Jani Edström är pastor, projektarbetare och religionslärare i Helsingfors.

Jani Edströms råd till sitt yngre jag: "Ta auktoriteter med en nypa salt"

ETT GOTT RÅD.

”Lär dig lyssna. Ta auktoriteter med en nypa salt.” Det ärnågra av de goda råd baptistpastorn och gymnasieläraren Jan Edström skulle ha gett till sig själv, den 20-åriga Jani.

31.8.2023 kl. 20:00

Jan ”Jani” Edström, 62, har en lång rad goda råd till både sig själv som 20­åring på åttiota­let, men också till andra 20-­åringar.

Men först: Vad gjorde Jani Edström själv, upp­vuxen i en pastorsfamilj inom baptiströrelsen i Jakobstad, när han var 20?

– Det var 1980. Då gjorde jag min militärtjänst­ göring i Vasa garnisons musikkår, jag åkte till Kalifornien för att studera teologi på American Baptist Seminary of The West i Berkeley. Och sedan var jag ungdomspastor i Betaniakyrkan i Jakobstad. I Finland började jag studera teo­ logi först när jag var 22.

Vilket råd skulle du ge ditt 20-åriga jag?

– Det är inte mycket jag skulle göra annorlun­da, utan mera go for it! Ta dina chanser när du får dem och våga pröva på nya saker. Vidga di­na vyer så mycket som möjligt. Mitt år i USA var väldigt viktigt. Jag kunde bekanta mig med olika sätt att leva och tänka och olika sätt att göra teologi.

Var det naturligt inom baptismen på den tiden att det var USA som gällde?

– Nej. Men det fanns en liten rörelse inom bap­tismen i Svenskfinland som har haft blickarna utåt och sett värdet av internationella kontak­ter. Min pappa (baptistpastor Rafael Edström, 1927–2017) hörde väl till dem.

Var du själv konservativare då än du är i dag?

– Både och. Det fanns en bokdisk i Betaniakyr­kan i Jakobstad och någon hade skaffat dit en bok av Jim Wallis som jag läste; han var en fram­stående kristen samhällskritiker. Jag var öppen för samhällskritik, fast jag inte hade någon po­litisk mognad. Men sedan var jag ganska kon­servativ i personmoraliska frågor, det hade man ju fått med sig.

Det råd Jani Edström gärna skulle ge både sig själv som 20­-åring och andra är att inte vara rädd att omvärdera efter hand.

– Trots att du anser att du har rätt, trots att du kanske har starka åsikter i vissa frågor, så var inte rädd att omvärdera dem när du blir äldre och tar in nya intryck.

Jani Edström är i dag timlärare i religion vid Brändö gymnasium i Helsingfors.


Dina nästan-20-åringar... vad vill du lära dem?

– Att ta auktoriteter med en nypa salt. När jag var 20 var en mängd predikanter i våra samman­hang väldiga auktoriteter. En som fick höra att jag var intresserad av musik frågade sådär typ­iskt väckelsekristet: ”Tänk om Gud vill någon­ ting annat?” Och då tänkte jag att vaf...?! Varför skulle Gud vända på skutan så? Så då tänkte jag att det var en korkad, obefogad fråga och en per­son jag inte behöver respektera särskilt mycket.

I skolan tycker Jani Edström att dagens 20­-åringar är mera öppna och tydliga med var­ andra än när han själv växte upp.

– De pratar mera med varandra, är mera rätt­ framma och har en klar och tydlig kommuni­ kation, säger han.

Men med erfarenhetens rätt har Jani Ed­ström sin lista med goda råd till 20­åringar:

  • Våga prova på nya saker.

  • Svik inte människors förtroende.

  • Lär dig rak kommunikation och att lyssna.

  • Lyssna på dina barn om du får några.

  • Var inte rädd att göra bort dig. Ta inte dig själv så allvarligt.

  • Håll kontakten med dina vänner.

  • Ingen panik, om du inte har råd att köpa det du vill. Du hinner köpa det som begagnat när du blir äldre.

Text och foto: Jan-Erik Andelin


På vägen till Golgata. 29.3.2013 kl. 12:00

I prokuratorns residens. 29.3.2013 kl. 10:00

På översteprästens gård. 28.3.2013 kl. 23:00

I Getsemane trädgård. 28.3.2013 kl. 21:00

I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

Matteus församling är bland de första i norden att använda sig av en skriba-app för telefoner. 25.3.2013 kl. 10:08

I dag rider Jesus in i Jerusalem. Igen. 24.3.2013 kl. 09:00

Guds ord har sin egen kraft och Bibeln kan läsas och förstås helt utan akademiska förkunskaper. Men om man som KP:s redaktör inte kan låta bli att försöka förstå hur andra kristna tänker, då kan det där med olika bibelsyner bli minst sagt utmanande. 23.3.2013 kl. 12:00

I snart sju år har Carolina Djupsjöbacka hållit i en syjunta med bön för kvinnor i Vasatrakten. Knypplandet och tebjudningen med sju sorters kakor har fått ge vika för samtal, umgänge och lekträffar med barnen. 22.3.2013 kl. 16:00

Sedan 1968 då Gud reste honom ur knarkträsket är det Jesus som gällt för Arne Selander. Som präst har han fått möta många missbrukare. 22.3.2013 kl. 14:43

Det nya missionsstiftet skapar förvirring anser biskoparna. Nu får alla lutherska präster brev. 22.3.2013 kl. 12:15

Katoliken Sara Torvalds frågar i veckans Radbyte varför redaktioner inte har journalister som har förutsättningar att förstå vad som händer inom den kyrkliga sfären. 21.3.2013 kl. 11:43

Nu diskuteras igen en könsneutral äktenskapslag och dess följder för kyrkan. Frågan är svår för alla samfund som har vigselrätt i Finland. Att behålla vigselrätten med risk för påtryckning – eller ge upp den? 21.3.2013 kl. 11:17

I begynnelsen handlade hela Europaprojektet om etik och samhällsansvar, inte pengar. Det har glömts bort, anser de europeiska kyrkornas samhällsarbetare och talesman. 15.3.2013 kl. 09:00

BÖN. Cita Nylund tog initiativ till att starta en bönetråd på Facebook. Varje vecka samlas gruppmedlemmarna på sitt håll och ger av sin bönetid åt andra. – Det är ganska stort fast det är litet. 1.9.2021 kl. 12:45

familjeliv. När Oskar Boije var en vecka gammal fick hans föräldrar veta att han har 47 kromosomer. – Oskar förankrar oss här och nu, säger Erika och Mattias Boije. 1.9.2021 kl. 09:13

kyrkoherdeval. Den livliga debatten inför herdevalet i Pedersöre har väckt frågor. Vad måste en kyrkoherde vara bra på? Att lyssna, säger biskop Bo-Göran Åstrand. 31.8.2021 kl. 09:12

Afghanistan. I Whatsapp-gruppen för afghankristna i Finland delas dagligen böneämnen för Afghanistan och de kristna afghanerna, säger Miragha Sediqi från den afghankristna föreningen i Finland. 30.8.2021 kl. 12:57