Björn Wallén talar om fredsfostran i en tid full av ny osäkerhet.

”Freden byggs underifrån”

fred.

Vem är du? Björn Wallén arbetar med fred och fredsfostran i en orolig tid. Nu är han aktuell med en ny bok om hur du kan jobba med frågan.

5.5.2025 kl. 10:48

Folkbildaren Björn Wallén tror på bildningen, beredskapen, gemenskapen och nyfikenheten när det krisar till sig i världen. Han är aktuell med en ny bok om hur man kan jobba med frågor om fred.

Det är upprustning och en krypande krigshets i Europa just nu. Kan man vara återhållsam och fokusera mer på fred och försoning?

– Helena Kekkonen – som inte var släkt med Urho Kekkonen – var en kemiingenjör som jobbade inom den fria bildningen i Finland på 70- och 80-talet. Hon utgick från att det ”inte finns några fiender, det finns bara människor”.

– Vi bygger upp fiendebilder av ideologiska skillnader och av att vi längtar efter en viss yttre trygghet. Jag är mera orolig för hur en inre trygghet raseras just nu, att sinnesfriden försvinner i alla ålderskategorier.

Hur får man frid och fred att gå ihop?

– Det behövs en inre frid, en rörelse kyrkan borde representera. Jag brinner för retreater men också för samhälls­diskussion, och jobbar för att de två integreras.

– Jag hade själv en stark upplevelse på Snoan under en retreat. Det hördes skott från (skjutområdet) Syndalen och jag skrev en dikt: Där i dalen lär sig unga män att döda / tystnaden är en öppen öronsnäcka. Vi kan identifiera buller och orosmoment men samtidigt kan vi öva oss i stillhet som en medborgarfärdighet. Tidigare generationer hade mera av det, också i form av bön. Vi kan utveckla det, också tillsammans med andra.

Du talar om ett slags nyfikenhet, att man i en kris ska sätta igång och lära sig saker?

– Absolut! Sinnesfrid är inte bara att sitta och meditera i ett hörn. Det är medvetande i rörelse. Det är ett modigt hjärta, civilkurage, hos dig själv. Kurage, från latinets cor, hjärta, är att ha mod. Ett sätt är att studera och agera tillsammans. Ta reda på.

– Att vara nyfiken och aldrig färdig hör ihop. Jag är inte bildad; jag är i process. Jag försöker utvidga min världsbild och förstå. Och varje gång det sker får jag känna någon form av lycka och frid i att upptäcka nytt. Du kommer till ett smultronställe, och så motiverar det dig som medmänniska.

Du har skrivit om Edvin Stenwall (1899–1976), kyrkoherde i Närpes, pacifist och Sfp-riksdagsman på 30-talet. Vad skulle han säga i dag?

– Edvin Stenwall låg bra till att bli biskop i Borgå stift också, men tackade nej. Han är känd främst för sin pacifism och byggde sin etik på Bergspredikan. Han lyfte redan för 100 år sedan fram mellanfolkliga avtal. De är ändå den västliga demokratins fundament. Jag tror han skulle argumentera hårt mot Trump och auktoritära ledare som vill avreglera kontraktssamhället.

– Redan då stämplade man sådana som han som nyttiga idioter för Ryssland, så inget nytt under solen … Fast Edvin Stenwall var ingen kommunist, han tog avstånd från vänstern.

Så vad är fred egentligen?

– Vid en studiecirkel om sokratisk dialog enades vi om definitionen att ”fred är små steg mot försoningens rum”. Det har tröstat mig.

– Freden byggs underifrån. Också före ett krig, eller mitt under det, måste man bygga fred hela tiden. I Ukraina har man inte stängt skolorna som man gjorde i Finland under andra världskriget. En dag är kriget slut och då kommer bildningen att behövas.

– Ta folkhögskolan i norra Ukraina, som mitt i kriget bygger kurser kring traumabearbetning ute i byarna, för att bygga upp freden bland människorna. Man väntar inte på något stort fredsavtal först, utan bygger fred hela tiden. Fred byggs underifrån.

– – –

FAKTA: BJÖRN WALLÉN

GÖR: Ordförande för bildningsorganisationen Vapaa sivistys­työ ry.

JUST NU: Ny bok: Fredsfostran genom folkbildning (2025). Finns att ladda ner gratis.

LEVER OCH BOR: I Ingå

KRISTEN TRADITION: Ekumeniskt evangelisk-luthersk.

Jan-Erik Andelin


Reagera genast, kontakta ledningen, kräv åtgärder och se till att offren får hjälp. Det är några råd från dem som rett ut sexuella övergrepp inom sina organisationer. 9.5.2013 kl. 10:00

Kyrkpressen utkommer som vanligt också efter den 17 maj. 3.5.2013 kl. 21:41

Erik Liljeström har gjort en intressant resa medan han skrivit sina memoarer. Jag har levt om mitt liv, säger han. 5.5.2013 kl. 12:00

Finska Missionssällskapets familjearbete befrämjar jämlikhet. 4.5.2013 kl. 17:00

Maria Pettersson hade ingen aning om vad hon gav sig in på då hon bestämde sig för att medverka i tv-programmet Studieliv. I efterhand har hon genom alla utmaningar och nya situationer lärt sig mer om sig själv och om Gud. 4.5.2013 kl. 12:00

För författaren Carita Nyström är trädgården en plats där allt påminner om att livet går vidare. 3.5.2013 kl. 18:00

Församlingarna sparar genom att avstå från utrymmen. Johannes församling säger adjö till Tomas kyrka, Hangö funderar på att sälja allt utom kyrkan. 3.5.2013 kl. 13:15

Lutheraner som tänker gammaldags har hamnat i onåd hos biskoparna. Nu ska deras gudstjänstgemenskaper betraktas som främmande samfund. Många av dem firar mässan i Adventskyrkans lokaler som står tomma på söndagarna. 2.5.2013 kl. 13:56

När det koptiska begravningsföljet kom ut ur S:t Markuskatedralen i Kairo överfölls de av ligister som kastade stenar och molotovcocktails. Den koptiska ledningen har till skillnad från tidigare nu börjat öppet kritisera regeringen. 27.4.2013 kl. 15:00

Han var en briljant klassisk gitarrist redan när han var femton. Sedan sprack allt när familjen splittrades. 27.4.2013 kl. 09:00

Susan Haraldson kom till Finland i slutet av 1980-talet då hon var med i en kringresande teatergrupp. Här träffade hon sin man och gifte sig. Men livet skulle snart föra med sig en verklig tragedi och Haraldson fick ge sitt allt för att inte duka under. 26.4.2013 kl. 14:14

Finns det klasskillnader i kyrkan och finns det rum för alla? Frågan ställde vi till en arbetare i Jakobstad. 26.4.2013 kl. 10:59

Två observatörer från Borgå stift tog del av arbetet mot människohandel i Sydostasien. 25.4.2013 kl. 10:08

Beskedet om att de två kidnappade syriska biskoparna återbördats togs tillbaka. 25.4.2013 kl. 07:55

Hur skiljer sig den som tror på Gud från människor som inte gör det? Den frågan diskuteras i den färska antologin ”En liten skillnad”. 24.4.2013 kl. 12:57

KONSERTSERIE. Tove Wingren gör nu sin första konsertturné efter coronan med en helhet som passar in i kyrkorummet. 25.10.2021 kl. 15:54

PRÄSTLÖFTEN. Om man inte håller de löften man avgett vid prästvigningen måste man slå sig ner och fatta nödvändiga beslut, säger biskop Bo-Göran Åstrand på tal om Pedersöreprästen Dennis Svenfelt, som nu meddelat att han inte kan samarbeta med kvinnor vid altaret. 22.10.2021 kl. 10:51

PEDERSÖRE FÖRSAMLING. I en video på Instagram meddelar Dennis Svenfelt att hans förordnande som församlingspastor i Pedersöre församling kommer att avbrytas den 1 november. Orsaken är att han reviderat sin syn och inte längre kan tänka sig att samarbeta med kvinnor i prästämbetet. Mia Anderssén-Löf valdes i augusti till kyrkoherde i församling och hon börjar arbeta som kaplan i församlingen den 1 november och tillträder som kyrkoherde den 1 december. 21.10.2021 kl. 21:06

Vaccin. – Jag ser allvarligt på den desinformation om coronavaccinet som nu sprids via konspirationsteorier. Det säger Borgå stifts biskop Bo-Göran Åstrand till VBL/ÖT. 21.10.2021 kl. 10:09

rasism. Jasmine Kelekay växte upp med tre kulturer, flyttade till USA för att studera och forskar nu i rasism. 22.10.2021 kl. 11:12