätt att komma på idéer till synderna. Det var svårare att förstå dygderna. 13.11.2015 kl. 11:10

Evangeliska folkhögskolan i Vasa planerar riva skolbyggnader och bygga lägenheter i stället. Detta för att rädda föreningens ekonomi. 12.11.2015 kl. 11:25

Emanuel Karlsten: Kyrkan har blivit en kulturklubb och fritidsgård. 12.11.2015 kl. 10:46

Sofia Lindgård åkte till Kos för att hjälpa de flyktingar som kommer till ön. Det var som att stiiga ner i alla foton hon sett i tidningarna. 12.11.2015 kl. 09:51

Vasa svenska församling lyckades i år öka sitt insamlingsresultat med 140 procent jämfört med fjolåret. 10.11.2015 kl. 12:55

Ett plock bland sångerna i det nya psalmbokstillägget. Kyrkomötet godkände ett tillägg till psalmboken förra veckan. Vi har gjort en Spotify-lista med plock bland de nya melodierna. Listan är inte fullständig utan utgör endast ett urval bland alla de nya psalmerna i olika tappningar och tolkningar. 9.11.2015 kl. 10:03

Kyrkomötet gav inga eftergifter gällande kyrkans nya servicecentral Kipa. 6.11.2015 kl. 13:56

Kyrkan utreder nya äktenskapslagens juridiska följder. 5.11.2015 kl. 16:03

Kyrkomötet beslöt att stöda de kyrkliga organisationer som berörs av nedskärningar gällande biståndssamarbetet med 200 000 euro. 5.11.2015 kl. 15:12

judendom. När Yaron Nadbornik var femton frågade hans pappa varför han gick så lite i synagogan. Tio år senare frågade pappan i stället varför Yaron gick dit så ofta. 5.11.2015 kl. 14:08

kyrkomötet 2015. Henrik Huldén har skrivit en av de nya psalmer som kyrkomötet igår godkände som tillägg till psalmboken. 5.11.2015 kl. 12:38

SYSKON. Kjell Westö och Mårten Westö är bröder, författare och spelar i samma band. De har ärvt ett depressivt stråk, men hanterar det på olika sätt. Den ena är intensiv, den andra är lugn. Den ena ber ibland, den andra köpslog en gång med Gud och blev avslöjad som spelare. 28.9.2022 kl. 10:38

BORGÅ STIFT. 21-åriga Moa Eklund har skapat logon för Borgå stifts hundraårsjubileum. – Sedan jag flyttade till Helsingfors har jag fått upp ögonen för gemenskapen i stiftet, säger hon. 26.9.2022 kl. 19:09

KRISTEN BILDKONST. Den svensk-israeliska konstnären Birgitta Yavari-Ilan åkte för 50 år sedan ut ur Vetlanda i Småland i sin ljusblå Volkswagen för att bosätta sig i Jerusalem. För en generation i Norden har hon stått för ett kristet bildspråk kring tro, kärlek och glädje. 27.9.2022 kl. 19:00

Åbo akademi. Genusforskaren och teologen Cecilia Nahnfeldt blir sannolikt ny professor i praktisk teologi vid Åbo Akademi. Fakultetsrådets val ska ännu formellt bekräftas av universitetets ledning. 27.9.2022 kl. 16:52

FÖRSAMLINGSVALET. I Esbo, Grankulla och Vanda blir det inget församlingsval på svenska i höst. Orsak: för få kandidater. I Esbo var Jannika Lassus valombud för den enda kandidatlista som nu besätter alla 26 platser med 26 kandidater – i landets största svenska församling. 23.9.2022 kl. 11:32