Det går inte att ta miste på sångarglädjen. Alla generationer tar ton, enstämmigt eller flerstämmigt.

Ett levande musikliv är Korsholms varumärke – varje vecka kommer 135 människor till församlingen för att musicera

musik.

Glada skratt hörs i kyrkan i Korsholm. Barnkören har avslutat sin övning och kvällens höjdpunkt har börjat – kurragömma i kyrkan.

1.1.2026 kl. 19:00

Barnen fyller hela det stora kyrkorymmet med liv och rörelse. De springer omkring och söker nåt skrymsle att gömma sig i. När de blivit funna väntar de vid altaret tills någon sätter sig på altarringen och börjar räkna. Vips är de borta igen.

– Av erfarenhet har jag lärt mig att räkna alla barnen innan leken börjar för att vara säker på att alla hittats innan vi slutar, säger kantor Erica Nygård som leder kören tillsammans med sin kollega Michael Wargh.

Erica avser den gången då några barn hade gömt sig på trappan utanför. Där satt de tills nästa körövning tog vid.

– Lyckligtvis avslöjades de av sångarna i Psallite som kom till sin övning.

När barnens lek är slut tar kammarkören Psallites övning vid. Erica leder också den. Den kören står för den mest avancerade repertoaren och ställer de högsta kraven på sångarna.

Under tiden står tre damer i församlingshemmets kök. De kokar det viktiga kaffet till kaffestunden som ska inleda Kör för allas övning. De lovar att kaffet är starkt. Löftet håller.

Kör för alla är kontrasten till Psallite. Det är en lågtröskelkör där redan namnet säger vad kören handlar om.

– Sångarna sjunger gärna – men inte i stämmor – nog i kanon. Många i kören har haft fyra eller fem i sång i skolan och fått höra att du inte kan sjunga för du kan inte hålla ton, säger kantor Ann-Christine Nordqvist-Källström som leder kören.




Men när kören ställer sig upp och sjunger Bara i dig har min själ sin ro är det som att själen finner ro. Enstämmigt och vackert.

Kom med och sjung, säger sångare i både Psallite och Kör för alla. Jag tackar för erbjudandena och inväntar fortfarande på att Kör för tondöva ska starta.

Det är en vanlig onsdag kväll i Korsholms svenska församling. På programmet står tre körövningar där alla församlingens tre kantorer är engagerade. Men inte bara det, i kyrkans södra flygel har Julianna Luoma sånglektion med sin sånglärare, operasångaren och taxichauffören Jenny Sandelin.

Nästa dag fortsätter det. Då har Michael övning med kyrkokören, blåsensemblen och ungdomskören.

I princip varje vecka kommer 135 människor till församlingen för att delta i någon av dess körer eller ensembler. Dessutom får ett sextiotal elever enskild undervisning i sång eller något instrument.

Sången och musiken har blivit något av ett varumärke för Korsholms svenska församling. Inte minst tack vare församlingens tidigare kantor Rainer Holmgård. Han startade församlingens musikskola 1965 när han kom till församlingen.

– Då skulle jag ha kunnat försörja mig på att ge lektioner, men jag tyckte att de lika gärna kunde tas in i församlingen. Det var ett sätt att föra ut ordet som är grunden för församlingens verksamhet. Många har också inlemmats i församlingsgemenskapen genom musikskolan, sade han i en intervju för Kyrkpressens lokalsidor för Korsholm inför musikskolans sextioårsjubiueum tidigare i höst.

– Många unga som inlett sitt musicerande i musikskolan är i dag en stabil grund församlingens musikproduktioner. För mej har det varit en innerlig fröjd att följa de unga från de första stapplande musikstegen till mogna musikutövare.


En medveten satsning på musiken

Rainer Holmgård gick i pension år 2010. Än idag prioriterar församlingsrådet medvetet att satsa ekonomiska resurser på musiken. Församlingen har tre anställda kantorer och åtta timlärare i musikskolan. I år är församlingens nettosatsning på musiken 45 euro per församlingsmedlem. För eleverna kostar lektionerna, men inte så mycket som de närliggande musikinstituten.

– Vi försöker vårda det som Rainer startat så gott det går. Det bygger ju på att frivilliga kommer hit vecka ut och vecka in och medverkar i i gudstjänster och konserter. Annars skulle inte funka, säger Erica.

Camilla Särs är en av dem. Sedan 2021 spelar hon cello i kammarorkestern och får lektioner i musikskolan av en cellist i Vasa stadsorkester.

– Korsholms svenska församlings musikskola är ganska unik, någon motsvarande finns inte. Det är Rainer Holmgårds förtjänst, säger hon.

Camilla började i musikskolan som vuxen genom att ta orgellektioner av Ann-Christine. Så sjöng hon i tio år i Psallite innan kammarorkestern.

– Det är något speciellt att musicera tillsammans. Det är roligt att sjunga i kör men ännu roligare att spela i orkestern. Jag har fått många vänner i församlingen tack vara musiken.

Camilla är inte den enda vuxna eleven i musikskolan. Några åldergränser finns inte. Det är upp till lärarna att bestämma den nedre åldersgränsen.

För tillfället erbjuder musikskolan enskild undervisning i orgel, piano, sång, blockflöjt, tvärflöjt, trumpet, klarinett, gitarr, cello, sång och harpa. Utbudet har med tillgängliga lärare att göra.

Sång är det populäraste ämnet. Jenny Sandelin är enda sånglärare och har 23 elever, flest av alla lärare musikskolan. Hon har varit sånglärare sedan 2018.

– Alla mina elever sjunger inte opera. Det är väldigt varierat eftersom jag har både unga flickor och äldre som elever. Jag är glad över att också männen har varit intresserade av sånglektioner, säger Jenny.

Hon, liksom kantorerna, har noterat att det är mest kvinnor som sjunger. Körerna har en ständig underbemanning på tenorer och basar.

– Det kan bero på att manskören Vasa sångargille i stan drar ganska många manliga sångare, säger Ann-Christine.

Själv skulle Jenny helst stå på scenen och sjunga själv. Men konserterna har inte kommit igång efter coronan ännu.

– Jag skulle gärna kunna lämna bort taxichaufförsjobbet. Men jag tycker faktiskt om det också. Det har varit jätteroligt för mig som är äventyrslysten och social. Att leva på att uppträda är också en osäker bransch.


Vad betyder musikskolan och musiklivet i församlingen?

– Jag har upplevt att folk är jättestolta över församlingens musikverksamhet. Församlingsmedlemmarna går aktivt på konserter så musiken har en samlade inverkan, säger Erica.

Michael håller med.

– Det är rikedom och den där extra kryddan i gudstjänstmusiken, säger han.

Satsningen på musiken är också en orsak till att kantorerna trivs i församlingen. Ann-Christine har jobbat längst, i 35 år. Michael var ensam kantor på Replot i 13 år och kom till Korsholm för att få mera action och utmaning.

– Jag har hållits här för det har varit så intressant och mångsidigt, säger Erica.

Text och foto: Johan Sandberg


Kolumn. Som barn minns jag att det var roligt när någon hade ordnat skattjakt för en. Det kunde vara i skolan, på någon födelsedagsfest eller i juniorerna. Man fick en karta i handen, några uppgifter att tänka på och sedan ut för att leta. 20.7.2024 kl. 11:55

PRÄSTER. Över 400 gudstjänster, dop, vigslar och begravningar på ett år – det kan tre präster i en medelstor finlandssvensk församling få dela på. Prästernas arbetsmängd varierar stort från församling till församling, visar Kyrkpressens granskning. 15.7.2024 kl. 10:00

SOMMARSÅNG. För 25 år fick skådespelaren Riko Eklundh en idé om göra en sommarkonsert i Nötö kyrka i Nagu skärgård. Idén förverkligades och konserten blev en succé. I år firar Sommarsång jubileum med två konserter. 16.7.2024 kl. 18:41

PRAKTISK TEOLOGI. Cecilia Nahnfeldt är professor i praktisk teologi vid Åbo Akademi. Hon har fördjupat sig i tanken om att kallelse är någonting som kommer utifrån, mer än inifrån. Och hon ser att det finns en förväntan på kyrkan, 12.7.2024 kl. 10:00

tro. Jag känner djup trygghet i tanken att längta efter Gud och hans rike. Kanske är det också att tro? 11.7.2024 kl. 16:24

FREDSARBETE. Att arbeta för fred är ett komplext jobb anno 2024. Men om man dummar ner det lite kanske man kunde säga att principerna är ungefär desamma som i en parrelation – om man vill nå fred gäller det att lägga egot åt sidan, spela med öppna kort och försöka förstå den andra parten. Minna Kukkonen-Karlander, elev till Martti Ahtisaari, öppnar upp om arbetet för fred i en tid av polarisering. 11.7.2024 kl. 18:11

Personligt. Då mörka moln samlat sig över Stefan Myrskog och han funderade om livet var värt att leva utmanade han Gud: Jag ger dig en termin. 8.7.2024 kl. 17:44

antisemitism. Kritisera Israel är okej. Men nidbilder och grumliga anspelningar om judar av bara farten är inte det, anser ÅA-docenten André Swanström. 8.7.2024 kl. 10:00

sorg. Med sin sista, stora kärlek Jocke Hansson fick hon bara fem gemensamma år. – Jag har varit arg på Gud och frågat mig varför det här skulle hända mig. Men idag är jag tacksam – hellre fem år än inget alls, säger Kjerstin Sikström. 5.7.2024 kl. 11:32

KYRKANS SAMTALSTJÄNST. Det hjälper att prata. De som svarar har tystnadsplikt och du får vara anonym. Tjänsten erbjuder stöd och någon som lyssnar också under sommaren. 5.7.2024 kl. 16:55

ÅLANDS UNGA KYRKA. Trots de spartanska omständigheterna blev ungdomarnas resa till Taizé i Frankrike en upplevelse de aldrig kommer att glömma. Det var gemenskap, tusenskönor och fåglars glädjesång dygnet runt. 1.7.2024 kl. 16:32

konfirmandarbete. Åbo svenska församling svängde på hela skriba-konceptet. Under en solig eftermiddag på ön Kakskerta berättar kyrkoherde Mia Bäck varför. 28.6.2024 kl. 15:17

Nekrolog. Anita Höglund, omtyckt krönikör och tidigare redaktör vid Kyrkpressens föregångare Församlingbladet, har dött. 25.6.2024 kl. 10:44

INGERMANLANDS KYRKA. Missionsorganisationerna har svarat på biskopsmötets frågor om prästvigningarna i Sankt Petersburg. Den ena av dem utmanar biskoparna om hur man tillämpar och tolkar ett missionsavtal. 10.6.2024 kl. 15:50

lekholmen. Nora Sønnerstad är hjälpledare vid Johannes församlings skriftskolläger för tredje sommaren. Hon kommer också att jobba som holmungdomsledare med den öppna verksamheten. Bara tanken att vara på Lekis halva sommaren och kalla det för mitt sommarjobb är ganska ”win-win". 29.5.2024 kl. 20:32

SAMKÖNAD VIGSEL. Finlandssvenska laestadianer och evangeliska skrev på protestuppropet. Folkmissionen driver utvecklingen. 9.6.2025 kl. 14:00

Personligt. Då hon fick sitt drömjobb tackade hon ja – sen blev hon diagnosticerad med cancer och sa upp sig. Plötsligt kände hon sig väldigt ensam. Elin Nylund tror inte så mycket på att göra upp en tioårsplan för livet, men hon vet att det alltid blir kväll, hur tung dagen än varit. Det är en tröst. Kanske till och med nåd. 11.7.2025 kl. 12:54

KORSHOLMS SVENSKA FÖRSAMLING. Kyrkoherde Mats Björklund var den enda sökande till kaplanstjänsten i Korsholms svenska församling. 6.6.2025 kl. 13:58

musik. Som barn ritade operasångerskan Monica Groop i psalmboken medan mamman Astrid Riska spelade orgel i Berghälls kyrka. – Hon har varit min lärare och min Alma mater. Jag har henne att tacka för hela min karriär. 5.6.2025 kl. 19:46

SAMKÖNAD VIGSEL. Biskopsmötet ger nu i praktiken grönt ljus för samkönade vigslar i kyrkan – trots att kyrkomötet säger nej. Bara åtta av tio biskopar står bakom den "pastorala anvisningen" om saken. 5.6.2025 kl. 11:18