Påven betonar prästcelibatet
Världen. Påven Benedikt XVI håller fast vid att prästerna ska leva i celibat.
15.3.2007 kl. 00:00
Spåttlight behöver vi inte
Ledare. Ledare 12/2007 Till det journalistiska uppdraget hör bland annat och inte minst att
granska makt och maktutövning i dess olika former. Det journalistiska
uppdraget kan dock inte utföras hur som helst utan det måste ske inom
ramen för etiskt hållbara spelregler.
15.3.2007 kl. 00:00
Stockning i familjerådgivningen
Samhälle. Församlingarnas familjerådgivning i huvudstadsregionen är överbelastad, skriver Helsingin Sanomat.
15.3.2007 kl. 00:00
Vi vill att Halide Latifi skall få stanna i Finland
De skrev på för Halide Latifi.
Listan kommer nu att skickas vidare till riksdagsgruppernas ordföranden.
{snippet HalideLatifi}
14.3.2007 kl. 00:00
Kyrkpressen.fi utvecklas
Adminnews.
Välkommen till den officiella adminbloggen!
Här kommer vi att informera om vad som händer på den tekniska fronten på sajten. Vi skall också ge tips på vägen anefter som tipsbehov dyker upp.
Idag har vi glädjen att berätta att du nu kan stilisera dina kommentarer med hjälp av lite enkla tilläggskoder.
14.3.2007 kl. 00:00
BBCode
Kod i kommentar
Resultat
[b]fet text[/b]
fet text
[i]kursiverad text[/i]
kursiverad text
[u]understreckad text[/u]
understreckad text
Länkar. Gör adressen i länken synlig eller ersätt med ett eller flera ord.
[url]https://www.kyrkpressen.fi[/url]
[url=https://www.kyrkpressen.fi]Kyrkpressen[/url]
Kyrkpressen
[quote]citerad text[/quote]
Jag citerar:
citerad text
Emoticons. Pröva dig fram vilka som fungerar...
:-) :-( :-| 8-P
14.3.2007 kl. 00:00
Registreringsmiss i Norska kyrkan
Världen. Närmare 70 000 människor har felaktigt registrerats som medlemmar.
14.3.2007 kl. 00:00
SALT fick hedersomnämnande
Kultur. Det 28:e avsnittet av programserien SALT fick ett hedersomnämnande i
samband med utdelningen av Hella Wuolijoki-priset förra veckan.
14.3.2007 kl. 00:00
Installation i Vasa
Kyrka. I söndags istallerades Tor-Erik Store som kyrkoherde och Jarkko Willman som kaplan i Vasa svenska församling.
13.3.2007 kl. 00:00
Katolikerna störst i religion
Världen. Katolska kyrkan med drygt 1,1 miljarder anhängare är störst i världen, både inom kristenheten och bland världens religioner.
13.3.2007 kl. 00:00
Åtta sökte jobbet som VD för Fontana Media
Kultur. Åtta personer är intresserade av jobbet som VD för förlaget Fontana Media. Ansökningstiden gick ut förra veckan.
13.3.2007 kl. 00:00
En bra gemenskap
Gemenskap är rubriken för kyrkpressen.fi:s bloggfunktion. Rubriken säger vad avsikten är: att skapa ett forum för finlandssvensk gemenskap.
Gemenskap uppstår då man möts och trivs tillsammans i en atmosfär av respekt och kamratlighet. I en sådan atmosfär kan man utbyta tankar, erfarenheter, åsikter och argument utan att oroa sig för att eventuellt bli utsatt för burdusa påhopp eller sofistikerade tjuvnyp.
Vi hoppas och tror att alla som skriver bloggar och som kommenterar dem vill vara med och skapa en positiv atmosfär och vi kommer för vår del aktivt att slå vakt om gemenskapen.
Det är allas uppgift att fråga sig vad man själv kan bidra med för att skapa en positiv gemenskap. Att ställa den frågan och besvara den är betydligt konstruktivare än att komma med upplysningar om hur andra borde uppföra sig.
Det är också orsak att påminna om att alla bör skriva under eget namn och att personliga påhopp är oacceptabla.
May Wikström
Chefredaktör
12.3.2007 kl. 00:00
Jag vill vara en medmänniska
Människa. – Jag är tacksam för varje dag som jag kan röra mig, tänka och finns till, säger Helena Lindfors.
12.3.2007 kl. 00:00
Inspiration och gemenskap
Kyrka. Studerande till kyrkliga yrken samlades till inspirationsdagar i Åbo.
11.3.2007 kl. 00:00
Med Jesus bakom ratten
Världen. Den amerikanska evangelikala miljöorganisationen Evangelical
Environmental Network har lanserat en ny kampanj för att uppmana folk
till miljömedvetenhet då de köper bil.
11.3.2007 kl. 00:00
Mest läst
- Kyrkorådet i Närpes tackar nej till den enda som sökte kaplanstjänsten
- Misstänkt ofredande av minderåriga i församling i Österbotten går till åklagare
- ”Jag kände mig varm, och då visste jag att det här kommer att sluta illa”
- Räsänen: Omdömeslös – och oskyldig
- KCSA minskar personalen, digitala mediet Nyckeln läggs ner
Ettor får välsignad start på skolan
skola. Många församlingar vill finnas med i de nya skolelevernas vardag och be om beskydd på skolvägen. Deltagandet i och utförandet av välsignelser varierar från församling till församling. När välsignelsen sker på skoltid ska den inte förväxlas med religionsundervisning. 12.8.2015 kl. 15:20
"Vi måste göra bättring"
Teologer och naturvetare kräver i ett gemensamt ställningstagande snabba åtgärder för att lindra effekterna av klimatförändringen. 11.8.2015 kl. 11:12
Bön mot rasistiska värderingar
I ett brev till kyrkoherdarna i Borgå stift uppmanar biskop Björn Vikström till bön mot rasism. 5.8.2015 kl. 10:52
Alla konstens former ryms på Humle
Konst. Humelfestivalen är ett kulturmecka i Sommarsvenskfinland. Kyrkpressen träffade en bilkonstnär som funderat på människofiske, en grupp singer-songwriters som vill bevara sin unika stil och en ljudkonstnär som vill utmana det vi tror. 11.8.2015 kl. 15:09
Hoppas på snabb lösning
Lennart Koskinen vill se resultat i finska kyrkans diskussioner om samkönade äktenskap. 30.7.2015 kl. 09:41
I samarbete med Kyrkans central för det svenska arbetet











