Jani Edström är pastor, projektarbetare och religionslärare i Helsingfors.

Jani Edströms råd till sitt yngre jag: "Ta auktoriteter med en nypa salt"

ETT GOTT RÅD.

”Lär dig lyssna. Ta auktoriteter med en nypa salt.” Det ärnågra av de goda råd baptistpastorn och gymnasieläraren Jan Edström skulle ha gett till sig själv, den 20-åriga Jani.

31.8.2023 kl. 20:00

Jan ”Jani” Edström, 62, har en lång rad goda råd till både sig själv som 20­åring på åttiota­let, men också till andra 20-­åringar.

Men först: Vad gjorde Jani Edström själv, upp­vuxen i en pastorsfamilj inom baptiströrelsen i Jakobstad, när han var 20?

– Det var 1980. Då gjorde jag min militärtjänst­ göring i Vasa garnisons musikkår, jag åkte till Kalifornien för att studera teologi på American Baptist Seminary of The West i Berkeley. Och sedan var jag ungdomspastor i Betaniakyrkan i Jakobstad. I Finland började jag studera teo­ logi först när jag var 22.

Vilket råd skulle du ge ditt 20-åriga jag?

– Det är inte mycket jag skulle göra annorlun­da, utan mera go for it! Ta dina chanser när du får dem och våga pröva på nya saker. Vidga di­na vyer så mycket som möjligt. Mitt år i USA var väldigt viktigt. Jag kunde bekanta mig med olika sätt att leva och tänka och olika sätt att göra teologi.

Var det naturligt inom baptismen på den tiden att det var USA som gällde?

– Nej. Men det fanns en liten rörelse inom bap­tismen i Svenskfinland som har haft blickarna utåt och sett värdet av internationella kontak­ter. Min pappa (baptistpastor Rafael Edström, 1927–2017) hörde väl till dem.

Var du själv konservativare då än du är i dag?

– Både och. Det fanns en bokdisk i Betaniakyr­kan i Jakobstad och någon hade skaffat dit en bok av Jim Wallis som jag läste; han var en fram­stående kristen samhällskritiker. Jag var öppen för samhällskritik, fast jag inte hade någon po­litisk mognad. Men sedan var jag ganska kon­servativ i personmoraliska frågor, det hade man ju fått med sig.

Det råd Jani Edström gärna skulle ge både sig själv som 20­-åring och andra är att inte vara rädd att omvärdera efter hand.

– Trots att du anser att du har rätt, trots att du kanske har starka åsikter i vissa frågor, så var inte rädd att omvärdera dem när du blir äldre och tar in nya intryck.

Jani Edström är i dag timlärare i religion vid Brändö gymnasium i Helsingfors.


Dina nästan-20-åringar... vad vill du lära dem?

– Att ta auktoriteter med en nypa salt. När jag var 20 var en mängd predikanter i våra samman­hang väldiga auktoriteter. En som fick höra att jag var intresserad av musik frågade sådär typ­iskt väckelsekristet: ”Tänk om Gud vill någon­ ting annat?” Och då tänkte jag att vaf...?! Varför skulle Gud vända på skutan så? Så då tänkte jag att det var en korkad, obefogad fråga och en per­son jag inte behöver respektera särskilt mycket.

I skolan tycker Jani Edström att dagens 20­-åringar är mera öppna och tydliga med var­ andra än när han själv växte upp.

– De pratar mera med varandra, är mera rätt­ framma och har en klar och tydlig kommuni­ kation, säger han.

Men med erfarenhetens rätt har Jani Ed­ström sin lista med goda råd till 20­åringar:

  • Våga prova på nya saker.

  • Svik inte människors förtroende.

  • Lär dig rak kommunikation och att lyssna.

  • Lyssna på dina barn om du får några.

  • Var inte rädd att göra bort dig. Ta inte dig själv så allvarligt.

  • Håll kontakten med dina vänner.

  • Ingen panik, om du inte har råd att köpa det du vill. Du hinner köpa det som begagnat när du blir äldre.

Text och foto: Jan-Erik Andelin


Idéer och sångförslag söks till psalmbokens tilläggshäfte. Vem som helst kan sända psalmer och idéer. 17.6.2012 kl. 06:00

Ärkebiskopen i evangelisk-lutherska kyrkan i Finland, Kari Mäkinen, skulle vilja stärka dialogen och samarbetet mellan kyrkorna i Östersjöregionen. 16.6.2012 kl. 06:00

Han kallar sig tältmakarpräst. Patrik Saviaro är den andra svenskspråkiga teologen som prästvigts av Lutherstiftelsen. 15.6.2012 kl. 13:34

En Guds gåva är det, arbetet på Samariacentret i Vasa. Förutom att hon har fått en arbetsplats har Maarit Rahjas relation till Gud förstärkts. 15.6.2012 kl. 13:52

På sommaren ska musikälskaren gå i kyrkan. Det är gratis och det är terapeutiskt. 15.6.2012 kl. 11:02

Film om rasism och tv-program om utslagning bland unga fick understöd. 14.6.2012 kl. 11:25

eko. I en ekoskriftskola funderar ungdomarna på hur vi kan respektera skapelsen i vårt vardagliga liv. 13.6.2012 kl. 12:22

lekholmen. Lägerholmen Lekholmen i Helsingfors skärgård fyller 75 år. Jubileet firades på söndagen. 12.6.2012 kl. 13:59

Terapeuten och författaren Tommy Hellsten berättar i färska numret av tidningen Askel att han befann sig i livsfara under en svår seglats för en månad sedan. 11.6.2012 kl. 16:03

Den nya prästdräkten för kvinnor fick pris i designtävlingen Vuoden Huiput 2011. 8.6.2012 kl. 12:56

Lägerholmen Lekholmens 75-årsjubileum firas med festmässa på söndag. 7.6.2012 kl. 15:55

I kyrkans krypta ställs etiken och tekniken mot varandra. Var går gränsen? 7.6.2012 kl. 06:00

Stora skaror har besökt det nyöppnade kapellet i Helsingfors centrum. 6.6.2012 kl. 10:49

Receptserien Karins Kyrkkaffe finns nu på webben. 5.6.2012 kl. 10:51

Magnus Engblom valdes till ordförande på nya stifsfullmäktiges första sammanträde. 4.6.2012 kl. 09:48

relationer. När Jim Duhamel 2011 seglade 147-fotaren Visione till Jakobstad anade han inte vilka följder det skulle få. I Jakobstad fann han sin hustru Cia och en relation till Gud. 29.4.2021 kl. 10:14

teater. Hon tror inte på slumpen. Lilian Ruotsala har fått svar på att hon valde rätt när hon valde teatern, och gått från att leva på andras tro till att växa in sin egen. 28.4.2021 kl. 15:05

profilen. – Jag skulle gärna vara med och skapa framtidens folkkyrka, för jag tror att vi inte har något annat val, säger Kristian Willis som snart tar över som kyrkoherde i Vanda svenska församling. 27.4.2021 kl. 15:05

Kroppen. Hur talar du till din kropp? Vad tänker du om den? 28.4.2021 kl. 00:00

Valborg. Han känner sig taggad inför en annorlunda valborg även om det känns trist att behöva hålla distansen. 26.4.2021 kl. 14:31