Pavel taska vill ägna hela sitt liv åt att leda människor närmare Jesus. FOTO: Johan Myrskog

Vill leda unga till Jesus

Pavel Taska blev kristen på allvar då han var tonåring. Sedan dess har han vuxit allt djupare in i sin tro. Att arbeta med ungdomar i Ostrava i Tjeckien beskriver han som både utmanande och fantastiskt.
3.8.2013 kl. 12:00
– Jag tyckte egentligen aldrig om att studera. Jag längtade efter dagen då jag äntligen skulle bli färdig, säger Pavel Taska.

Han har precis blivit teologiemagister och ser nu fram emot att helt och hållet koncentrera sig på sitt arbete som ungdomsledare i centrumförsamlingen i Ostrava i Tjeckien.

– Jag har jobbat här i två år vid sidan av studierna men nu kommer jag enbart att arbeta här, berättar han.

Mötte Jesus i vardagsrummet

Ostrava är Tjeckiens tredje största stad med cirka 300 000 invånare. Den ligger i landets östra del nära den polska gränsen och är en av de viktigaste industristäderna i Tjeckien.

Pavel Taska har bott i Ostrava i hela sitt liv, med undantag för några korta vistelser på andra orter. Han beskriver sin familj med varma ord.

– Jag har en underbar familj som har lett mig närmare Gud i hela mitt liv.

Taskas pappa är pastor och det var genom honom som Taska fick lära känna Jesus.

– I tonåren var jag inne i en lång period av sökande och fast jag trodde på Gud så kände jag en gnagande rastlöshet, berättar han.

– Jag var inte säker på om jag var frälst.

Pavel Taska bad och grubblade mycket över hur han skulle komma till himlen och en dag när han satt och åt tillsammans med sin pappa fick han svaret.

– Jag berättade för pappa om min situation. Pappa slog upp efesierbrevet där det står att vi är frälsta av nåd genom tro. Då gick det upp ett ljus för mig och tillsammans bad vi frälsningsbönen och då äntligen kände jag frid.

Ett stort behov
Att arbeta med ungdomar i Ostrava är ingen lätt sak menar Pavel Taska. Församlingen gör inte så mycket väsen av sig och ungdomsgänget är fortfarande inte så stort och starkt.

– Det finns många frestelser som till exempel prostitution och droger i staden och ungdomarna tycker inte om organisationer. De vill vara fria och spontana.

Samtidigt beskriver Taska Ostravas ungdomar som vilka andra ungdomar som helst.

– Det finns ett stort behov och en stark längtan efter djupa och nära relationer.
Pavel Taska och hans fru Jana har länge arbetat målmedvetet med att lärjungaträna de ungdomar som redan är en del av församlingen och den kristna gemenskapen.

– Det allra bästa sättet att nå ungdomarna är genom lärjungaskap, säger Taska.

– I praktiken innebär det att satsa mycket tid på dem genom att göra saker tillsammans med dem och dela livet med dem.

Taska betonar att det är lika viktigt att både älska ungdomarna och att som ledare vara bestämd och peka mot rätt riktning genom att visa exempel.

– Ungdomarna är de som håller i svärdet och är en viktig påverkande grupp i samhället och kyrkan. Eftersom de är framtiden vill vi inte bara göra saker tillsammans med dem, vi vill också lära dem om Bibeln och lära dem att be.

Centrumförsamlingen i Ostrava har ett ypperligt läge när det gäller att nå ut till människor. Kyrkan ligger på promenadavstånd från torget i centrum och där människorna rör sig. Pavel Taska berättar om sina stora drömmar för ungdomsgruppen och för hela staden.

– Vi vill se en stor grupp av både unga och äldre som lever i en innerlig gemenskap med varann  och når ut till andra människor.

Ungdomsgruppen består just nu av cirka femton ungdomar av vilka några varit troende under hela sitt liv och några stycken kommit till tro genom ungdomsarbetet.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Johan Myrskog



Spanska fotbollsklubben Real Madrids logo är utan kors i en nybyggd temapark i Förenade Arabemiraten. 16.4.2012 kl. 09:55

Antalet döda minskade ifjol jämfört med året innan. 15.4.2012 kl. 08:00

Evangeliföreningen har lanserat ett kartspel som går ut på att hitta bibliska ställen på kartan. 14.4.2012 kl. 08:00

Förhållandet mellan kyrkan och staten i Norge kommer att förändras genom grundlagsförändringar i år. 13.4.2012 kl. 13:06

Statsrådet har prövat de alternativa grundskolornas ansökningar. Fyra av åtta godkändes. 12.4.2012 kl. 15:36

Den nya prästdräkten för kvinnor börjar användas i maj. En landsomfattande turné ger möjlighet att bekanta sig med och prova dräkten. 12.4.2012 kl. 11:39

Peter Halldorf har tvingats ge återbud och ersätts av vissångaren Tomas Boström på helgen Nära det Heliga i Vasa. 11.4.2012 kl. 15:05

I takt med att församlingarnas ekonomiska situation blir sämre försämras också Finska Missionssällskapets ekonomiska läge. 11.4.2012 kl. 09:16

Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

profilen. – Jag skulle gärna vara med och skapa framtidens folkkyrka, för jag tror att vi inte har något annat val, säger Kristian Willis som snart tar över som kyrkoherde i Vanda svenska församling. 27.4.2021 kl. 15:05

Kroppen. Hur talar du till din kropp? Vad tänker du om den? 28.4.2021 kl. 00:00

Valborg. Han känner sig taggad inför en annorlunda valborg även om det känns trist att behöva hålla distansen. 26.4.2021 kl. 14:31

Åbo akademi. Vem som har hand om undervisningen i praktisk teologi i höst är oklart. 23.4.2021 kl. 12:14

Kyrkpressen. Biskopen var tveksam, men han ville inte vara den som hindrade att Kyrkpressen startade. Om Borgar tar ansvar för innehållet och Boije för ekonomin så måste vi försöka, sade biskopen. Så blev det. (Den här texten publicerades i KP 1/2020. KP publicerar den i repris som en hyllning till Bjarne Boije, 100 år.) 21.4.2021 kl. 12:31