– Jag klarar mig utan julklappar. Det låter klyschigt att säga så, men det är faktiskt sant, säger Kajsa Sjöström.

"För mig är det väntan på julen hela tiden – julen är det bästa jag vet!"

jul.

19-åriga Kajsa Sjöström från Mariehamn älskar julen så mycket att hon lyssnar på julmusik året om och gläds över att den affär hon jobbar i inleder julen i oktober.

4.12.2023 kl. 14:29

När Kajsa Sjöström får frågan på vilket sätt hon får den allra första julkänslan varje år svarar hon att det är en svår fråga att svara på – hon lyssnar nämligen på julmusik året om!

– För mig är det väntan på julen hela tiden. Julen är det bästa jag vet! Men den riktiga julkänslan infinner sig när det blir kallare i november och den första snön börjar falla.

Varför är julen så viktig för dig?

– Julen har varit så speciell för mig ända sedan jag varit liten. Det är en sådan himla varm stämning och gemenskap. Alla umgås med varandra, hela släkten är samlad. Så är det inte så ofta under året.

– Vartannat år firar vi med pappas släkt, vartannat med mammas. Mammas släkt är större, då brukar vi vara omkring tjugo personer. Det blir lite av ett knytkalas, där var och en tar med sig något till julbordet.


Om du fick välja en maträtt från julbordet, vilken skulle den vara?

– Julskinkan. Pappa och mamma brukar laga skinkan den 23 december. Den är som godast den 23.12 på kvällen, då den är lite ljummen. Då äter jag den på svartbröd med lite sötost på. Det är jättegott.


Är julklappar viktiga för dig?

– Nej, faktiskt inte alls. Det viktigaste för mig är att hela släkten är samlad. Jag klarar mig utan julklappar. Det låter klyschigt att säga så, men det är faktiskt sant.


Vilken julmusik lyssnar du helst på?

– Jag gillar all julmusik. Jag har en lista på Spotify med en salig blandning. Där finns lugnare låtar och lite poppigare.


Vilka är dina tre största favoriter?

Vår julskinka har rymt med Werner & Werner, All I want for Christmas is you, och sedan Julen är här – den kan inte gå fel.

– Min morbror är kantor, och han brukade alltid spela piano hos min mormor och morfar när jag var liten. Vi kusiner sjöng alltid Julen är här. Den är extramysig att sjunga i kyrkan.


Hur ska julpyntet se ut?

– Julgran, absolut. Ljusslingor tycker jag är viktiga, för när de lyser är det så hemtrevligt att komma hem – hela huset lyser. Jag tycker bäst om ljusslingor med gulvitt ljus, det känns stilrent.

– Vi har också alltid en adventsljusstake. Det tycker jag är jättemysigt. Vår ljusstake är väldigt gammal, det är bara att byta till nya ljus varje år.


Hur mycket bakar ni inför jul?

– Pepparkakor bakar vi redan inför lillajul. Vi lagar en jättesats, så att den räcker ända fram till jul.


Går ni i julkyrkan?

– Jo, det gör vi på julafton. Jag tycker det är en så mysig tradition att börja dagen med att gå i kyrkan och sen komma hem och äta gröt. Det är en så underbar stämning i julkyrkan för att alla är så glada.


Om du fick vara med i en jultablå, vem skulle du helst vara och varför?

– Då skulle jag nog vilja vara ängeln Gabriel eftersom han har en så fin uppgift i att meddela jungfru Maria om att hon ska föda Jesus.


Har du något litet jultips till människor som har svårt att hitta julstämningen för att de stressar så mycket?

– Försök stanna upp och njuta av stunden istället för att stressa över allt som kommer. Frisk luft gör även susen, så ta en promenad och tänk på något annat så kan du fortsätta med alla förberedelser när du kommer hem. Man brukar bli på bättre humör med lite fysisk aktivitet och frisk luft.



Kajsa Sjöström

GÖR: Går i gymnasiet och jobbar i en affär där julen kommer redan i oktober. ”Jag älskar det!”

FAMILJ: Mamma, pappa och en 17-årig lillasyster.

INTRESSEN: Aktiv i ungdomsarbetet i Mariehamns församling, tränar gymnastik och deltar i internationella och nationella tävlingar.

Text: Sofia Torvalds


I arbetet som hjärnkirurg förlorade han med tiden sin tro på Gud, men efter en nära-döden-upplevelse är hans livsuppgift nu att berätta om det han lärde sig i de andliga sfärer som han säger sig ha besökt. 19.9.2013 kl. 08:05

Drömmen de haft sedan ungdomstiden om att jobba i församling utomlands blir verklighet för Tua och Torsten Sandell då de blir utsända av Slef för att jobba för den kristna minoriteten i Istanbul. 16.9.2013 kl. 15:06

Britternas attityder till både homosexualitet och till äktenskapet har under de senaste 25 åren genomgått en dramatisk förändring, rapporterar The Telegraph. 16.9.2013 kl. 15:10

Alltför få sökande har gjort att Evangeliska Folkhögskolan i Svenskfinland ställt in sin grundkurs i Hangö. I stället försöker skolan ordna kortkurser och bedriva hotellverksamhet. 16.9.2013 kl. 15:01

Årets Kyrkelg samlade igen deltagare från hela stiftet. 16.9.2013 kl. 14:58

Kyrkovalen i Sverige mobiliserade både Sverigedemokrater och deras motståndare. 16.9.2013 kl. 09:16

Mera kunskap i andra religioner krävs för att bli präst i framtiden, medan antalet klassiska språk kan minskas från tre till två. 11.9.2013 kl. 14:54

Esbobiskopen Tapio Luoma reflekterade över relationen mellan demokrati och öde i biskopsmötets öppningstal i Hyvinge  i dag. Han var bekymrad över den humanitära katastrofen i Syrien och Egyptens tudelning. 10.9.2013 kl. 14:46

Det som kyrkorna redan kommit överens ska först bli verklighet i församlingarna. 9.9.2013 kl. 16:01

Då Kristi himmelsfärd och trettondagen flyttades till lördagar på 70-talet var det under arbetsmarknadsorganisationernas hot om massutträdelse ur kyrkan. Att kyrkomötet i dag skulle gå med på att flytta dagarna är mycket osannolikt, säger Gustav Björkstrand. 5.9.2013 kl. 14:52

Martina-Harms Aalto gillar att återkomma till kära bibelställen men också plocka upp nya helt på måfå. 25.8.2013 kl. 12:00

De odlar bönor med lila skidor och sjunger bluegrass. Jordnära är ett beskrivande ord för tvillingsystrarna Penny och Katy Clark i gruppen Purple Hulls. 24.8.2013 kl. 15:00

Det finska högstadiet på Brändö i Helsingfors har skrivit ihop en egen läroplan där man delvis slår ihop de olika åskådningsundervisningarna till gemensamma lektioner. Det är olagligt enligt gällande regler. 24.8.2013 kl. 12:00

Påståendet att religiösa är mindre intelligenta än icke-troende har inte fått fotfäste – varken hos forskare eller i kyrkliga kretsar. Vi kan vara intelligenta på många olika sätt, säger Carina Nynäs. 23.8.2013 kl. 11:32

Kotimaa24:s chefredaktör Olli Seppälä värdesätter noggrann nyhetsjournalistik. Men bakom de faktabaserade nyheterna döljer sig också en filosofisk sida som främst kommer fram ute i naturen. 23.8.2013 kl. 09:43

LIVSVÄGAR. – Den här vägen valde mig. Edgar Vickström har varit bankdirektör, stadsdirektör och vice vd på en stor koncern. Nu är han 60 år och nyligen prästvigd. 19.8.2021 kl. 17:46

Skolstart. Hon är läraren som är förälskad både i grundskolans idé och i det goda samtalet. 19.8.2021 kl. 15:17

KYRKANS FRAMTID. Kyrkan måste förändras snabbt för att ha en chans hålla kvar de yngre generationerna, anser Kyrkomötets framtidsutskott. Bland annat föreslår de en ny fördjupande verksamhetsform inspirerad av konfirmand­arbetet. 18.8.2021 kl. 10:01

PEDERSÖRE. Pedersöre församling har valt Mia Anderssén-Löf till ny kyrkoherde. Det stod klart i kväll när valnämnden räknat alla rösterna. 15.8.2021 kl. 22:25

PEDERSÖRE. 40 procent av medlemmarna i Pedersöre församling har redan röstat i kyrkoherdevalet. 14.8.2021 kl. 12:38