Sänkt kyrkoskatt i många församlingar

Kyrka. Den kyrkoskatt som medlemmarna i evangelisk-lutherska kyrkan betalar sänks i 49 församlingsekonomier i början av år 2009. Vanligen beror sänkningen på församlingssammanslagningar. 3.12.2008 kl. 00:00

Församlingssamgångar sänker kyrkoskattens vägda medeltal i hela landet. Nästa år är medeltalet 1,32 procent efter att ha varit 1,33 procent under flera år.

Det finns nu 388 församlingsekonomier inom evangelisk-lutherska kyrkan. Med församlingsekonomier avses självständiga församlingar som har egen ekonomiadministration eller kyrkliga samfälligheter som består av flera församlingar. År 2009 sjunker antalet församlingsekonomier till 328 på grund av sammanslagningar av församlingar. Samtidigt sjunker församlingarnas antal från 515 till 466.

Höjningar och sänkningar

Under de senaste åren har församlingsmedlemmarna på Iniö betalt den högsta kyrkoskatten. Deras kyrkoskatt sjunker mest, med en procent, i början av nästa år. De betalar då 1,25 procent i kyrkoskatt. Iniö går sammanslås med Pargas svenska församling samt Houtskärs, Korpo och Nagu församlingar. Den nya församlingens namn blir Väståbolands svenska församling.

Den största höjningen av kyrkoskatten, med 0,25 procent, sker på det område som omfattar nuvarande Valkealan seurakunta. Församlingen i Valkeala sammanslås med församlingen i Kouvola och skatteprocenten blir 1,5.Kyrkoskatten stiger i allt som allt tretton nuvarande församlingsekonomier.

Mellan en och två procent

Den högsta kyrkoskatten, två procent, betalar man nästa år i cirka tio församlingsekonomier. De är Ålands södra och Ålands norra skärgårdsförsamlingar, Eckerö, Karijoki, Konnevesi, Oravais, Ristijärvi och Sund-Vårdös församlingar samt i de kyrkliga samfälligheterna i Kristinestad och Kronoby.

Den lägsta kyrkoskatten, en procent, betalar man fortsättningsvis i de kyrkliga samfälligheterna i Helsingfors, Esbo, Vanda och Grankulla, i Åbo och S:t Karins kyrkliga samfällighet samt i rikssvenska Olaus Petri församlingen och Tyska församlingen som båda hör till Borgå stift.

KT

biskopsmötet. I sitt utlåtande till kyrkomötet föreslår biskoparna att två UK-sånger tas med i det svenska psalmbokstillägget. 15.4.2015 kl. 09:29

Skjut upp anslutningen till kyrkans servicecentral Kipa med tre år för de församlingar som så önskar. Stiftsfullmäktige i Borgå stift ska i maj ta ställning till att göra det initiativet till kyrkomötet. 15.4.2015 kl. 07:22

Under en renovering av Ekenäs församlinghem hittade en byggnadsarbetare en granat i golvfyllningen, meddelade Ekenäsnejdens svenska församling i dag. 8.4.2015 kl. 16:16

kyrkans ungdom. Leon Jansson, nyvald verksamhetsledare för Kyrkans Ungdom, har gott om idéer för förbundet. 1.4.2015 kl. 14:30

Många församlingar dras med långsamma och dåligt planerade webbplatser. Det här ska Kyrkostyrelsens nya webbtjänst Klockaren råda bot på. 1.4.2015 kl. 13:14