Närmare 1 100 organisationer har registrerat sig för att lobba i politiken – få av dem kyrkliga

Nya registret visar: Kyrkan lobbar gärna det rödgröna lägret

KYRKA OCH POLITIK.

Tala med statsministern. Sitt med riksdagsgrupperna. Mejla ministerns medarbetare. Deala med ministeriet. Strategierna är många när kyrkan och relaterade organisationer lobbar för sina intressen.

28.10.2024 kl. 14:00

Anita Westerholm, 29, rättsnotarie från Raseborg, dyker upp som en av dem nära makten som kyrkorna gärna hållit kontakt med för att bevaka sina kyrkliga intressen.

– Kyrkliga frågor hörde till mitt ansvarsområde under min tid som specialmedarbetare för minister (Anna-Maja) Henriksson. Så jag kan tänka mig att det föll sig rätt naturligt att vara i kontakt med mig i sådana frågor, säger hon.

Som yngre SFP-aktiv är hon nu specialmedarbetare för Anders Adlercreutz, som har tagit över som undervisnings- och därmed kyrkominister. Fast kyrkofrågorna sköts numera av en annan kollega till henne som ministermedarbetare, Andreas Elfving.

Hur man har ringt och mejlat just Anita Westerholm framgår av den nyöppnade lobbar­databasen, Öppenhetsregistret.


Ofta kontaktade: Peter Östman, KD-gruppledare och Anita Westerholm, SFP-kyrkoministerns medarbetare


Från april i år bokförs och offentliggörs intressegrupper med mer än fem kontakter till högre beslutsfattare inom politik och högre förvaltning på ett år.


Av närmare 1 100 registrerade företag, organisationer och direkta lobbarfirmor har Kyrkpressen tittat på de åtta som lobbar för det kyrkliga Finland. De är Kyrkostyrelsen, missions- och biståndsorganen Kyrkans Utlandshjälp, FMS och Fida, vårdstiftelsen Diakoniss­anstalten, yrkeshögskolan Diak och det kyrkliga facket Aki-förbunden.

Helsinki Missio (Helsingfors Mission) är trots sitt namn en religiöst obunden organisation som gör socialt arbete. Kyrkor och samfund är trots det representerade i organisationens ledning och vi har den här gången inkluderat den i översikten.

"Mest vill man informera oss om sina olika projekt. Men jag kommer inte på att besök och mejl skulle ha lett till enskilda politiska beslut."

”Mest information om projekt”

Bland de politiska partierna hör Kristdemokraterna (KD) naturligt till dem som kyrkor och samfund gärna kontaktar. Under öppenhets­registrets första halvår uppvaktades partiets gruppordförande i riksdagen Peter Östman och den nya riksdagsledamoten Mika Poutala mest.

– Mest handlar det om att man vill informera oss om sina olika projekt. Men jag kommer inte på att besök och mejl skulle ha lett till enskilda politiska beslut, säger Peter Östman.

Östman hör som politiker av enskilda väljare så gott som varje dag, av typ ”från Vexala”. Organisationerna är enligt honom ofta mera målinriktade än de vanliga väljarna.

Gränsen mellan lobbning och annan kontakt till hemmafronten är hårfin. Peter Östman blir inbjuden och besöker regelbundet föreningar och företag hemma i valkretsen. Nyligen besökte han också Kansan­lähetys bibelinstitut i Ryttylä, som i fjol smått omstritt fick så kallade julpengar av riksdagen, tack vare KD.

Sådan aktivitet bland riksdagsledamöterna ges sällan någon anteckning i Öppenhetsregistret och betraktas inte som direkt lobbning.

Kyrkans Utlandshjälp dryftade Libanon och Nordkorea med Pekka Haavisto.

Rödgröna viktiga för kristet bistånd

Flera rödgröna politiker hör till dem som kyrkliga organisationer gärna tycks ha vänt sig till. Bland dem finns de tidigare ministrarna Hanna Sarkkinen från Vänsterförbundet och Krista Mikkonen från De Gröna,

Kyrkans Utlandshjälp KUH har för sin del också gått ända till toppen när man träffade statsminister Petteri­ Orpo (Saml) för att enligt registret tala om ”fred, mänskliga rättigheter och internationell humanitär rätt”. I samma ärende talade utlandshjälpen också med biståndsminister Ville Tavio (Sannf).

Kyrkostyrelsen ville tala om ungas psykiska välmående i skolan med två SFP-ministrar.

SFP-ministrarna Anna-Maja Henriksson och Sandra Bergqvist har antecknats för besök från Kyrkostyrelsen om ungas psykiska välmående under sin uppväxt, och i skolan.

Kyrkans Utlandshjälp har också rapporterat sin kontakt med den förra utrikesministern och presidentkandidaten Pekka Haavisto (De Gröna), bland annat för att dryfta Libanon, Etiopien, Syd-Sudan eller Nordkorea.

Påstötarna riktas olika

Kyrkans Utlandshjälp utmärker sig också i allmänhet för att, trots den nuvarande högerregeringen, ofta driva sina intressen via de rödgröna oppositionspartierna SDP, Vänsterförbundet och De Gröna.

Vanligare är självfallet att lobbare i allmänhet vänder sig till regeringspartierna, eftersom det är i deras led besluten fattas. Därmed kan man alltså inte dra för snabba slutsatser om var alla innerst inne har sina bästa vänner i politiken.

Finska missionssällskapet FMS ser enligt Öppenhetsregistrets första siffror inte ut att lobba politiker så mycket, utan har i stället bokfört många kontakter med de mera opolitiska cheferna och andra anställda vid de olika avdelningarna vid Utrikesministeriet.

Det anrika biståndsorganet Fida som står Pingstkyrkan nära har enligt registret lobbat ett större antal sannfinländska politiker i frågor om bistånd, bland dem starka kritiker som Mauri Peltokangas, Sebastian Tynkkynen och Vilhelm Junnila.

– – –

Rättelse, fredag kl. 15.20: Helsinki Missios status har preciserat. Organisationen är religiöst och politiskt obunden och är inte organisatoriskt anknuten till kyrkan.


Läs också Jan-Erik Andelins ledare på temat.


SÅ LOBBADE KYRKLIGA ORGANISATIONER POLITIKER OCH BESLUTSFATTARE

Jan-Erik Andelin


kyrkbrand. Den brunna kyrkan i Rautjärvi var ett nytt andligt hem för släkter från Rautjärvi kommuns östra del – som avträddes till Sovjetunionen. 27.12.2022 kl. 13:30

BISKOPENS JULHÄLSNING. Den här vintern ska jag göra något jag aldrig gjort förut. När det blir riktigt kallt kommer jag att ta på mig gröna, stickade sockor. Jag är inte riktigt van vid det. Jag trivs mera i svart. Men de här sockorna är speciella. Jag fick dem av några diakoniarbetare som en hälsning för att kyrkans diakoni fyller 150 år i år. Och grönt är diakonins färg, livets och medmänsklighetens färg. 25.12.2022 kl. 10:00

HJÄLP. En läsare efterlyste fakta om diakoni, vilket passar fint som final på diakonins jubileumsår, och som avstamp för det nya året. Vet du vad som utmärker en diakonal församling och vilka egenskaper en diakoniarbetare inte klarar sig utan? 22.12.2022 kl. 15:13

jesus. – Det finns både en konfirmand och en forskare här uppe, säger Lundprofessorn Dick Harrison och knackar på sitt huvud. Han vill tro och betraktar sig definitivt som en kristen. Som historiker tycker han Bibelns Jesus håller för överraskande mycket källkritik – utom kanske julevangeliet då. 22.12.2022 kl. 10:00

JULTIPS. Som bäst blir julen värme och gemenskap. Som sämst blir den press, jämförelse och ensamhet. 22.12.2022 kl. 19:00

KRIGET I UKRAINA. När kriget i Ukraina bröt ut var det fullt kaos i Maryna Vilkhoryks huvud. Vad skulle hon ta sig till? – Ibland kändes det som om det inte hände mig, det var som i en film, säger hon. Idag tackar hon varje dag Gud för att hon har jobb, hus och sin familj i Jakobstad. 21.12.2022 kl. 10:43

Övergrepp. Ett barn misstänks ha blivit utsatt för sexualbrott i de evangelisk-lutherska församlingarna i Vasa hösten 2022. Det misstänkta brottet är anmält till barnskyddsmyndigheterna och polisen. 20.12.2022 kl. 10:59

musik. – Julen kan vara härlig på morgonen och hemsk på kvällen, säger Emma Raunio. Hon är aktuell med en strålande vacker julskiva, som handlar om att mörkret är en förutsättning för att vi ska se det ljusa. 20.12.2022 kl. 10:00

samer. Forskaren Helga West jämför de tre nordiska folkkyrkornas försonings­processer i norr. Det ska blir en doktorsavhandling i teologi. 19.12.2022 kl. 08:00

jul. Vem är du? 10-åriga Filip Åström tycker att det bästa med julen är att få vara tillsammans, och att vuxna hinner vara lite knasiga när de har ledigt. 21.12.2022 kl. 19:00

Nekrolog. "Redan under studietiden, men framför allt i samband med studentrevolten 1968, kom han till insikt om att teologin måste anpassas till det omgivande samhället. Frälsningen ska gälla hela människan och inte bara själen." 19.12.2022 kl. 14:26

UTNÄMNING. Biskopen har den 15 december utnämnt kaplanen i Närpes församling Ann-Mari Audas-Willman och sakkunnige för arbetet bland finländare utomlands och kyrkans turistarbete vid Kyrkostyrelsen Bror Träskbacka till prostar. 15.12.2022 kl. 14:13

BERGÖ. När tillvaron var tuffare och jularna enklare … Johan Klingenberg delar med sig av minnen från 1950- och 60-talets Bergö. 7.12.2022 kl. 09:54

Zacharias Topelius. – Topelius tro förändrades med tiden, så som jag tror att den gör för de flesta. Det säger doktoranden i kyrkohistoria Erika Boije. 8.12.2022 kl. 13:15

BORGÅ STIFT. En morotsbakelse med vit choklad och tranbär – biskop Bo-Göran Åstrand vispade till Borgå stiftsjubileumsbakverk. 30.11.-0001 kl. 00:00

SOMMARLÄGER. – Att vara tillsammans handlar om ett grundbehov som vi alla bär på, säger Matti Aspvik, verksamhetsledare för förbundet Kyrkans Ungdom. 27.7.2024 kl. 20:50

Kolumn. Som barn minns jag att det var roligt när någon hade ordnat skattjakt för en. Det kunde vara i skolan, på någon födelsedagsfest eller i juniorerna. Man fick en karta i handen, några uppgifter att tänka på och sedan ut för att leta. 20.7.2024 kl. 11:55

PRÄSTER. Över 400 gudstjänster, dop, vigslar och begravningar på ett år – det kan tre präster i en medelstor finlandssvensk församling få dela på. Prästernas arbetsmängd varierar stort från församling till församling, visar Kyrkpressens granskning. 15.7.2024 kl. 10:00

SOMMARSÅNG. För 25 år fick skådespelaren Riko Eklundh en idé om göra en sommarkonsert i Nötö kyrka i Nagu skärgård. Idén förverkligades och konserten blev en succé. I år firar Sommarsång jubileum med två konserter. 16.7.2024 kl. 18:41

PRAKTISK TEOLOGI. Cecilia Nahnfeldt är professor i praktisk teologi vid Åbo Akademi. Hon har fördjupat sig i tanken om att kallelse är någonting som kommer utifrån, mer än inifrån. Och hon ser att det finns en förväntan på kyrkan, 12.7.2024 kl. 10:00