Johan Eklöf
Bloggen:
Johan Eklöf
Johan Eklöf är i kaplan i Lappfjärd-Kristinestads församling. Han har också tidigare jobbat som matematiklärare, socialarbetare och journalist. Hans hobbyer är bl.a. digitalfotografering och HiFi.

En "läsomans" bekännelser

11.04.2012 23:51
Jag tror att det är dags att jag kommer med en bekännelse. Jag är en ”läsoman,” eller skall vi kalla det bokoholist? Det visar sig i att jag konsummerar böcker på löpande band och har så gjort sedan jag var barn. Helst vill jag alltid ha några bra, olästa böcker i lager. Om jag inte har det och jag märker att den bok jag håller på med börjar ta slut blir jag rastlös och orolig. Helst vill jag ligga och läsa åtminstone en timme innan jag släcker nattlampan.
C.S. Lewis säger någonstans att för honom kan en bok aldrig vara för tjock och en kopp te aldrig för stor. Jag håller med honom på båda punkterna.
Nå, vad läser jag då? Svaret är att jag är allätare i så hög grad att mina vänner blir oroliga. Mina kristna vänner ser bekymrade på detektivromanerna och undrar varför jag vill läsa sådant. - Hur passar det ihop med prästkragen? Mina mera agnostiska vänner ser med samma bekymrade rynka i pannan på den uppslagna Bibeln, andaktsböckerna och biografierna över kristna människor. – Kan det komma något gott av ett så smalspårigt näringsintag?
Läsandet är säkert ett sätt att lugna nerverna inför natten. Det kan också ha något att göra med att jag alltid har varit mera iakttagande och analyserande än social.
Jag tycker att boken är överlägsen filmen. Man kan sätta ned boken för att smälta det man läst en stund. Men det är inte alltid så lätt att stanna filmen, speciellt inte om man är på bio.
Jag tycker om läsutmaningar. Som 13-åring läste jag Wilhelm Mobergs utvandrarböcker och Harry Martinsons Aniara.Som vuxen och förälder har jag haft en utmärkt ursäkt att läsa goda barnböcker om och om. Narniaböckerna, muminböckerna och Astrid Lindgrens barnböcker har blivit lästa så att de nästan har fallit i bitar – till glädje för mig (och barnen hoppas jag).
Det verkar som om läsomanin skulle vara smittsam. De flesta av barnen tycks ha gripits av den. Nu lånar vi böcker åt varandra.
Brita Böling
12.4.2012 21:12
Vi läser både Gunnar och jag dina blogginlägg med intresse .De är så tankeväckande och äkta,men tyvärr är vi så slöa att det sällan blir av att kommentera. Jag är också läsoman och läser helst våra gamla böcker ,biografier,positiva trosstärkande berättelser ,noveller eller romaner ja också barnböcker,som ännu finns i bokhyllan sen barnen var små.

Peter Halldorf har tvingats ge återbud och ersätts av vissångaren Tomas Boström på helgen Nära det Heliga i Vasa. 11.4.2012 kl. 15:05

I takt med att församlingarnas ekonomiska situation blir sämre försämras också Finska Missionssällskapets ekonomiska läge. 11.4.2012 kl. 09:16

Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

vanda. Kyrkoherden i Vanda svenska församling Martin Fagerudd avgår och tjänsten förklaras ledig att sökas senast den 8 mars. 12.2.2021 kl. 10:10

församlingsförbundet. Han leder ett drygt hundraårigt förbund som får människor att mötas – och längtar efter att få göra det öga mot öga igen. 5.2.2021 kl. 15:53

Fariseism. Den vedertagna betydelsen av fariseism, hyckleri, är inte historiskt korrekt. Ordet farisé betyder ordagrant avskild eller separatist. Fariséerna är bättre än sitt rykte, anser Karl af Hällström. 5.2.2021 kl. 10:10

kaplansval. Irene Erkko från Espoonlahden seurakunta blir ny kaplan i Esbo svenska församling. – Det känns jättebra! säger hon. 4.2.2021 kl. 16:21

tro. Journalisten Jan-Erik Andelin tror på Gud och vill gärna diskutera det. Kaffepannan är varm, och han har mycket att säga: han har funderat ett helt liv. Men varför kommer ingen? 4.2.2021 kl. 09:25