"Det finns en rädsla för starka kvinnor"

Tuulikki Koivunen Bylund tror att samkönade par vigs i Finland på 2020-talet. 8.10.2015 kl. 15:44

När Tuulikki Koivunen Bylund var liten visste hon inte vad en biskop var för något.

– Och jag hade aldrig kunnat gissa att jag själv skulle bli biskop, även om jag tidigt jobbade målmedvetet för att bli präst.

1971 emigrerade hon till Sverige för att kunna prästvigas och har nu hunnit vara präst i 44 år.

– Det är obegripligt. Det var min kallelse och det jag verkligen ville. Jag fick det liv jag ville, det är stort. Det har varit en nåd att få leva just i den här tiden, då det hänt så mycket både i kyrkan och samhället.

I lördags var Koivunen Bylund huvudtalare vid ett seminarium med temat ”Låt kyrkan välsigna” i Lojo. Inbjuden av Kom Alla- och Gemenskapsrörelsen berättade hon om den process som ledde till att Svenska kyrkan år 2009 beslöt viga samkönade par.

– Det är tre saker som gjort att det gått så smidigt i Sverige. För det första har processen varit lång och genomgripande. Många har jobbat hårt för att utförligt utreda det teologiska och praktiska under många år.

För det andra tror hon att det haft en stor betydelse att många aktivister jobbat för en förändring, både i både kyrkan och samhället.

– Det har skett en växelverkan mellan samhälle och kyrka, så som det alltid gör.

Den tredje punkten handlar om synen på sexualiteten.

– Synen på sexualiteten har förändrats, även i kyrkan. Om vi ser tillbaka på 1800-talet är det väldigt tydligt att det som uppfattades som god sexualitet då var att man alstrade barn. Det talades inte om sexualiteten i andra former. I kyrkan var det som hade att göra med sex omgärdat av synd.

– Jämför det med dagens läge då sexualiteten ses som en gåva av Gud. Då blir automatiskt den stora frågan om Guds gåva inte gäller alla människor.

Frimodig profetissa

När Kyrkpressen intervjuade Koivunen Bylund för tio år sedan förutspådde hon att Finland skulle få sin första kvinnliga biskop inom tio år. Efter fem år valdes Irja Askola till biskop i Helsingfors. Vågar Koivunen Bylund sig på att förutse när evangelisk-lutherska kyrkan i Finland viger det första samkönade paret?

– Det finns många exempel i Bibeln på profeter som haft fel. Det gör mig lite mer frimodig i rollen som profetissa.

– Jag tror att samkönade par vigs i Finland på 2020-talet, med glädje. De aktiva i kyrkan vill nog följa sin Herres och Mästares exempel i den här frågan också.

Hon säger att den här frågan är teologiskt och principiellt viktig, den handlar om människors lika värde.

– Men å andra sidan är den rent praktisk en liten fråga. I Sverige gifter sig varje år ungefär 700 samkönade par, och 75 procent av dem gör det borgerligt.

Känner du till föreningen Aito Avioliitto, som kämpar för att riksdagen ska ta tillbaka den könsneutrala äktenskapslagen?
– Jag vet inget om Aito Avioliitto, men jag vet mycket om homofobin. Den finns djupt förankrad i den finska folksjälen, liksom också rädslan för allt som är annorlunda. Jag har faktiskt valt ett bibelställe för att profetera om homofobin. Det är Uppenbarelseboken 12:12 och handlar om djävulen som stigit ner. ”Hans raseri är stort, ty han vet att hans tid är kort.”

– En vacker dag finns både homofobin och förföljelsen av flyktingar i samma papperskorg.

Skriver sina memoarer

Efter sex intensiva år som biskop i Härnösand gick Tuulikki Koivunen Bylund i pension i början av året.

– Det har varit kul att vara biskop. Mycket jobb, men otroligt roligt. Jag kan rekommendera det för alla finska och finlandssvenska kvinnor.

Hon säger att det egentligen borde ordnas en biskopsskola för kvinnor.

– Det skulle jag kunna komma och föreläsa om. Om det finns mycket rädsla när det gäller homosexualitet så finns det också mycket rädsla när det gäller starka kvinnor. Och ibland sitter oviljan hos kvinnorna.

Hon tror att det är viktigt att kvinnor går in i maktstrukturerna för att kunna förändra dem.

– Det handlar inte bara om jämställdhet. Det handlar om att kyrkan inte har råd att avvara den kvinnliga kompetens som är viktig på så många områden. Men det går inte bara att säga: ”Nu ska du bli kyrkoherde.” Man måste också ge kvinnorna det stöd och de resurser de behöver.

Koivunen Bylund håller som bäst på och skriver sina memoarer. Hon är numera den äldsta levande kvinnan som emigrerat till Sverige för att bli präst och den första biskopsvigda finska kvinnan.

– Det är inte samma sak att vara kvinna och biskop som att vara man och biskop. Det är bland annat därför jag skriver. Det är viktigt att kvinnohistoriska skeden dokumenteras.

När hon inte skriver på memoarerna, umgås med barnbarnen eller föreläser i Finland förbereder hon sig för döden.

– Det har jag ju inte hunnit göra under tiden jag jobbat. Döden är förmodligen närmare mig nu än någonsin. Fast jag tänker inte dö på ett tag, jag måste ju skriva färdigt mina memoarer.

Hur förbereder man sig för döden?
– Jag ser till att jag från min sida förbättrar den relation jag har till Gud. Jag försöker komma närmare Gud. För sedan när man väl dör, då är man väldigt nära, tror jag.

Christa Mickelsson



Inspirerad av Krista Siegfrieds eurovisionsbidrag ordnas nu en bröllopsdag i Riihimäki. 26.2.2013 kl. 15:11

MOT:s dokumentär om Pirkko Jalovaara och andligt helande har skapat en livlig diskussion på webben. 26.2.2013 kl. 14:44

Recensenternas och konsumenternas respons på CD:n Brustna hjärtans gemenskap gläder Lina och Johannes Häger. Sedan den släpptes har de två varit upptagna med jobb och turnéer. I vår planerar de en ny turné till södra Finland. 24.2.2013 kl. 12:00

Vad skiljer den som är kristen från den som inte är kristen? Förr spelade kristna inte kort, de dansade inte, de drack inte alkohol. I dag är de yttre markörerna för ett kristet liv på väg att försvinna – eller också ser de annorlunda ut. Är det bra eller dåligt? 22.2.2013 kl. 13:27

Lite mer pengar ger lite mer lycka. Men ger mycket mer pengar mycket mer lycka? Det fick finlandssvenska ungdomar tugga på förra veckan. 21.2.2013 kl. 15:58

Nio kilometer före målet hörde Camilla Andersson en bekant melodi. I publiken stod någon och spelade Amazing Graze på trumpet. Det gav henne en förnimmelse av Gud och förnyade krafter att slutföra loppet. 21.2.2013 kl. 11:41

Allt fler söker akut ekonomiskt stöd hos församlingen. Dels finns det fler fattiga, dels är beslutsprocessen hos socialen långsam. En vecka utan matpengar är en lång tid. 21.2.2013 kl. 12:49

Alla vill ha så många ”likes” som möjligt. Också i de sociala medierna syns vår längtan efter bekräftelse. Coachen och författaren Cajsa Tengblad tycker vi ska strunta i jantelagen och våga gilla oss själva – till och med på facebook. 16.2.2013 kl. 12:00

Det kan låta som käbbel mellan Jerusalems svartrockade ortodoxa judar. Men om judarnas tempel återuppbyggs måste Klippmoskén med sin gyllene kupol bort. Det är världspolitiskt sprängstoff. 15.2.2013 kl. 14:46

Det kommer inte bara an på biskoparna att ta ansvar för kyrkans enhet. Både enskilda medlemmar och rörelser inom kyrkan har ett gemensamt ansvar att hålla ihop. 14.2.2013 kl. 15:40

Undervisningsminister Jukka Gustafsson har beviljat 25 miljoner euro för unga i åldern 20-29 som inte har en examen efter grundskolan. 14.2.2013 kl. 15:22

Nej, lagfarne assessorn Pekka Leino tänker inte på sitt eget stift i Esbo. Han tänker på de åtta procent av kyrkans medlemmar som känner sig visade på dörren för att de tror på det traditionella sättet. 14.2.2013 kl. 14:58

Kristliga Folkhögskolan i Nykarleby får ny rektor i augusti. 13.2.2013 kl. 12:32

Den katolska världen togs med överraskning då påven Benedictus XVI meddelande om att han avgår den 28 februari. 11.2.2013 kl. 14:46

Tammerforssvenskarna blir aldrig färre. Trots att de flesta ungdomarna flyttar bort för att studera så har antalet svenskspråkiga förblivit närmast konstant i hundra år. Ja, de skriver inte ens ut sig ur kyrkan. Vilken är hemligheten bakom den välmående minoriteten i Nordens största inlandsstad? 7.2.2013 kl. 10:46

pris. Seta rf har gett enheten för Kyrkans fostran och familjeärenden sitt pris för saklig information. 24.9.2021 kl. 16:41

HOUTSKÄR. Den ledigförklarade kaplanstjänsten i Houtskärs kapellförsamling i Väståbolands svenska församling har inom utsatt tid sökts av pastor Peter Blumenthal, tf. kaplan i Houtskärs kapellförsamling och av pastor Janette Lagerroos, redaktör vid Kyrkans central för det svenska arbetet. 24.9.2021 kl. 15:58

ÖVERKONSUMTION. Vårt beroende av konsumtion och fossila bränslen kan liknas vid alkoholism, skriver ekoteologen Harry Månsus i sin senaste bok. 17.9.2021 kl. 18:39

VÄNDPUNKT. Lasse Wendelin har alltid varit en presterare med en överfull kalender. Efter en hjärtinfarkt är hans hjärta så dåligt att han inte kan jobba heltid. – Först nu, när min kalender är tom, börjar jag inse hur mycket jag gjort för att få bekräftelse på att jag duger. 16.9.2021 kl. 14:31

KÄMPAGLÖD. Anders Tanne Björkman har genomlevt fler motgångar än de flesta behöver erfara. Han har varit på absoluta botten, tappat hoppet, tron och humorn, men långsamt tagit sig upp till ytan igen. 16.9.2021 kl. 10:00