Valresultaten fördröjs ytterligare

Kyrka. Valnämnden i Borgå stift har inte fått in alla valsedlar och är följaktligen tvungna att ajournera sitt möte till i morgon, fredag, klockan tolv. Inga resultat ges ut förrän alla röster räknats. 14.2.2008 kl. 00:00

Valnämnden i Borgå stift har inte fått in alla valsedlar och är följaktligen tvungna att ajournera sitt möte till i morgon, fredag, klockan tolv. Inga resultat ges ut förrän alla röster räknats.

Det som saknas är lekmannaröster från fyra-fem församlingar och präströsterna från ett prosteri. En del av kuverten har skickats orekommenderade som vanliga postförsändelser i första klass.

– Det är oskäligt att hålla inne med valresultat, men vi skyller nu på posten, säger P.H. Nyman, ordförande för valnämnden i Borgå stift.

Enligt valordningen får valnämnden inte ge ut några resultat innan alla röster är räknade.

Valnämnden sammanträder på nytt i morgon klockan tolv – om alla valsedlar har kommit fram.Om alla röster då ännu inte har kommit blir valnämndens först på måndag klockan tio.

Ändring självklar

– Inför nästa val blir det utan vidare aktuellt att hitta på något annat sätt att få fram rösterna snabbt till valnämnden, säger Kasten Österholm, lagfaren assessor vid domkapitlet i Borgå stift.

– I förra valet använde vi postsystemet och då hade vi inga större bekymmer, för vi fick in alla röster. Men postgången tycks ha blivit sämre sedan dess, det fungerar helt enkelt inte. Det måste bli ändringar.

Närmast gäller ändringarna det sätt på vilket rösterna levereras till domkapitlet. Här kan andra alternativ användas utan lagändring. Vill man däremot ändra rösträkningen så att valsedlarna öppnas och räknas i prosterierna krävs större ingrepp.

– Det kunde vara vettigt med någon slags ändring av valordningen, till exempel så att man skulle införa elektronisk röstning eller räkna rösterna i prosterierna och ringa in de preliminära resultaten, säger Österholm.

– Problemet är bara att det blir ganska små helheter, där det ganska lätt kunde gå att räkna ut vem som har röstat på vem. Det är kanske också delvis därför systemet har införts, säger P.H. Nyman

 

Mira Strandberg

frälsarkransen. – Vi har beundransvärt satsat på ordens värld, men orden har börjat svika oss, säger Martin Lönnebo, mannen bakom kransen. 26.2.2015 kl. 00:00

leena sorsa. Kyrkan måste ta en aktiv roll och på allvar se över sitt förhållande till staten. Det menar Leena Sorsa, forskare vid Kyrkans forskningscentral. 23.2.2015 kl. 15:49

vanda svenska församling. Vanda svenska församlings flytt undan mögelproblemen har varit en långkörare. 23.2.2015 kl. 15:45

FMS. Finska Missionssällskapets insamling De vackraste julsångerna 2014 spräckte miljongränsen. 23.2.2015 kl. 15:43

I Uleåborg ska personer som lever under utsatta förhållanden erbjudas gratis läkartider. Projektet är ett samarbete mellan läkarcentralen Mehiläinen och Uleåborgs domkyrkoförsamling. 23.2.2015 kl. 10:31