Barnledarna uppvisar yrkesskicklighet

Kyrka.

För första gången deltar barnledarna i de finländska mästerskapen i yrkesskicklighet, Mästare 2009.

26.1.2009 kl. 00:00

www.taitaja2009.com

Under tre dagar tävlar över 300 unga studerande om FM-titlar inom 37 olika yrkesgrenar. Tävlingarna som ordnas i Botniahallen väntas bli årets största publikevenemang i Österbotten, antalet besökare beräknas till närmare 35 000.

Kristliga Folkhögskolan i Nykarleby har tillsammans med tre finska folkhögskolor valt att delta i mästerskapen som arrangeras i Vasa i mars. Under tre dagar tävlar över 300 unga studerande om FM-titlar inom 37 olika yrkesgrenar.

– Det är första året som barnledarna är representerade i tävlingen och vi kommer att delta i en uppvisningsgren, berättar Patrik Lindgren, utbildare inom barn och familjearbete, för pod.fi.

Till tävlingarna bygger man upp riktiga arbetspunkter med maskiner och apparater inom olika yrkesområden. Publiken får följa med tävlingsprestationer och praktiskt kunnande som mäts och bedöms inom tävlingen.

Mästerskapen pågår i tre dagar och under dagarna kommer barnledarna att ordna olika program åt barn.

Cirska 35 000 besökare väntas gästa mästerskapen.

UK 2015. – Gott! tyckte de flesta om maten som serverades under UK:s vegetariska dag. 17.1.2015 kl. 15:46

– När jag ringde sa hon ”jag har talat om dig i dag och skulle precis ringa upp, projektet blir av”. Det samtalet blev början på Helena Sandbergs frivilligarbete för Lärare utan gränser, organisationen som nu för henne till Uganda och fem månader av volontärarbete. 15.1.2015 kl. 09:33

kvotflykting. Kotyba Hamesh flydde undan kriget i Syrien. I oktober kom han med sin fru och dotter till Nykarleby från Jordanien. 15.1.2015 kl. 00:00

monica heikel-nyberg. Monica Heikel-Nyberg har överklagat beslutet att välja Daniel Björk till kyrkoherde till förvaltningsdomstolen i Helsingfors. 12.1.2015 kl. 10:43

liisa mendelin. Det går att tillverka smarttelefoner utan att arbetstagare på andra sidan jorden behöver jobba under slavlika förhållanden. Liisa Mendelin använder en Fairphone, den lite rättvisare telefonen. 9.1.2015 kl. 09:27