Katie och Penny Clark, två tredjedelar av gruppen Purple Hulls imponeras av den finländska skogen. FOTO: Johan Sandberg

Tufft år bakom purple hulls

De odlar bönor med lila skidor och sjunger bluegrass. Jordnära är ett beskrivande ord för tvillingsystrarna Penny och Katy Clark i gruppen Purple Hulls.
24.8.2013 kl. 15:00
Det är ett tufft år med omställningar som ligger bakom familjen Clark. För ett år sedan blev pappan sjuk och Penny och Katy flyttade hem till Kilgore, Texas från Nashville för att ta hand om honom och jordbruket.

– Vi flyttade till Nashville efter college för musikens skull, säger Katy Clark. Vår äldre bror Ben bodde där redan och han lockade dit oss och lovade hjälpa oss med att skaffa jobb.

Under de fem åren de bodde i Nashville gjorde de inget annat än musicerade. Men allt förändrades för ett år sedan då deras pappa blev sjuk.

– Pappa frågade om vi ville odla bönor i år som vi alltid gjort. Vi hade ju redan vårt band Purple Hulls (det betyder ungefär de lila bönskidorna) och vi tyckte det kunde vara kul att också odla bönor. Vi räknade heller inte med att få så många spelningar i Texas.

Syskonen beskriver året som en prövning och ett av de tyngsta de varit med.

– Det var tufft att se pappa lida och tyna bort, säger Penny Clark. Men samtidigt var det ett ljuvt år för oss som familj. Vi såg så många bönesvar. Folk från hela världen stöttade och bad för oss. Vi kände verkligen Guds närvaro, speciellt efter att pappa dog. Jag vet att också pappa växte som människa under sitt sista år.

– Vi visste att om inte Gud mirakulöst helade pappa så återstod en långsam död, säger Katy. Vi bad naturligtvis om ett helande och vi hade en tro på att han skulle kunna återgå till arbetet. Det är ju ett mirakel att vi får komma till himlen. Och så är ju pappa helad nu, han bara inte är här.

Under sjukdomen kom familjen närmare varandra.

– Det var en välsignelse som vi inte förväntade oss, säger Katy. När man sitter i sjukhusrummet har man inte så  mycket annat att göra än att samtala. Vi såg nästan fram emot sjukhusbesöken.

Till Finland kom syskonen för att delta i American Blue Grass Gospel Night på Klippan i Munsala samt uppträda på Frank Mangs Center i Närpes och i Jakobstad. Det är deras första besök i Europa.

Deras pappa dog två veckor före resan till Finland. Dödsfallet ändrade planerna såtillvida att storebror Ben som utgör den tredje länken i Purple Hulls stannade hemma.

– Pappa såg fram emot vår resa. Några dagar före han dog sade han att sjukdomen kommer väl inte i vägen. Vi trodde inte att slutet skulle komma så snabbt.

Vad de ska göra när de återvänder hem är öppet.

– Till en början ska vi hjälpa mamma anpassa sig till sin  nya situation, säger Penny.

– Vi ska försöka arbeta med Texas som utgångspunkt och fokusera på vår musik, fyller Katy i.

Lärde sig allt på nytt
Eftersom den musicerande syskontrion bott på olika håll under året har systrarna anpassat sitt program så att den fungerar utan Ben.

‑ Det tog tid att lära sig  allt på nytt, säger Penny. Även om det är roligt att vara många på scen gillar jag den nya dynamiken då vi bara är två. Katy och jag arbetar bra tillsammans eftersom vi tänker lika.

Läs hela artikeln i papperstidningen.
Johan Sandberg



pris. Gustav Björkstrand har skrivit tolv böcker "efter sin senaste pensionering". Han fick Tollanderska priset för sin nya bok om psalmförfattare, men också för hela sitt livsverk. 15.2.2023 kl. 10:02

OVAN I KYRKAN. Efter gudstjänstens inledning följer oftast syndabekännelsen. För en del känns den som ett slag i ansiktet. Varför ska man säga att man är syndig om man inte alls känner sig så? 26.1.2023 kl. 00:00

KYRKOHERDETJÄNST. Nu ska Pedersöre få en ny kyrkoherde igen. Tjänsten förklaras ledig att sökas, och de sökande kommer att intervjuas av domkapitlet den 20 mars. Valet förrättas som ett direkt val, men valdagen är ännu inte fastslagen. 20.1.2023 kl. 11:05

BROTTSMISSTANKE. Polisen har inte funnit några orsaker att misstänka brott i Vasaförsamlingarna. Det visar förutredningen som nu är klar. 30.11.-0001 kl. 00:00

ungdomens kyrkodagar. Ungdomens Kyrkodagar är ett ungdomsparlament inom Borgå stift. Besluten från UK 2023 kan du läsa genom att klicka här. 30.11.-0001 kl. 00:00

pilgrimsvandring. St Olav Ostrobothnia certifierades i maj både som en del av St Olavsleden och som europeisk kulturrutt. Vid alla officiella pilgrimsleder ska det finnas minst ett pilgrimscenter, och St Olav Ostrobothnias första center är i Trefaldighetskyrkan. 11.9.2024 kl. 15:19

BORGÅ STIFT. Domprostjobbet i Borgå blir ledigt från advent 2025 när Mats Lindgård lämnar jobbet. 10.9.2024 kl. 18:47

Bidrag. Bo och Gunvor Skogmans minnesfond är en allmännyttig fond för kristen verksamhet i Finland och utlandet. 10.9.2024 kl. 14:20

betraktat. ”Kom ihåg att ni kan berätta om alla era problem till Jesus”, säger barnledaren under miniorandakten. Jag är nio år och lyssnar uppmärksamt medan lågan från andaktsljuset i mitten av ringen fladdrar. Bredvid ljuset på golvet ligger den lilla ljussläckaren av metall. Snart ska någon av barnen få använda den när andaktsstunden är slut. Det är inte min tur idag. 8.9.2024 kl. 15:09

BISKOPSMÖTET. Biskop Mari Leppänen fick stöd av centrala namn i biskopsmötet. Hon ville rösta ut Sley och Kansanlähetys som bygger nätverk för dem som motsätter sig kvinnor som präster. Vid mötet som hölls på Åland föll rösterna 7 – 3. 6.9.2024 kl. 10:25