Cajsa Tengblad är friskvårdspedagog, coach och författare. Hon bor i Kaxholmen utanför Jönköping i Sverige. FOTO: Andreas Joakimsson

Våga ge tummen upp åt dig själv

Alla vill ha så många ”likes” som möjligt. Också i de sociala medierna syns vår längtan efter bekräftelse. Coachen och författaren Cajsa Tengblad tycker vi ska strunta i jantelagen och våga gilla oss själva – till och med på facebook.
16.2.2013 kl. 12:00
I vår kultur ska man inte slå sig för bröstet och framhäva sig själv. Å andra sidan är det lika egoistiskt att förminska sig i förhållande till andra.

– Går du bara runt och tänker på hur ful och fel du känner dig så är du minst lika fokuserad på dig själv som en skrytsam person, säger Cajsa Tengblad som föreläste om prestation och självkänsla både på Åland, i Österbotten och huvudstadsregionen förra veckan.

Hon säger att det finns en slags falsk ödmjukhet.

– Egentligen är det frågan om självömkan och det tar all din energi om du hela tiden måste tänka på vad andra tycker om dig.

Inget snabbfix
Coachen och författaren Casja Tengblad rekommenderar att vi ska glömma vår egen navel och lyfta blicken mot omgivningen.

– Livet är ett tillsammansprojekt. Vi fostras till att bli självständiga, bita ihop och klara oss själva. I själva verket blir alla problem mindre om du vågar berätta för någon hur du känner dig. Ensam är inte stark.

Själv slöt hon sig som tonåring när hennes föräldrar skilde sig.

– Och i tystnad och ensamhet växer alla problem.

Som 25-åring drabbades hon av ätstörningar. Total kontroll över maten var enligt henne ett sätt att försöka ta kontroll över livet som stormade runtomkring.

– Grundproblemet var nog min negativa självbild och låga självkänsla. Men en sann självbild och god självkänsla är inget man får över en natt, det finns inget snabbfix.

Och det är här som tillsammansprojektet, att leva livet tillsammans med andra, blir viktigt. Hon talar om kärlekstanken, en behållare för bekräftelse och kärlek, som varje människa bär inom sig.

– Se mig, hör mig, rör mig! ropar vi alla och det är bara tillsammans som vi kan bekräfta och fylla på varandras tankar.

Prestationsprinsessan
Det finns många bra sätt att bekräfta en människa på, och några dåliga.

– Risken är att vi bara ser vad andra gör och inte vad eller vem de är.

Visst ska man berömma någon som gör bra saker, vad duktig du är, men det får inte bli det enda sättet för oss att bli bekräftade. Vi är ju varelser och inte ”görelser”.

Cajsa Tengblad är själv väldigt duktig. Hon klarade sig bra redan i skolan och idrottade på hög nivå. Nu är hon både egen företagare och efterfrågad föreläsare med hem och stor familj att ta hand om.

– Det är ett privilegium att vara duktig, många saker är lättare för den som lär sig fort och är aktiv. Men det finns också baksidor med duktighet och prestation.

Själv fick hon tidigt känna av avundsjukan från andra, klasskamrater som inte gillade hennes framgångar.

– Det ställs också många krav på den som är duktig, alla förväntar sig automatsikt lite mer och det är lätt att tappa bort sig själv och sin egen vilja bland alla förväntningar.

Rädsla för att misslyckas kan också hämma en duktig personlighet att försöka sig på nya saker. Vad händer om jag misslyckas? Vem är jag då?

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Nina Österholm



Stiftsdagar. Firandet av Borgå stifts 100-årsjubileum kulminerade i en festmässa i Borgå domkyrka. Kyrkpressen frågade några festdeltagare vad de tyckte mest om under stiftsdagarna i Borgå – och vad de tror om de följande 100 åren. 29.10.2023 kl. 15:22

Kolumn. På vägen till kyrkan möter jag tiggare och brödköer. Nyheterna har påmint mig om krig, människor på flykt, ensamhet, våld i hemmen och om hur dåligt vår underbart vackra planet mår. Det gör ont och jag känner mig maktlös. Helst skulle jag stänga ut alltsammans, leva i min egen bubbla, sluta bry mig. 28.10.2023 kl. 21:38

BORGÅ STIFT 100 ÅR. Att Borgå stift finns är ingen självklarhet, det hängde på ett hår. När stiftet inledde firandet av sitt 100-årsjubileum i Borgå idag, fredag, diskuterades bland annat behovet av en plats där vi kan träna på att se på saker från olika håll. 27.10.2023 kl. 18:29

SOMMARREPRISEN 2024. För snart trettio år upplevde Fredrik Nygård att Gud befriat honom från sitt spelberoende. Sedan dess har han spelat bort 2,5 miljoner euro, lurat och bedragit. För fem år sedan upplevde han en ny befrielse och har inte spelat sedan dess. Skulderna kan han aldrig betala tillbaka, men han betalar små symboliska belopp varje månad på eget initiativ. 18.7.2024 kl. 10:00

mission. Missionsorganisationerna SLEY och Kansanlähetys på fallrepet för prästvigningar i Sankt Petersburg – där den lutherska kyrkan inte har kvinnor som präster. 25.10.2023 kl. 13:54

adventskalender. I den här veckans Kyrkpressen får du en adventskalender: varsågod! Texterna bakom årets luckor är skrivna av essäisten, författaren Antti Nylén. – Jag tar mina läsare på allvar och kräver mycket av dem, säger han. 26.11.2024 kl. 12:47

Kultur. 26-åriga Kristian Vuoristo komponerade ett körverk till en gammal psaltarpsalm – med klassiska teman som känslan av att vara omringad och pressad. – När allt blir för överväldigande, då rinner man bort. Man ger vika eller ger upp – och accepterar, säger han. 29.11.2024 kl. 13:08

ortodoxa kyrkan. Ortodoxa kyrkomötet samlat på Valamo kloster har valt Uleåborgsmetropoliten Elia till ny ärkebiskop för den ortodoxa kyrkan i Finland 27.11.2024 kl. 13:26

Personligt. Då Stefan Löv var 28 år blev han pastor i en församling som var nedläggningshotad. Drygt 25 år senare blomstrar församlingen, men själv har han mött sjukdom, sorg, sitt eget bekräftelsebehov och utmattning. – Det som lär en absolut mest om tro är lidande, säger han. 27.11.2024 kl. 15:19

vikarie. Domkapitlet har förordnat pastor Catharina Englund till tf kyrkoherde i Jakobstads svenska församling under den ordinarie kyrkoherden Jockum Krokfors tjänstledighet från den 1 april 2025 till den 31 mars 2026 27.11.2024 kl. 11:07