Sjur Isaksen besökte Helsingfors och talade till församlingsmedarbetare om att möta föräldrarna som vänder sig till församlingen för att ordna dop.

Dopet är en chans att mötas

dop.

Ett enda möte kan avgöra om en människa vill ha med kyrkan att göra. Sjur Isaksen tror att dopsamtalet har stor potential.

22.11.2019 kl. 09:12

Sjur Isaksen jobbar i Uranienborg församling i centrum av Oslo och har varit lärare vid prästutbildningen.

Liksom i Finland hör kring 70 procent av befolkningen i Norge till kyrkan, och allt färre låter döpa sina barn. Förra året döptes bara 51 procent av barnen som föddes i Norge (i Finland var siffran 65 procent). Ändå blev 56 procent av unga i Norge konfirmerade och 87 procent av avlidna fick en kyrklig begravning.

– Det är alltså inte bara så att en större del av samhället står utanför kyrkan, utan det är kyrkans medlemmar som inte låter döpa sina barn, säger Sjur Isaksen.

En skillnad mellan länderna är att dopen i Norge i nio fall av tio sker i församlingens huvudgudstjänst. På så sätt blir dopet ett tillfälle då människor kommer till kyrkan.

– Dopet har en självklar plats i gudstjänstens liturgi. Norrmännen vet överhuvudtaget inte om att det finns alternativ – och vi berättar det inte heller för dem, ler Isaksen.

Vad innebär kvalitet i doparbetet? frågar sig Isaksen. Han räknar upp tre punkter: god teologi, goda ritualer och goda möten. Främst placerar han de goda mötena.

– Det handlar om alla länkar i en församlings kontakt med människor, från den som svarar i telefon på kansliet till prästens dopsamtal.

Det första mötet avgör människans inställning och intresse för att ha med kyrkan att göra. Det är stor skillnad på om den som svarar i telefon säger: ”oj, här finns inte tid förrän i februari” eller ”grattis, vad roligt att vi valt att låta döpa ert barn!”

Potentiella själavårdssamtal

Att göra tro istället för att prata om tro, är något Isaksen beskriver som en viktig del av kyrkans fostran. Många norska barn vet vad muslimerna gör, de känner till bönetider, Ramadan. Men frågar man vad kristna gör har människor svårt att svara.

– Vi bjuder in dem att göra de kristna sakerna, utan att vänta på att de ska förstå dem.

Ett exempel: genom att delta i dopet ökar kapaciteten att förstå vad dopet handlar om. Här är dopsamtalet en inkörsport. Isaksen vill lyfta det här samtalet från plikt till något med stor potential. Frågar man föräldrarna ett halvår senare är chansen stor att de minns mer av dopsamtalet än av den nervösa dopdagen.

– För nervösa, stressade, sömnlösa nyblivna föräldrar har vänligt bemötande stor betydelse.

Isaksen är i grunden själavårdslärare och anser att dopsamtalen med fördel kan betraktas som potentiella själavårdssamtal. I grunden handlar det om att visa omtanke, uppmärksamhet och bjuda in den andras sårbarhet.

– Samtidigt finns det en gräns: i ett själavårdssamtal kan du vänta dig att den andra vill visa sin sårbarhet. I dopsamtalet finns inget sådant kontrakt.

För att bygga tillit behöver man vara öppen för alla känslor de kan bära på.

– Ingen händelse i mitt liv har varit så omvälvande som att bli far, konstaterar Isaksen.

Oftast är det de praktiska frågorna som människor först tar upp i dopsamtalet. Att ha koll på allt som ska hända ger trygghet.

Knepigare är det med de existentiella frågorna. Men det här är också en chans att undervisa om varför kyrkan värderar dopet högt.

– I Norge kan till och med präster vara besvärade av att tala om Gud. Jag får jobba med mig själv för att komma från trevligt småprat till allvaret.

Bakom det ligger en tanke om att föräldrarna nog inte är så intresserade. Men han anser att de som vänder sig till kyrkan förtjänar att bli tagna på allvar som religiöst intresserade människor.

– Om jag kan gå in i mötet med förståelsen att jag kan lära mig något av dem blir det mycket trevligare att vara präst.

Emelie Wikblad



Människa. Han förunnades ett nytt äktenskap och säger att det blev hans räddning. 13.5.2007 kl. 00:00

Samhälle. Kyrkans Utlandshjälp har beviljat 600 000 euro för humanitärt bistånd i Somalia. Biståndet är en del av de anslag för humanitärt bistånd som KUH har fått av utrikesministeriet. 12.5.2007 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkomötet i Åbo avslutades idag, fredag. 11.5.2007 kl. 00:00

Ledare. Ledare 20/2007 På ett allmänt plan har begreppet cirkelns kvadratur därför blivit ett begrepp för ett projekt som är dömt att misslyckas. Den utmaning som de som seriöst försöker lösa den så kallade kvinnoprästfrågan stått och står inför förefaller vara av i stort sett samma svårighetsgrad. 11.5.2007 kl. 00:00

Kyrka. Nokia Missios ledare Markku Koivisto har blivit medlem av Tammerfors svenska församling. 11.5.2007 kl. 00:00

Stig Kankkonen. För en tid sedan var jag tvungen att med tungt hjärta inhibera mitt deltagande i en paneldebatt arrangerad av Teologiska Sudentföreningen i Åbo. 11.5.2007 kl. 00:00

Samhälle. I en förfrågan som tidningen Kotimaa gjort till alla riksdagsledamöter svarar endast 6,5 procent att de vill se en förändring i förhållandet mellan kyrka och stat. 11.5.2007 kl. 00:00

Världen. Många danska präster blir uppsökta av människor som vill lära sig att be, skriver Kristeligt Dagblad. 11.5.2007 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkomötet förde på onsdag förmiddag remissdiskussion om ett ombudsinitiativ där man föreslår ett klimatprogram för kyrkan. Av de femton delegater som uttalade sig i diskussionen tyckte så gott som alla att det var ett bra och nödvändigt initiativ. 10.5.2007 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkomötet förde på onsdag eftermiddag en lång diskussion om ett förslag om att ändra kyrkoherdevalet från direkt till indirekt val. 10.5.2007 kl. 00:00

Kyrka. Temat för Finska Missionssällskapets Missionsfest denna sommar är "Dela liv". Festen hålls i Jakobstad den 15-17 juni. 10.5.2007 kl. 00:00

Kyrka. Årets söndagsskolpris gick till Daniela Lerviks, Josefin Snellman och Sonja Friman som leder söndagsskolan i Tölby-Vikby i Korsholms svenska församling. 10.5.2007 kl. 00:00

Kyrka. Innebandylag från församlingar i Korsholm och Malax möttes i Pixnehallen i Malax. Det spelades både på allvar och på skoj. 10.5.2007 kl. 00:00

Kultur. Kyrkpressen låter sina läsare tycka till i en undersökning. Nytt för i år är att alla kan delta på webben. 10.5.2007 kl. 00:00

Kyrka. Ungdomsverksamheten i Esbo svenska församling har fått en egen hemsida. 9.5.2007 kl. 00:00

twitter. Allt fler kyrkomötesombud använder sig av Twitter för att kommunicera utåt och med varandra under kyrkomötets sessioner. 4.11.2015 kl. 10:36

Egyptiska myndigheter har censurerat programproduktion och direktsändningar från SAT-7 i Kairo. 4.11.2015 kl. 10:06

sanni grahn-laasonen. I statsmaktens hälsning på kyrkomötet tackade Sanni Grahn-Laasonen församlingarna för deras insatser i flyktingarbetet, framför för den nödkvartering de ordnat. 4.11.2015 kl. 08:11

Kyrkomötet. Undervisningsministern lyfte fram behovet av en reform av den omfattande kyrkolagstiftningen. 4.11.2015 kl. 08:02

Med rösterna 3– 97 förföll ett iniativ om en förändring i kyrkolagen som skulle göra det möjligt för förtroendevalda att delta i församlingsrådets möte via en videotjänst online. 3.11.2015 kl. 19:23