Sofia Böckelman ser fram emot att få fördjupa sig i Maria och Josef.

Vad kan vi lära oss av Maria och Josef idag?

Lokalt.

Bibeldag med Jesu föräldar som tema ordnas i Solf. Det är länge sedan vi haft nån bibelfördjupningsgrej, konstaterade styrelsen för Kyrkans ungdoms krets i Solf–Sundom och gjorde slag i saken för att rätta till det.

11.3.2025 kl. 15:33

Vad kan vi lära oss av Maria och Josef idag? Det ska KU:s krets i Solf-Sundom ta reda på den 15 mars tillsammans med Solfs församling och prästerna Tor-Erik Store och Cay-Håkan Englund.

Det är länge sedan vi haft nån bibelfördjupningsgrej, konstaterade styrelsen för Kyrkans ungdoms krets i Solf–Sundom och gjorde slag i saken för att rätta till det.

– Jag minns inte när vi har haft bibeldagar senast. Senaste höst ordnade vi Livspusselkvällar som byggde på att man fick diskutera. Nu är betoningen mera på undervisning, säger kretsens ordförande Sofia Böckelman som också är församlingens ungdomsarbetsledare.

Solfs församling var med på noterna så nu ordnar man dagen tillsammans.

– Församlingen brukar ordna familjedagar. Det här är nu en variant av dem.

Temat för bibelstudierna under dagen hänger ihop. Tor-Erik Store inleder kl. 16 med temat Josef – Jesu far. På kvällen kl. 19 i kyrkan talar Cay-Håkan Englund över temat Jungfru Maria – världens viktigaste kvinna.

I det inledande bibelstudiet belyser Tor-Erik Store pappaperspektivet utgående från Josef.

– Josef är en viktig person i evangelierna. Idag finns många sorters papparoller. Många pappor är också i en situation där de tar hand om barn som inte är deras egna biologiska barn. Vad kan man där lära sig av Josef? Han hamnade ju också i en situation som han själv inte hade valt. Det finns många spännande vinklar på Josefs uppdrag, säger Sofia.

Efter middagen fortsätter programmet i kyrkan.

– Maria är aktuell, för söndagen veckan därpå är det Maria bebådelsedag. Cay-Håkan kommer att tala om vad Maria kan betyda för oss idag.

Det blir alltså en dag när man kan lära sig något av vad som är relevant gällande Marias och Josefs uppdrag idag.

Dagen riktar sig till hela familjer och till alla åldrar. Medan de vuxna är på eftermiddagens bibelstudium har barnen eget program.

– Då håller Sofie Björkgren-Näse, ungdomsarbetsledare inom förbundet Kyrkans Ungdom roligt program för barnen i skolåldern. Församlingens barnledare leker och pysslar samtidigt med de yngre barnen i dagklubbens utrymmen.

Mellan passen serveras det middag i församlingshemmet så man behöver inte åka hem för att äta.

– Det lutar åt att barnen får hänga med till kyrkan på kvällen där Sofie Björkgren-Näse håller något program för dem eller tillsammans med dem.

Kören Paletten från Kronoby under ledning av Ingmar Byskata medverkar också i kyrkan.

KU:s krets i Solf och Sundom ordar olika samlingar under året. Kretsen har 63 medlemmar och namnet till trots omfattar den inte bara Solf- och Sundombor.

– Nej, vi har medlemmar från ett mycket större område, bland annat från Malax, Kvevlax, Vasa och Korsholm. Vi är en liten men ganska aktiv krets.

Sofia hoppas att människorna hittar till den här dagen.

– Den är för alla, inte bara för dem som brukar komma. Det är jätteviktigt att få träffas och umgås. Vi har jätteroligt tillsammans.

Text: Johan Sandberg


kaarle kalliala. Mellanöstern är inte bara ett orosmoment, händelserna utmanar oss också att ta ansvar och hjälpa, påminde biskop Kalliala i sin predikan vid självständighetsdagens festgudstjänst i Helsingfors domkyrka. 7.12.2015 kl. 08:49

Att vara präst är som att vara en soldat på sin post. 4.12.2015 kl. 09:52

Laestadianernas fridföreningars förbund LFF inleder missionsarbete i Albanien. Om ett år ska LFF ha en utsänd familj på plats i landet. 2.12.2015 kl. 07:29

Marcus Prest. RECENSION. Joanna Nylund har läst Marcus Prests roman Android. 7.12.2015 kl. 00:00

klimat. Skaffa färre barn, undvik att resa med flyg, lev bilfritt och ät en växtbaserad kost. Dessa är så kallade ”högeffekts”–åtgärder när det kommer till att minska på vårt koldioxidavtryck. 30.11.2015 kl. 12:47

klimatförändringar. 35 procent av de katolska amerikanerna säger att påven påverkat deras åsikt i klimatfrågan. 30.11.2015 kl. 12:41

COP21. Svenska kyrkan har länge varit en högljudd röst i kampen mot klimatförändringen. 30.11.2015 kl. 12:43

Det är hopplöst svårt att ge namn åt en julskiva. Lyssna här. 26.11.2015 kl. 10:07

Poststrejken förorsakar tyvärr förseningar också för veckans nummer av Kyrkpressen. Du hittar hela tidningen elektroniskt här. 25.11.2015 kl. 11:08

Var tionde Närpesbo har utländsk bakgrund. Nästan tusen personer från tjugo länder har sedan nittiotalet kommit till Närpes för att arbeta eller som flykting. Cafékvällar varannan vecka ska skapa kontakt mellan de ursprungliga och de nyanlända Närpesborna. 25.11.2015 kl. 15:48

Är du helsingforsare och liberal går du mer i kyrkan än andra. 25.11.2015 kl. 14:41

kyrkans ungdom. Marcus Henricson har blivit vald till ordförande för väckelserörelsen Kyrkans Ungdom. 25.11.2015 kl. 13:34

jul. Marknadskrafternas bild av julen som konsumtionsfest är svår att rubba. 25.11.2015 kl. 14:05

film. Regissörerna Jenni Kangasniemi och Aino Suni får Kyrkans mediestiftelses filmpris Katso minuun... De får priset för sin kortfilm If I ruled. 23.11.2015 kl. 10:42

Stjärnor i Sibbo kyrka bjöd på en musikkväll med stort hjärta. 21.11.2015 kl. 23:06

ekonomi. Församlingarna får inte de utlovade sänkta pensionsavgifterna. Kyrkomötet ansåg att vi lever i osäkra tider och ändrade sitt beslut från i fjol höstas. Pengarna ska betalas till Helsingfors som förut. 11.11.2022 kl. 16:38

mission. Den lilla utbrytargruppen ur SLEY fick inte officiell status helt utan gnissel i kyrkomötet och biskopsmötet. 11.11.2022 kl. 13:50

KOMIKER. Komikern och författaren Alfred Backa räds inte utmaningar. När han fick frågan om han vill underhålla Borgå stifts alla präster med en show blev svaret naturligtvis ja. 10.11.2022 kl. 16:08

psalmbok. Nej, kyrkan ska inte slå fast vilka psalmer som hör till finländsk allmänbildning. Kyrkomötet i Åbo röstade ner initiativet direkt. 9.11.2022 kl. 16:33

FÖRSAMLINGSVAL. Igår började förhandsröstningen i församlingsvalet. Valdagen är den 20 november. 9.11.2022 kl. 12:21