– De första två månaderna var oerhört tuffa. Jag var frustrerad över att inte hitta jobb, fast jag hade gjort mitt yttersta. Allt kändes ovisst. Det påverkade mig mer än jag trodde och jag har varit arg på Gud.

Heidi Storbacka i USA: ”Jag har aldrig varit med om en så hård gallring till ett lovsångsteam förr”

NY I USA.

Heidi Storbacka med familj blev erbjudna, via den firma hennes man jobbar på, att flytta till USA under en begränsad period. – Jag älskar äventyr, så vi tackade ja direkt. Jag började söka jobb redan förra året – att bli hemmafru var inte aktuellt.

1.4.2025 kl. 13:28

Flytten skulle ske vid nyår, men redan på hösten skickade hon många jobbansökningar.

– Det var svårt att få respons. Jag fick till slut en intervju på en musikskola men tackade nej till jobbet eftersom det endast innebar pianolektioner. Efter flera månader av sökande fick jag en intervju på en skola där jag nu jobbar inom körverksamheten, säger Heidi Storbacka.


Kan du berätta mer om ditt jobb?

– Som instruerande assistent arbetar jag tätt tillsammans med skolans körledare. Det kan innebära stämövningar, att dirigera och att kompa på piano, men också mer praktiska uppgifter som att kopiera noter och arbeta med arrangemang kring konserter. Körverksamheten är jättestor här i Indiana. Upp till 500 elever kan sjunga i skolans körer.

– Jag har också fått lära mig mera om showkörer, där eleverna kombinerar sång och koreografi. Det är otroligt inspirerande att se hur de jobbar med musik och scenframträdanden.






Hur är det att bo i USA?

– Vi bor i Indianapolis, i ett samhälle som heter Avon. Det har varit har varit en omställning att flytta, både praktiskt och mentalt: småsaker som att filtrera dricksvatten och förstå trafikregler till större saker. Amerikanerna är väldigt artiga och vill prata med en, men socialt har det krävts mycket av oss för att skapa ”riktiga” relationer.


Har ni hittat en kyrka eller hoppar ni runt i olika kyrkor?

– Det är enklare att hitta en passande kyrka för vuxna – alternativen är så många. Men för oss som familj var det viktigt med en kyrka som har bra ungdomsarbete. Vi går till en kyrka som heter Kingsway Church, en slags evangelikal frikyrka. Barnen älskar den.

”Det är enklare att hitta en passande kyrka för vuxna – alternativen är så många. Men för oss som familj var det viktigt med en kyrka som har bra ungdomsarbete.”

– Kyrkan har två gudstjänster om söndagarna. Det är mycket folk där – förra söndagen försökte jag räkna. Jag kom till att det var drygt 300 på den ena gudstjänsten och drygt 400 på den andra.

– Jag vill vara aktiv som frivillig. Min uppgift har varit att hälsa folk välkomna. Efter många om och men har jag också fått börja sjunga i lovsångteamet som alt. Det var en utmaning att komma in. Jag har aldrig varit med om en så hård gallring förr! Det krävdes flera auditions, alltså provsjungningar.


Vad har varit svårast med flytten?

– De första två månaderna var oerhört tuffa. Jag var frustrerad över att inte hitta jobb, fast jag hade gjort mitt yttersta. Allt kändes ovisst. Det påverkade mig mer än jag trodde och jag har varit arg på Gud. Jag kunde till slut inte be eller läsa Bibeln. Jag hittade vägen tillbaka genom att läsa Tomas Sjödin och genom att prata ärligt med andra om mina känslor.

Allt kändes ovisst. Det påverkade mig mer än jag trodde och jag har varit arg på Gud.

– Den här erfarenheten fick mig också att tänka på människor som befinner sig i ännu större ovisshet – flyktingar som tvingats lämna sina hem utan att veta vad som väntar, eller de som går igenom en svår sjukdom utan något klart slut i sikte.


Hur ser du på samhället och politiken i Indiana?

– USA är väldigt polariserat, och många väljer sitt informationsflöde ganska noga. Det finns väldigt mycket olika åsikter. Många försvarar Trump och hans beslut, andra tänker ur olika synvinklar. Vi fokuserar på att lyssna in människor, men försöker också ställa frågor och berätta hur vi tänker. Att visa var Finland finns på kartan är en ögonöppnare för vissa.


HEIDI STORBACKA

Är sångpedagog och studiehandledare från Jakobstad.

Har man och tre barn. De yngsta, 18-åringen Alina och 14-åringen Viktor, är med på äventyret i USA. Alina går sista året i high school, Viktor är äldst i Middle School.

Kuriosa: Heidi leder vokal- och gospelgruppen Mrs Bighill Singers.

Text: Christa Mickelsson


Världen. Stadsförsamlingen i Umeå ska anställa en muslim för ett skolprojekt. 14.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Nästa år ordnas två ekumeniska böndagar.  Republikens president Tarja Halonen har undertecknat de två böndagsplakaten. 13.12.2008 kl. 00:00

Människa. På Församlingsförbundets Orka-glögg i Kristinestad talade familjeterapeuten Maija-Liisa Byskata i torsdags. Många ljus var tända i gamla prästgården och kvällens tema intresserade aktiva deltagare. 12.12.2008 kl. 00:00

Kultur. Camilla Cederholm har komponerat solo- och körsånger sedan början av 1990-talet. Ett axplock av dessa finns samlat i sånghäftet Spegelbild – Sånger mitt i livet. 12.12.2008 kl. 00:00

Människa. – Man kan inte blicka tillbaka alltför mycket i det här arbetet, då blir det svårt, säger Eva Walder-Brundin. 11.12.2008 kl. 00:00

Samhälle. Julen är givandets tid. Den gemensamma nämnaren för många av årets julinsamlingar är aidsarbete.  11.12.2008 kl. 00:00

Nina Österholm. Jag har ärvt otålighet av min pappa. I bästa samförstånd öppnade vi alla luckorna i julkalendern redan första dagen. 11.12.2008 kl. 00:00

Kultur. Finlands mest omfattande utställning med kristen konst har öppnats vid Lapinlahti konstmuseum i norra Savolax. 11.12.2008 kl. 00:00

Ledare. Avsikten med så kallade upphandlingsavtal är att få optimal valuta för pengarna, alltså bästa tänkbara produkt till bästa tänkbara pris. I praktiken är det frågan om att till lägsta pris få den service eller de varor beställaren vill ha. Beställaren konkurrensutsätter med andra ord leverantörerna. 11.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Pastor Kenneth Grönroos har tilldelats titeln församlingsråd av republikens president. Han torde vara en av de första inom de svenskspråkiga frikyrkorna i Finland som fått titeln. 10.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Det är hundra år sedan kyrkomötet fattade beslut om att biskopsmötet blir ett officiellt organ. Heikki-Tapio Nieminen har skrivit biskopsmötets historik. 10.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Domprosten är beredd att flytta, men rådet vill utreda mera. 10.12.2008 kl. 00:00

Världen. Inför julen satsar de amerikanska humanisternas organisation American Humanist Association stort. 9.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. På vintern när verksamheten är lugnare på Pörkenäs lägergård rycker talkogänget in. 9.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Den ryska ortodoxa kyrkans ledare, partriark Aleksij II, har avlidit. 8.12.2008 kl. 00:00

julevangeliet. Det var tur att julevangeliet skrevs av en så förnuftig och sansad människa som just evangelisten och läkaren Lukas. Hade han inte tagit sig an uppdraget hade julevangeliet kanske skrivits av en Terjärvbo. Eller ännu värre, en sportreporter... 21.12.2017 kl. 09:15

Kyrkpressen. Nummer 50 på webben redan idag. 15.12.2017 kl. 17:16

Helsingfors. Biskop Teemu Laajasalo önskar helsingforsarna en jul utan vardagssorger. 15.12.2017 kl. 10:00

psykisk ohälsa. Över en miljon finländare drabbas varje år av psykisk ohälsa. Föreningen Sympati hör till dem som sprider kunskap, öppnar sina dörrar och delar erfarenheter för att främja mental hälsa. 14.12.2017 kl. 15:12

upprop. #sanningenbefriar heter kampanjen som samlar in berättelser om övergrepp och trakasserier i församlingar och kyrkliga sammanhang. 12.12.2017 kl. 09:00