Daniela Strömsholm fungerar som doula vid sidan av sitt jobb som musikledare i Matteus församling.

Kroppen kan föda – och man kan påverka sin egen förlossningsupplevelse

FÖRLOSSNING.

Förlossningen är en stor grej både för kroppen och känslorna. Genom att gå Föda utan rädsla-kursen kan man förbereda sig – oavsett om man är rädd eller inte.

11.5.2021 kl. 09:00

Många känner sig rädda eller nervösa inför förlossningen. Vården kan erbjuda smärtlindring, men den tar inte bort rädslan, säger Daniela Strömsholm.

Strömsholm är musikledare i Matteus församling men fungerar även som doula inom Folkhälsans doulaverksamhet. En doula är en frivillig stödperson som stöder inför och under förlossningen. Strömsholms intresse för kvinnohälsa, graviditet och förlossning vaknade på allvar efter att hon fött sitt andra barn.

– Inför den andra förlossningen läste jag Föda utan rädsla-boken och fick en aha-upplevelse: så här borde det vara! Jag hade också en samtalsdoula.

Den första förlossningen beskriver hon som normal ur medicinsk synvinkel, men det fanns ändå saker som skavde utan att hon kunde sätta fingret på dem och som kom upp till ytan under nästa graviditet.
– Min andra förlossning blev en riktigt revanschförlossning. Fast jag blev igångsatt fick jag en fantastisk upplevelse.

Att hon förberett sig gjorde upplevelsen annorlunda.
– Det här ledde bland annat till att fast förlossningen och smärtorna var mer intensiva klarade jag av att lita på min egen förmåga och följa med kroppen och jag klarade mig också utan medicinsk smärtlindring.

Även fokus på partnern
Förlossningsrädslan ökar, trots att det hela tiden blir allt säkrare att föda ur medicinsk synvinkel.
– Jag tror att den främsta orsaken är otrygghet på grund av minskade resurser. Man får inte besöka förlossningsavdelningen på förhand, har kanske hört skräckhistorier och vet inte vad som väntar en.

Föda utan rädsla-metoden utgår från att kroppen kan föda och att man kan påverka sin egen förlossningsupplevelse så att den blir en stärkande upplevelse – oavsett hur den gått till.

Under Föda utan rädsla-kursen lär sig deltagarna använda fyra konkreta verktyg tillsammans med sin partner: andning, avspänning, röstens och tankens kraft.
– Metoden grundar sig på att alla föderskor ska ha rätt till en trygg och kärleksfull förlossningsupplevelse, den utgår från födandets fysiologi och från forskningserfarenheter.

Kursen passar alla – inte bara den som känner rädsla inför förlossningen.
– Förlossningen är en stor grej. Den är påfrestande både för kroppen och för sinnet och det lönar sig att vara förberedd.

Kursen riktar sig både till förstföderskor och omföderskor. Det spelar ingen roll om man tänkt sig en så naturlig förlossning som möjligt eller är inställd på att ta emot smärtlindring.

Under kursen övar den blivande mamman tillsammans med sin partner eller stödperson. Kursen ger också verktyg som partnern kan använda.
– När man ser sin käraste person ha ont vill man finnas där och hjälpa, men har kanske ingen aning om hur man borde hjälpa. Den här metoden ger förståelse för hur kroppen och känslorna fungerar.

Paren övar tillsammans under kursen och får färdigheter som de kan använda sig av under förlossningen. Kursen rekommenderas från graviditetsvecka 25 och framåt eftersom det är under den delen av graviditeten som man har mest nytta av kursen.

Varför hålls en sådan här kurs i församlingen?
– Församlingen är ju med i alla stora livsskeden och vi vill gärna satsa på att stöda familjen redan i det här skedet. Jag tycker att det passar bra in i den kristna värdegrunden att se och stöda en annan människa.

– Det känns också fint att kunna erbjuda en kostnadsfri kurs eftersom mödravården inte erbjuder profylaxkurser. Vill man gå en förlossningsförberedande kurs måste man vända sig till privata aktörer och själv betala för den.

Föda utan rädsla-kursen

  • Kursen hålls i Matteuskyrkan den 13.6 kl. 14–18.
  • Kursdatumet i juni passar dem med beräknad förlossning i juni-september. En ny kurs planeras i oktober.
  • Kursen är kostnadsfri.
  • Anmälningar till daniela.stromsholm@evl.fi senast 6.6.
  • Mer om Föda utan rädsla-metoden kan du läsa på birthbyheart.com
Erika Rönngård


I dag kom Lärkullastiftelsen och Retreatstiftelsen överens om att ingå ett samarbetsavtal om att anställa en person som marknadsför och utvecklar retreatverksamheten i Svenskfinland. 1.3.2013 kl. 15:24

Sixten Ekstrand, Tomas Ray och Helene Liljeström söker direktorstjänsten för den svenska enheten vid Kyrkostyrelsen. 1.3.2013 kl. 15:22

Märta Sohlbergs bostad stod tom i fyra år efter hennes död och inbringade inga pengar. Nu är den såld. Vissa år har stiftelsens utdelning varit mycket knapp. 1.3.2013 kl. 08:46

Förr måste man veta sin plats i brukssamhällen. Vilka jobb man kan söka, vilka barn som kan leka tillsammans. Gita Lindgren lärde sig tidigt vilka koder som gällde bland arbetarna i Dalsbruk men också att knopar och segling kan förena långt över gränserna. 28.2.2013 kl. 12:14

De ocensurerade och ärliga känslorna som C.S. Lewis skrev ner efter sin hustrus död fascinerar skådespelaren Johan Fagerudd.  Han har bearbetat dem till en 45 minuter lång monolog som han kommer att turnera med i Svenskfinland. 28.2.2013 kl. 10:00

Kyrkan vill inte ledlöst dansa efter alla förändringar i kommunstrukturen. 27.2.2013 kl. 09:40

Nu börjar kyrkan jobba med sin egen språkstrategi. En arbetsgrupp tillsattes på tisdagen. 27.2.2013 kl. 09:30

Inspirerad av Krista Siegfrieds eurovisionsbidrag ordnas nu en bröllopsdag i Riihimäki. 26.2.2013 kl. 15:11

MOT:s dokumentär om Pirkko Jalovaara och andligt helande har skapat en livlig diskussion på webben. 26.2.2013 kl. 14:44

Recensenternas och konsumenternas respons på CD:n Brustna hjärtans gemenskap gläder Lina och Johannes Häger. Sedan den släpptes har de två varit upptagna med jobb och turnéer. I vår planerar de en ny turné till södra Finland. 24.2.2013 kl. 12:00

Vad skiljer den som är kristen från den som inte är kristen? Förr spelade kristna inte kort, de dansade inte, de drack inte alkohol. I dag är de yttre markörerna för ett kristet liv på väg att försvinna – eller också ser de annorlunda ut. Är det bra eller dåligt? 22.2.2013 kl. 13:27

Lite mer pengar ger lite mer lycka. Men ger mycket mer pengar mycket mer lycka? Det fick finlandssvenska ungdomar tugga på förra veckan. 21.2.2013 kl. 15:58

Nio kilometer före målet hörde Camilla Andersson en bekant melodi. I publiken stod någon och spelade Amazing Graze på trumpet. Det gav henne en förnimmelse av Gud och förnyade krafter att slutföra loppet. 21.2.2013 kl. 11:41

Allt fler söker akut ekonomiskt stöd hos församlingen. Dels finns det fler fattiga, dels är beslutsprocessen hos socialen långsam. En vecka utan matpengar är en lång tid. 21.2.2013 kl. 12:49

Alla vill ha så många ”likes” som möjligt. Också i de sociala medierna syns vår längtan efter bekräftelse. Coachen och författaren Cajsa Tengblad tycker vi ska strunta i jantelagen och våga gilla oss själva – till och med på facebook. 16.2.2013 kl. 12:00

BARNBÖCKER. Monica Vikström-Jokela är aktuell med barnboken Hurdan är himlen? 14.10.2021 kl. 17:36

relationer. På familjerådgivningsbyråerna är krigstraumat inte längre samtalsämne nummer ett. Inget har ersatt kriget i det avseendet, men Jan-Erik Nyberg har sett att vår tids krav på individen blivit ett allt större problem. 14.10.2021 kl. 15:18

TVÅSPRÅKIGHET. Efter två veckor på jobbet sade den nya kommunikatören i Esbo svenska församling upp sig. – Arbetsmängden är så stor att det är omöjligt att göra ett gott jobb, säger företrädaren Sheila Liljeberg-Elgert, som också befarar en nedmontering av det svenska. 13.10.2021 kl. 16:45

utmaningar. När Nirupam Smarts första dotter föddes blev livet kaotiskt och familjen fick leva ett ögonblick i taget. Att få ett barn med specialbehov har skakat om hans tro – men också gjort honom mera tacksam. 13.10.2021 kl. 11:18

ungdomar. Linda Wahrman mötte illamående, panikångest och social ångest på sommarens konfirmandläger i Borgå. – Det var som att gå omkring och släcka små bränder hela tiden. 12.10.2021 kl. 08:40