För Helén Hägglund är församlingen en plats för stillhet, stabilitet och eftertanke.

”Församlingens betydelse har bara ökat för mig”

BORGÅ.

För Helén Hägglund är församlingslivet en motvikt till ekorrhjulet. – Man behöver inte prestera i församlingen, säger hon.

3.4.2024 kl. 11:24

Helén Hägglund är 41 år, Borgåbo och jobbar som internationell försäkringsmäklare. Hon är gift och har två barn som är åtta och elva år. Hon tycker om att vara ute i naturen, att vandra, cyklar och simma. Och så älskar hon godis.

Dessutom är hon aktiv i församlingen, inte som förtroendevald, men nog som deltagare och församlingsmedlem. Då vi pratar har hon så sent som helgen innan varit på en middag för föräldrar i församlingens regi tillsammans med sin man.

Har du alltid varit församlingsaktiv?

– Nej. Det var en lång paus från att jag gick i skriftskolan fram tills att vi fick barn. När vi flyttade från Esbo till Borgå hade jag inte så många bekanta i Borgå och jag tänkte att till församlingen får man komma som man är.

Helén Hägglund konstaterar att det är ganska vanligt att ha ett avbrott i församlingsengagemanget som ung och ung vuxen. Under studietiden är det mycket annat som händer, och så går åren.

– Man ändras ju som människa också. Ibland är man mer intresserad och ibland mindre. Men man blir aldrig för gammal och man är aldrig för ung för att vara med!

Vad betyder församlingen för dig i dag?

– Det är en trygg punkt. I församlingen kan jag hitta stillhet, ro, samvaro och acceptans. Jag skulle säga att församlingens betydelse bara har ökat för mig i och med världsläget.

Helén Hägglund har ett aktivt liv, precis som många andra i hennes ålder. Det är karriär, barn, hobbyer, och allt annat däremellan.

Hon konstaterar att många också har äldre föräldrar i behov av stöd samtidigt som barnen ännu är så pass små att de behöver mycket av en som förälder. Likväl tror hon inte att församlingsliv behöver vara ytterligare en stressfaktor.

– Om man söker lite tid för stillhet, stabilitet och eftertanke, om man känner att ekorrhjulet snurrar för snabbt – då kan församlingen vara en motvikt till det. Man behöver inte prestera i församlingen. Man får komma som man är.

Finns det någon viss typ av verksamhet som du skulle vilja se mer av i Borgå svenska domkyrkoförsamling eller som du saknar?

– Nej. Jag kan inte säga att jag saknar något. De är väldigt duktiga.

– Jag har varit med i många olika församlingar i och med att jag flyttat mycket, men jag får ge 10 plus till församlingen i Borgå. Vår församling lyssnar och skräddarsyr verksamheten utgående från resurser och möjlighet.

För henne är verksamheten för barn och unga särskilt viktigt. Det gäller både läger och annan löpande verksamhet. Själv deltar hon gärna i kvinnodagar som ordnats, familjeläger, utflykter och allt möjligt annat. Dessutom är insamlingen Gemensamt ansvar viktig för henne.

– Det är ett konkret sätt att försöka underlätta för mindre bemedlade. Det finns överlag många olika insamlingar, men Gemensamt ansvar synliggör problem i samhället på ett fint och positivt sätt genom olika evenemang.

– Man prackar inte på någon något, men man ger möjligheten att hjälpa.

Text: Rebecca Pettersson
Foto: Privat


Undervisningsminister Jukka Gustafsson har beviljat 25 miljoner euro för unga i åldern 20-29 som inte har en examen efter grundskolan. 14.2.2013 kl. 15:22

Nej, lagfarne assessorn Pekka Leino tänker inte på sitt eget stift i Esbo. Han tänker på de åtta procent av kyrkans medlemmar som känner sig visade på dörren för att de tror på det traditionella sättet. 14.2.2013 kl. 14:58

Kristliga Folkhögskolan i Nykarleby får ny rektor i augusti. 13.2.2013 kl. 12:32

Den katolska världen togs med överraskning då påven Benedictus XVI meddelande om att han avgår den 28 februari. 11.2.2013 kl. 14:46

Tammerforssvenskarna blir aldrig färre. Trots att de flesta ungdomarna flyttar bort för att studera så har antalet svenskspråkiga förblivit närmast konstant i hundra år. Ja, de skriver inte ens ut sig ur kyrkan. Vilken är hemligheten bakom den välmående minoriteten i Nordens största inlandsstad? 7.2.2013 kl. 10:46

Det är viktigt att besöka ålderdomshem när man diskuterar mänskliga rättigheter, säger ärkebiskop Kari Mäkinen. 7.2.2013 kl. 10:36

Rektor Markus Andersson medger att det ännu finns mycket jobb kvar när det gäller trivseln i de finländska skolorna. I hans skola är lärarna också kristna medvandrare och förebilder för sina elever. Och det är okej att tala om sin tro, ja, till och med att be en bön. 6.2.2013 kl. 11:00

Förra veckans tidning nådde inte Esbo. Nu kan den laddas ner som pdf i stället. 4.2.2013 kl. 15:25

Stina Lindgård är ny ordförande för Finlands svenska prästförbund. 1.2.2013 kl. 15:43

Evas familj är fattig jämfört med andra finländska familjer. Hon är världsbäst på att vända på slantar och tror inte ens på konsumtion – men hon är trött på att inte ha råd med just någonting. Hennes dröm är att kunna ta barnen till södern. 3.2.2013 kl. 09:00

Aldrig tidigare har kyrkans fyraårsberättelse väckt så mycket diskussion i offentligheten som nu. Engagemanget för kyrkan minskar drastiskt och minskningen ser ut att gå i allt snabbare takt. 1.2.2013 kl. 15:01

Allvarsamma teman präglade Ungdomens Kyrkodagar (UK) på Lärkkulla. Cirka 160 ungdomar från Borgå stift diskuterade ungdomars trängda situation – men hade också roligt tillsammans. 31.1.2013 kl. 15:58

Isabella Munck sopar snabbt undan klichéerna om ängsliga herrgårdsfröknar. Någon beslutsångest har hon aldrig lidit av. I dag är hon just där hon vill vara. 31.1.2013 kl. 15:51

Ändamålsenlighet och kommunikationer talar för ett uppbrott från stiftsstaden. 30.1.2013 kl. 15:08

"Kapellet är media" säger Maarit Kuikka som utsett årets pristagare. 25.1.2013 kl. 10:05

KYRKOMÖTE. Kyrkomötet avslutas under fredagen. Ombuden från Borgå stift lyfter fram några konkreta beslut som tagits när det gäller bland annat ekonomi och böneliv. 6.8.2021 kl. 15:07

Nekrolog. Medan de olympiska spelen pågick i Tokyo sänktes idrottsprästen Göran Hellbergs urna i graven på Elisabeths kyrkogård i Karleby måndagen den 2 augusti. Han systerson Björn Vikström har skrivit en nekrolog. 6.8.2021 kl. 14:24

debatt. Onödig polarisering eller sund debatt? Sixten Ekstrand och Mia Anderssén-Löf debatterar kyrkoherdevalet i Pedersöre i Österbottens tidning och på Facebook. 6.8.2021 kl. 12:40

KYRKOMÖTET. Ett mycket litet steg framåt, säger några av kyrkomötesombuden från Borgå stift om initiativet om vigsel av samkönade par. 6.8.2021 kl. 10:32

FOLKHÖGSKOLA. Kristliga folkhögskolans nya rektor tillträder sin tjänst den 1 september. 4.8.2021 kl. 14:10