Mayvor Wärn-Rancken tar uppdrag i finska Metodistikirkko.

Mayvor Wärn-Rancken tar ledande förtroendeuppdrag i finskt metodistsamfund

METODISTKYRKAN.

Efter pensioneringen från Ekumeniska rådet blir Mayvor Wärn-Rancken ledare i den finskspråkiga metodistkyrkan.

16.6.2025 kl. 09:54

Metodistpastor Mayvor Wärn-Rancken, 66, har valts till ny ordförande för finskspråkiga Suomen metodistikirkkos kyrkostyrelse. Hon tar förtroendeuppdraget efter att hennes mandatperiod som generalsekreterare för Ekumeniska rådet i Finland upphör i sommar.

Mayvor Wärn-Rancken har varit pastor i Finlands svenska metodistkyrka sedan 1981. Metodister i Finland har samma biskop och hör till samma internationella struktur, men är sedan 1925 delade på språklig grund i två olika reglstrerade religionssamfund..

KP


köklot. Huvudbyggnaden på Köklot lägergård i Korsholm brändes ner i lördags. 9.2.2015 kl. 12:43

Den som tror på Gud är aldrig ensam. Så kan man kanske sammanfatta en orsak till att religion i de allra flesta fall är något som förebygger psykisk sjukdom. 9.2.2015 kl. 10:22

För Charles Ngujo går det lika bra att göra akrobatik, sluka eld, spela afrikanska trummor eller skotta snö. Jag har många talanger, säger han. Men helst av allt vill han vägleda ungdomar. 5.2.2015 kl. 14:40

Årets kantor 2015 är Eeva-Liisa Malmgren. 5.2.2015 kl. 13:00

prästläget. Hälften av prästerna i Borgå stift närmar sig pensionsåldern. 5.2.2015 kl. 07:22