Árpád Kovács friades av en oenig rätt.

Inte rätt att straffa präst för samkönad vigsel

äktenskapsfrågan.

Norra Finlands förvaltningsdomstol har omkullkastat Uleåborgs domkapitels beslut – det att domkapitlet gav en skriftlig varning till pastor Árpád Kovács för att han vigt ett par av samma kön. Domkapitlet ansåg att Kovács handlat mot sina prästlöften, domstolen var av annan åsikt.

17.6.2019 kl. 18:09

– Det här beslutet är en seger för toleransen, säger Árpád Kovács själv i en kommentar till tidningen Kaleva.

Kovács är anställd vid Uleåborgs kyrkliga samfällighet och jobbar med internationellt arbete.

– Jag hoppas att det här beslutet sätter punkt för hela den här historien och att domkapitlet inte tar saken vidare, säger Kovács vidare.

Johan Bärlund, professor i nordisk rätt vid Helsingfors universitet, tycker att beslutet är intressant och följdriktigt.
– Det att en präst får en varning är en lindrig form av en sanktion vid överträdelse av tjänsteplikten. Här kan dras paralleller till straffrätten, där det finns en väldigt tungt vägande princip som heter legalitetsprincipen. Det betyder att det måste vara klart definierat vad som är straffbart. Som förvaltningsdomstolen helt rätt konstaterar: det finns inget klart förbud om att en präst inte får viga ett par av samma kön. Uttalanden av biskopar duger inte.

Så om kyrkomötet skulle lagstifta om att kyrkan inte viger samkönade par och skrev det rakt ut – då skulle det vara okej att tillrättavisa en präst som inte gör det?

– Jo, då kunde det vara möjligt. Men nu är ju problemet det att det krävs tre fjärdedels majoritet för att få igenom sådana beslut i kyrkomötet. Man kommer aldrig att få in ett förbud, men man kommer inte heller kunna ändra skrivningen så att det skulle klart framgå att det är tillåtet, säger Bärlund.

Eftersom det inte finns ett tydligt formulerat förbud är det alltså fritt fram för präster att viga utan att de behöver riskera sanktioner.

Det är möjligt att frågan går vidare till Högsta förvaltningsdomstolen. Tror du att Högsta förvaltningsdomstolen skulle följa samma linje?

– Det är omöjligt att säga. Men jag tycker att motiveringarna är övertygande. Så här går juridiken.

Utöver Kovács har också ett antal andra präster i andra domkapitel fått varningar för att ha vigt par av samma kön. Åtminstone ett par av dessa fall har gått vidare till förvaltningsdomstol.

Hela domen finns att läsa här (på finska):
https://www.oulunhiippakunta.fi/uploads/2019/06/3448da15-pohjois-suomen-hallinto-oikeuden-paatos-13.6..pdf

Sofia Torvalds



Johanna Norrdahl jobbar i Jordanien med humanitär hjälp. Men hennes hjärta är i Sideby. 14.7.2012 kl. 20:00

Kommuniteten Taizé har komponerat en sång på finska. 13.7.2012 kl. 17:02

Söndagens gudstjänst i Lönneberga kyrka i Småland fick ställas in på grund av översvämningen. 11.7.2012 kl. 15:35

Nokia Mission ry byter namn och kommer i framtiden att heta Missiomaailma ry. 11.7.2012 kl. 11:04

Begagnat men ändå värdefullt är temat för den bostad som församlingen i Hervanta inrett till bostadsmässan. 9.7.2012 kl. 15:11

Höstdagarna fick en lillasyster – urpremiär för Sommardagarna. Se bilder! 8.7.2012 kl. 16:58

festival. Kyrkpressen besöker Gullbrannafestivalen i Halmstad, Sverige. 6.7.2012 kl. 14:32

En fjärdedel av danskarna skulle besöka kyrkan oftare om de fick ägna sig åt mindfulness, yoga och healing i gudstjänsten. Men majoriteten säger nej tack. 6.7.2012 kl. 13:58

Kristna skapelsetroende behöver inte bli nervösa över upptäckten av Higgsbosonen, skriver tidningen Dagen. 5.7.2012 kl. 13:48

Den nya kapellet i Kampen i Helsingfors hade fler än 40000 besökare i juni. 5.7.2012 kl. 10:43

Kimitoöns svenska församling har öppnat en samtalstjänst för dem som mister jobbet när FN-Steel går i konkurs. 4.7.2012 kl. 13:56

Det är en högre form av mobbning av betrakta troende människor som något konstigt, menar biskop Antje Jackelén i Lund. 2.7.2012 kl. 10:47

sommar. Kyrkbåtsrodd är en populär utfärds- och motionsform. 30.6.2012 kl. 12:00

Diskussion, upplysning och dialog ska locka minoriteten att delta i demokratiseringen. 29.6.2012 kl. 11:14

Då Italien och Tyskland möts i fotbolls-EM i kväll hejar inte Benedictus XVI på någotdera laget. 28.6.2012 kl. 14:15

PRÄSTVIGNING. Vem är du? Varför ville du bli präst? Har du en hemlig talang? 21.6.2021 kl. 09:53

vanda. Kristian Willis blir tf kyrkoherde i Vanda svenska församling från första juli, bestämde domkapitlet vid sitt möte igår. 16.6.2021 kl. 11:09

Teologi. Tomas Ray vikarierar Patrik Hagman som universitetslärare i praktisk teologi vid Åbo Akademi. 9.6.2021 kl. 16:29

kampen mot cancer. I maj för fyra år sedan förlorade Britt-Marie Fellman sin man och dotter i cancer, och Anna Andersson sin pappa och sin syster. Sara dog några dagar före Janne – och de begravdes samtidigt på försommaren. 9.6.2021 kl. 00:00

RÄTTEGÅNG. Under två dagar har Vasa hovrätt gått igenom samma dokument och hört samma vittnen och experter som Österbottens tingsrätt gjort i penninginsamlingsmålet mot Martyrkyrkans vänner, dess ordförande och en styrelsemedlem. 9.6.2021 kl. 15:32