Regnbågsmässan välkomnar alla

Kyrka. – Det finns homosexuella för vilka en kristen gemenskap är mycket viktig. Stäng inte ut dem ur kyrkan, säger Anders Huldén.
15.4.2008 kl. 00:00

Mira Strandberg

Anders Huldén går själv gärna i vanliga gudstjänster, men tror att alternativ för hbt-personer behövs för att sänka kyrktröskeln.

Anders Huldén är till vardags koordinator för ungdomsarbetet på föreningen för sexuellt likaberättigande, Seta. I fredags var han en av de medverkande i regnbågsgudstjänsten som ordnades i Helsingfors. Gudstjänsten ordnades nu för andra gången i samband med den finlandssvenska regnbågshelgen.

Med sin uppmaning syftar han på den tidvis hätska debatt som gör det svårt för många, både homosexuella och heterosexuella, att höra till kyrkan.

– Jag har många kompisar som har skrivit ut sig för att en del av kyrkan har en så reserverad inställning till den här typen av annorlundaskap.

Själv har han fattat ett annorlunda beslut.

– Kyrkan gör så mycket gott som jag vill stöda. Dessutom träffar jag också många församlingsmedlemmar som ger mig kraft. Eftersom min och Jesu relation är helt bra tycker jag att det skulle vara fegt att sticka, summerar han.

Välj dina auktoriteter 

Själv har Huldén fått tron hemifrån och gått den vanliga vägen via egen skriftskola och hjälpledarutbildning till församlingens ungdomsverksamhet. Under studietiden stod han för det svenska materialet i Åboförsamlingarnas tidning Kyrkan och vi. Där kunde han följa med församlingsverksamheten även om föreningslivet då slukade det mesta av hans tid.

– Jag tyckte att det var en så fin stämning i församlingen och ibland märkte jag att jag saknade det. Men det är ju en prioriteringsfråga, konstaterar Huldén som numera främst gillar att gå i gudstjänsten ibland, eller bara sätta sig i en tom kyrka och känna friden.

Men tron bär han hela tiden med sig som en källa till kraft och trygghet, också när hans sexuella läggning ifrågasätts i kyrkliga sammanhang.

– Jag har känt att Gud har varit med mig hela tiden. Visst kan jag bli alldeles förtvivlad ibland av något jag läser eller av någon jag möter, men då kan jag ta upp det i min aftonbön och försöka träffa andra kristna som jag kan ha som min referensgrupp.Den svenska skådespelaren och författaren Jonas Gardell har också gett honom tröst och verktyg att hantera svåra situationer.

– En gång läste jag något han skrivit om kyrkliga konflikter. Där stod att man måste vara väldigt noga med att välja sina auktoriteter. Alla som uttalar sig behöver inte accepteras som auktoriteter, även om de har en teologisk utbildning och jobbar i kyrkan. Vi har alla samma Bibel och rätt att läsa den och försöka förstå den.

Tänk efter innan du skriver

Speciell kritik riktar Anders Huldén mot den skrivna debatten om sexuella minoriteter, eftersom den tenderar att tillspetsas.

– När man möter någon personligen och ser varandra i ögonen blir diskussionen mycket finare. Man tar hand om varandra fast man har olika åsikter. Men när man skriver är det som om man inte längre tar ansvar och tänker på konsekvenserna av det man skriver. Och så läser mottagaren in sånt som inte står i texten, man misstolkar varandra.

Debatten om homosexualitet och kyrkan har lett till att tröskel till kyrkan blivit högre för många hbt-personer. Därför behövs alternativ.

– Regnbågsgudstjänsten är viktig för att det behövs en gudstjänst som understryker att alla är välkomna. Det gäller förstås alla gudstjänster i kyrkan, men det finns behov av att visa att vi verkligen menar det. Dessutom är liturgin anpassad så att den understryker likvärdigheten. Gud finns till för oss alla oavsett hur vi är. Han har en mening med den mångfald han skapat.

Välsignelsen viktigast

När det gäller homosexualitet och kyrkans framtid är han hoppfull. Han tror på både ett välsignelseformulär för homosexuella par och, i sinom tid, könsneutralt äktenskap.

– Jag förstår tankegången bakom en del av argumenten mot välsignelse, men om man ser Bibeln som en helhet tycker jag att det är svårt att vara emot det. Om man sätter in sig i vad homosexuell kärlek i dag innebär inser man att det inte är så annorlunda än i andra parförhållanden. Också samkönade par behöver en borg för sin kärlek och trohet som kyrkan stöder genom äktenskapet.

När det gäller könsneutralt äktenskap är det för Huldén mer en lagstiftningsfråga än en kyrklig sådan.

– Där måste man respektera enskilda prästernas övertygelse. Inte vill jag bli vigd av en präst som inte står för det han säger. För mig är välsignelsen viktigast.

Mira Strandberg



Kyrka. Henrik Perret besvarar biskopens öppna brev som publicerades i senaste nummer av Kyrkpressen. 14.5.2008 kl. 00:00

Världen. Gene Robinson, anglikansk och öppet homosexuell biskop i USA, planerar att ingå partnerskap. 13.5.2008 kl. 00:00

Världen. Finska Missionssällskapet har startat en katastrofinsamling för de som drabbats av jordbävningen i Kina. Hjälpen kanaliseras via den kristna kinesiska organisationen Amity Foundation. 13.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Lagfarne assessorn Kasten Österholm och notarie Clas Abrahamsson har på uppdrag av biskopen utfört visitation av ekonomi och förvaltning i Övermark församling. 13.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Prästbeståndet på Irland minskar. I landets katolska kyrka vigdes i fjol bara nio nya präster och antalet präster minskade med 160. 13.5.2008 kl. 00:00

Världen. Kyrkans Utlandshjälp (KUH) har beviljat 200 000 euro ur sin katastroffond till biståndsarbete i det orkandrabbade området i Myanmar (Burma). Bidraget används både till direkt nödhjälp och till återuppbyggnad. 12.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Peter Lindbäck är nöjd med kyrkomötesdiskussionen om skyddet av de åländska kyrkobyggnaderna. 12.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Två tredjedelar av Borgå stifts sex kyrkomötesombud är nya. Efter den första sessionsveckan ser de med tillförsikt framåt mot nästa session i november. 12.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Tjugotvå personer sov utomhus för att visa sitt stöd åt de barn i Uganda som inte vågar sova hemma i rädsla för att bli värvade som barnsoldater. 12.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Det blir söndagsmöte med församlingspastorn på en pub i Sonkajärvi nästa söndag. 11.5.2008 kl. 00:00

Världen. I lördags öppnade Stockholms första Fair Trade Shop, en butik med enbart rättvisemärkta varor. 10.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Den gamla stenmuren som omger kyrkan i Munsala har rämnat. Till sommaren skall den byggas upp på nytt. 9.5.2008 kl. 00:00

Kultur. Fem stycken album med andlig musik ligger för tillfället bland de 30 bästa på Finlands officiella albumlista. 9.5.2008 kl. 00:00

Världen. Sirinkaprojektet i Etiopien består av många olika element för att stöda fattiga kvinnor och deras familjer. Systemet med att ”låna” ut får som blir kvinnornas egna när de betalt räntan i form av ett lamm fungerar bra. 9.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Biskopsmötet får i uppdrag att reda ut de oklarheter som har uppstått kring dop som har förrättats av Luther-stiftelsens medarbetare. I ett uttalande vid kyrkomötet säger ärkebiskop Jukka Paarma att kyrkan tar ansvar för de av Luther-stiftelsen döpta barnen. 9.5.2008 kl. 00:00

profilen. – Oberoende om vi vill inse det eller inte är ungdomarna den framtida kyrkan, säger Cecilia Alameri, teologistuderande, underlöjtnant i reserven och förespråkare för ungas delaktighet i kyrkans beslutsfattande. 2.2.2017 kl. 13:29

äktenskapet. I en enkät som Kirkko ja kaupunki och Helsingin Sanomat låtit göra framgår det att bland annat kyrkoherden i Vanda svenska församling kan tänka sig att upplåta församlingens kyrksal för vigsel av homosexuella par. 31.1.2017 kl. 15:36

vigselrätt. Ärkebiskop Kari Mäkinen har inte gett prästerna tillstånd att viga homosexuella par. Hans öppningstal på biskopsmötet har väckt diskussion. 30.1.2017 kl. 14:02

Helsingfors. Från och med vecka fem öppnar Hermansstads diakonihus i Helsingfors sina dörrar för hemlösa som behöver någonstans att sova över natten. Det betyder att de tillfälliga natthärbärgen som Helsingfors församlingar turats om att arrangera i stadens kyrkor upphör. 27.1.2017 kl. 14:57

vigselrätt. Biskoparna vill utreda följderna av om kyrkan ger upp vigselrätten. 26.1.2017 kl. 14:43