Regnbågsmässan välkomnar alla

Kyrka. – Det finns homosexuella för vilka en kristen gemenskap är mycket viktig. Stäng inte ut dem ur kyrkan, säger Anders Huldén.
15.4.2008 kl. 00:00

Mira Strandberg

Anders Huldén går själv gärna i vanliga gudstjänster, men tror att alternativ för hbt-personer behövs för att sänka kyrktröskeln.

Anders Huldén är till vardags koordinator för ungdomsarbetet på föreningen för sexuellt likaberättigande, Seta. I fredags var han en av de medverkande i regnbågsgudstjänsten som ordnades i Helsingfors. Gudstjänsten ordnades nu för andra gången i samband med den finlandssvenska regnbågshelgen.

Med sin uppmaning syftar han på den tidvis hätska debatt som gör det svårt för många, både homosexuella och heterosexuella, att höra till kyrkan.

– Jag har många kompisar som har skrivit ut sig för att en del av kyrkan har en så reserverad inställning till den här typen av annorlundaskap.

Själv har han fattat ett annorlunda beslut.

– Kyrkan gör så mycket gott som jag vill stöda. Dessutom träffar jag också många församlingsmedlemmar som ger mig kraft. Eftersom min och Jesu relation är helt bra tycker jag att det skulle vara fegt att sticka, summerar han.

Välj dina auktoriteter 

Själv har Huldén fått tron hemifrån och gått den vanliga vägen via egen skriftskola och hjälpledarutbildning till församlingens ungdomsverksamhet. Under studietiden stod han för det svenska materialet i Åboförsamlingarnas tidning Kyrkan och vi. Där kunde han följa med församlingsverksamheten även om föreningslivet då slukade det mesta av hans tid.

– Jag tyckte att det var en så fin stämning i församlingen och ibland märkte jag att jag saknade det. Men det är ju en prioriteringsfråga, konstaterar Huldén som numera främst gillar att gå i gudstjänsten ibland, eller bara sätta sig i en tom kyrka och känna friden.

Men tron bär han hela tiden med sig som en källa till kraft och trygghet, också när hans sexuella läggning ifrågasätts i kyrkliga sammanhang.

– Jag har känt att Gud har varit med mig hela tiden. Visst kan jag bli alldeles förtvivlad ibland av något jag läser eller av någon jag möter, men då kan jag ta upp det i min aftonbön och försöka träffa andra kristna som jag kan ha som min referensgrupp.Den svenska skådespelaren och författaren Jonas Gardell har också gett honom tröst och verktyg att hantera svåra situationer.

– En gång läste jag något han skrivit om kyrkliga konflikter. Där stod att man måste vara väldigt noga med att välja sina auktoriteter. Alla som uttalar sig behöver inte accepteras som auktoriteter, även om de har en teologisk utbildning och jobbar i kyrkan. Vi har alla samma Bibel och rätt att läsa den och försöka förstå den.

Tänk efter innan du skriver

Speciell kritik riktar Anders Huldén mot den skrivna debatten om sexuella minoriteter, eftersom den tenderar att tillspetsas.

– När man möter någon personligen och ser varandra i ögonen blir diskussionen mycket finare. Man tar hand om varandra fast man har olika åsikter. Men när man skriver är det som om man inte längre tar ansvar och tänker på konsekvenserna av det man skriver. Och så läser mottagaren in sånt som inte står i texten, man misstolkar varandra.

Debatten om homosexualitet och kyrkan har lett till att tröskel till kyrkan blivit högre för många hbt-personer. Därför behövs alternativ.

– Regnbågsgudstjänsten är viktig för att det behövs en gudstjänst som understryker att alla är välkomna. Det gäller förstås alla gudstjänster i kyrkan, men det finns behov av att visa att vi verkligen menar det. Dessutom är liturgin anpassad så att den understryker likvärdigheten. Gud finns till för oss alla oavsett hur vi är. Han har en mening med den mångfald han skapat.

Välsignelsen viktigast

När det gäller homosexualitet och kyrkans framtid är han hoppfull. Han tror på både ett välsignelseformulär för homosexuella par och, i sinom tid, könsneutralt äktenskap.

– Jag förstår tankegången bakom en del av argumenten mot välsignelse, men om man ser Bibeln som en helhet tycker jag att det är svårt att vara emot det. Om man sätter in sig i vad homosexuell kärlek i dag innebär inser man att det inte är så annorlunda än i andra parförhållanden. Också samkönade par behöver en borg för sin kärlek och trohet som kyrkan stöder genom äktenskapet.

När det gäller könsneutralt äktenskap är det för Huldén mer en lagstiftningsfråga än en kyrklig sådan.

– Där måste man respektera enskilda prästernas övertygelse. Inte vill jag bli vigd av en präst som inte står för det han säger. För mig är välsignelsen viktigast.

Mira Strandberg



Hon jämför hetsätning med missbruk och kallar sig själv matmissbrukare. 20.5.2016 kl. 15:38

landsbygden. Sin älskade hembygd kunde hon tänka sig att lämna för kärlekens skull, men inte korna. 20.5.2016 kl. 10:06

FMS. Som en ny planet. Så beskriver Anna och Bertrand Tikum sin nya hemort Dakar i Senegal dit de återvänder efter en andningspaus i Finland. 19.5.2016 kl. 13:53

Hur ska det gå för minoritetsreligionerna om skolor experimenterar med gemensam religionsundervisning för alla? 18.5.2016 kl. 12:14

mission. Selektiv mutism. När Pia Rinne började skolan i Namibia var hon tyst i ett helt år. Några år senare var hon tyst i ett år till. 17.5.2016 kl. 11:27

mission. I lördags ordnade Finska Missionssällskapet missionsfest i Ekenäs. 16.5.2016 kl. 15:59

En gång var han en pojke som överlevde Auschwitz och Buchenwald. Senare blev han författare och Nobelpristagare. 13.5.2016 kl. 16:15

kyrkostyrelsens plenum. Borgå stift representeras i kyrkostyrelsens plenum av läkaren Åsa A Westerlund under mandatperioden 2016–2020. 13.5.2016 kl. 15:59

Kyrkomötet. Nästa gång det blir församlingsval sammanfaller valdagen inte med farsdagen. 13.5.2016 kl. 13:44

Kyrkomötet. Läkaren Saija Kuikka valdes till första viceordförande för kyrkomötets mandatperiod 2016–2020. 11.5.2016 kl. 14:53

Kyrkomötet. Kyrkomötets elektorer har valt medlemmar till mötets nio utskott och utskotten valt ordförande sinsemellan. 11.5.2016 kl. 15:04

Gemensamma kyrkorådet i Vasa har beslutit att föreslå en höjning av skattesatsen. 13.5.2016 kl. 16:08

Han har umgåtts med tiggare på Stockholms gator i sex års tid. Stanislav Emirov, ekonom och teolog, är övertygad om att romskt tiggeri är ett mer komplicerat fenomen än politiker och massmedier gör gällande. 11.5.2016 kl. 10:29

Kyrkomötet. Kristendomen ger oss inga orsaker att stänga våra gränser, sa lutherska kyrkans ärkebiskop Kari Mäkinen när han öppnade det nya kyrkomötet. 9.5.2016 kl. 13:09

Gatubarnen som lever på soptippen i Kitale i Kenya ville att Sofia Jern skulle visa bilderna åt så många människor som möjligt. Det löftet kan nu uppfylla då hon med bildserien vann sin klass i World Photography. 4.5.2016 kl. 04:00

musik. – Julen kan vara härlig på morgonen och hemsk på kvällen, säger Emma Raunio. Hon är aktuell med en strålande vacker julskiva, som handlar om att mörkret är en förutsättning för att vi ska se det ljusa. 20.12.2022 kl. 10:00

samer. Forskaren Helga West jämför de tre nordiska folkkyrkornas försonings­processer i norr. Det ska blir en doktorsavhandling i teologi. 19.12.2022 kl. 08:00

jul. Vem är du? 10-åriga Filip Åström tycker att det bästa med julen är att få vara tillsammans, och att vuxna hinner vara lite knasiga när de har ledigt. 21.12.2022 kl. 19:00

Nekrolog. "Redan under studietiden, men framför allt i samband med studentrevolten 1968, kom han till insikt om att teologin måste anpassas till det omgivande samhället. Frälsningen ska gälla hela människan och inte bara själen." 19.12.2022 kl. 14:26

UTNÄMNING. Biskopen har den 15 december utnämnt kaplanen i Närpes församling Ann-Mari Audas-Willman och sakkunnige för arbetet bland finländare utomlands och kyrkans turistarbete vid Kyrkostyrelsen Bror Träskbacka till prostar. 15.12.2022 kl. 14:13