Jimmy Österbacka och Jakob Edman ser fram emot en bibelhelg där de hoppas att människor ska komma i kontakt med sin längtan efter Jesus.

Maxad bibelhelg med Peter Halldorf i Jakobstad och Pedersöre

jakobstad.

Tre aktörer har gått ihop för att få till en maffig helhet. Under en helg i november varvas bön, bibel och gemenskap i Pedersöre och Jakobstad.

22.9.2023 kl. 11:28

Den 11 till 12 november ordnar Jakobstads svenska församling, Pedersöre församling och Förbundet Kyrkans Ungdom en bibelhelg. Temat för helgen är ”Medborgare i två riken” och Peter Halldorf kommer att hålla bibelstudier över Apostlagärningarna. Temat anknyter i mycket till Apostlagärningarna och hur det är att leva i Guds rike i vår tid.

– Anledningen till varför det är viktigt att studera Apostlagärningarna är för att det finns mycket gemensamt mellan vår tid och den tid då kyrkan växte fram, säger Jimmy Österbacka, kaplan i Pedersöre församling.

– Religiöst lever vi i ett pluralistiskt sammanhang och kyrkan som röst hörs allt mer i minoritetssammanhang i Norden. Det finns mycket annat som styr människors liv idag och vi tar intryck av många andra traditioner.

Peter Halldorf är en svensk frontfigur för den ekumeniska rörelsen för nordisk kristehet. Han är författare, redaktör och pastor i pingströrelsen.

Då bibelhelgen ordnas är också söndagens tema just ”Medborgare i två riken”. Peter Halldorf kommer att predika i högmässan i Pedersöre kyrka, vilket blir en slags avslutning för bibelhelgen.


Evangeliet är till för alla

Bibelhelgen riktar sig till alla. För de som vill fördjupa sig ordnas ett frukostseminarium till vilket man behöver anmäla sig via Kyrkans Ungdom. Resten av programmet kräver ingen förhandsanmälan.

På lördag kväll hålls ett kvällsmöte med lägre tröskel där bland annat Jacob Gospel medverkar. Däremellan varvas seminarier, bön och kaffe.

Det är en med andra ord en fullspäckad helg som erbjuds, och man kan delta i allt program eller plocka valda russin ur schemat.

– Den regelbundna bönen är en viktig del i vad vi gör tillsammans under helgen, säger Jakob Edman, kaplan i Jakobstads svenska församling.

De båda kaplanerna betonar att man inte ska avskräckas och tänka att nivån kommer att vara för hög.

– Jag tror absolut att man kan lyssna till Peter Halldorf fast man inte har några förkunskaper. Det som går över huvudet på en gör det och det som fastnar det fastnar. Så har det också varit för mig själv, säger Jakob Edman.

Jimmy Österbacka fortsätter:

– Det är som med tron överlag. Det viktigaste är att man får stärkas i sin hunger och sin törst.


Styrkan i fördjupning

Deras förhoppning är att helgen ska bidra till en längtan efter mer för de som deltar. De tror att det finns en styrka i att ta tid för fördjupning istället för förenkling.

Lördagens program inleds med morgonbön klockan 8.15 och fortsätter hela dagen fram till 21.15. Dagens sista programpunkt är Completorium, bön inför natten.

– Vi tror att det kommer att bli en viktig helg där folk får uppmuntras i och får kontakt med sin längtan efter Jesus, kristenheten och kyrkan, säger Jimmy Österbacka..

TEXT: Rebecca Pettersson
FOTO: privat


Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

Satu Kantola leder Finska Missionssällskapets inrikesarbete. 4.4.2012 kl. 12:54

bibeln. Församlingarna i Esbo donerar 2 900 biblar till stadens grundskolor och gymnasier. 3.4.2012 kl. 11:29

I resten av Europa är det vanligare att kyrkobyggnader säljs och används till olika ändamål. I maj kan det bli möjligt i Finland. 3.4.2012 kl. 08:00

Kristen litteratur har under flera års tid uppmärksammats i församlingarna en vecka på våren. I år blir det ingen vecka. 2.4.2012 kl. 13:31

Nu är det slut med hemgjorda palmer och skalperade krukväxter. Missionärerna räddar palmsöndagens festtåg. 1.4.2012 kl. 17:57

Valborg. Han känner sig taggad inför en annorlunda valborg även om det känns trist att behöva hålla distansen. 26.4.2021 kl. 14:31

Åbo akademi. Vem som har hand om undervisningen i praktisk teologi i höst är oklart. 23.4.2021 kl. 12:14

Kyrkpressen. Biskopen var tveksam, men han ville inte vara den som hindrade att Kyrkpressen startade. Om Borgar tar ansvar för innehållet och Boije för ekonomin så måste vi försöka, sade biskopen. Så blev det. (Den här texten publicerades i KP 1/2020. KP publicerar den i repris som en hyllning till Bjarne Boije, 100 år.) 21.4.2021 kl. 12:31

Läckage. Ett felande sprinklermunstycke sprejade ut vatten över takvalvet i Pedersöre kyrka natten till lördag. På grund av läckaget måste kyrkan stängas för en vecka. 20.4.2021 kl. 12:25

Åbo. – Hon har öppnat dörrarna till en spännande värld! säger han. 19.4.2021 kl. 10:17