Kyrkklockor ringer runt om i Finland till stöd för Ukraina på årsdagen av Rysslands invasion

Ukraina.

”Lidandet är outhärdligt och antalet förlorade människoliv är stort. Ukrainarna behöver all hjälp och allt stöd de kan få.”

20.2.2023 kl. 18:59

Biskoparna i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland kallar församlingarna runt om i landet till att ringa i kyrkklockorna för att visa stöd för Ukraina på årsdagen av Rysslands anfall den 24 februari.

Så här skriver biskoparna:

”Rysslands olagliga anfall mot Ukraina fortsätter. Lidandet är outhärdligt och antalet förlorade människoliv är stort. Ukrainarna behöver all hjälp och allt stöd de kan få. Kriget har vittgående konsekvenser och skapar oro också här i Finland. Vi behöver samhörighet och omsorg om varandra.

Vi uppmanar församlingarna att låta kyrkklockorna ringa för fred av invasionen. ”


Många evenemang

Församlingarna ordnar evenemang där man minns offren för kriget och ber för det ukrainska folket. Exempel på det församlingarna ordnar:

  • I Åbo domkyrka hålls en bönestund på fredag 24.2 klockan 12 där ärkebiskop Tapio Luoma och Åbo ortodoxa församlings kyrkoherde fader Ion Durac Kyrkklockorna ringer i alla kyrkor utom i Kakskerta och Kustö kyrkor.

  • På fredag kväll tänds ett hav av ljus på Helsingfors domkyrkas trappor. Under kvällen ljuder hoppets klockor i stadens alla kyrkor och olika kyrkosamfund stämmer in i klockringningen. Vid evenemanget vid domkyrkans trappa sjunger en kör från föreningen för ukrainare i Finland och en kvartett från Ylioppilaskunnan Laulajat. Evenemanget ordnas av kyrkliga samfälligheten i Helsingfors, Helsingfors stad, Helsingfors universitet, statsrådets kansli och Ukrainalaisten yhdistys Suomessa ry.

  • Församlingarna i Vasa ringer i sina kyrkors klockor 24.2 klockan 12. I Trefaldighetskyrkan ordnas en tvåspråkig andaktstund klockan 12 som hålls av kyrkoherdarna Tuomo Klapuri och Mikael Forslund. För musiken står kantor Tarja Viitanen (sång), Oleksandra Shevchenko (piano), och Cantiucum Maris Ensemble. Också ortodoxa församlingen i Vasa ringer samtidigt i kyrkklockorna.

  • Församlingarna i Tammerfors visar stöd för Ukraina genom att ordna en fredsbön i parken Kiovan puisto på årsdagen av krigsutbrottet 24.2 klockan 18.30. Biskop Matti Repo talar och borgmästare Anna-Kaisa Ikonen framför stadens hälsning. Invid parken finns Kaleva kyrka som lyses upp i den ukrainska flaggans färger.

  • I Kuopio ringer man i kyrkoklockorna i alla kyrkor. På fredag klockan 12 minns man det ukrainska folket i samband med en andakt i fastetid. En kör sjunger till stöd för Ukraina på Kuopio domkyrkas trappa klockan 18. Man förväntar sig att 150–200 sångare från olika körer deltar. Körsången pågår i ca 10 minuter.

  • I Joensuu ringer klockorna i alla kyrkor. I Pielensuu kyrka ordnas andakt och möjlighet till samtal klockan 12–14. Joensuu kyrka är öppen klockan 18–19, då kan man tända ljus i kyrkan och be för fred.

  • I församlingarna i Uleåborg ringer kyrkklockorna i alla kyrkor 24.2 klockan 12. I Uleåborgs domkyrka finns möjlighet att bli stilla och tända ett ljus till minne av offren för kriget klockan 12–13.
  • I Rovaniemi ringer kyrkklockorna, och man flaggar med Finlands och Ukrainas flaggor klockan 9–16. Dessutom ordnas en kyrkokonsert till stöd för Ukraina ”Tuki Ukrainalle” 23 mars.

  • Flera kyrkor runt om i Lahtis ringer i kyrkklockorna på fredag 24.2 klockan 12. I Korsets kyrka ordnas en andakt till stöd för Ukraina genast efter klockringningen.

  • Salon seurakunta ringer i alla sina kyrkor på fredag 24.2 klockan 12. I Salo kyrka i centrum ordnas en andakt klockan 17.
  • I Villmanstrand ringer man i kyrkklockorna i Villmanstrands kyrka, Lappee Maria kyrka, Sammonlahti kyrka, Lauritsala kyrka och Joutseno kyrka.

Också ärkebiskop Leo av Helsingfors och hela Finland uppmanar de ortodoxa församlingarna att stämma in i klockringningen för fred i mån av möjlighet. I Uspenskijkatedralen i Helsingfors förrättas bön för fred 24.2 klockan 10. Den trespråkiga bönen (finska, engelska, ukrainska) förrättas av fader Alexander Zanemonets och överdiakon Andreas Salminen.

Efter gudstjänsten håller ärkebiskop Leo ett kort tal. Det går att följa med gudstjänsten via Helsingfors ortodoxa församlings Youtubekanal. Till gudstjänsten har man bjudit in Ukrainas ambassadör Olga Dibrova. Ortodoxa kyrkan i Finland deltar också i ett ekumeniskt evenemang som ordnas samma kväll på Senatstorget.

KT/KP


Kyrka. Domkapitlet i Borgå stift har vid sitt sammanträde 3.6.2009 lottat ut biskopskandidaternas ordningsföljd. 3.6.2009 kl. 00:00

Samhälle. Sysselsättning av personer i en svag arbetsmarknadsposition borde vara en del av kyrkans huvuduppgifter, framhålls det i en nyligen publicerad undersökning. 3.6.2009 kl. 00:00

Kultur. Enligt lagen behövs det lov av myndigheterna för penninginsamling via mobilen. 2.6.2009 kl. 00:00

Kultur. Enligt lagen behovs det lov av myndigheterna för penninginsamling via mobilen. 1.6.2009 kl. 00:00

Samhälle. Kotimaa avslutar nyhetsflödet på sina hemsidor. 1.6.2009 kl. 00:00

Världen. Den nya leden sträcker sig mellan Skåne och Blekinge och kommer att vara en del i den ”Europaväg” för pilgrimer som förbinder Santiago de Compostela i norra Spanien med Nidaros i Norge. 1.6.2009 kl. 00:00

Världen. Sedan 1989 har man som finsktalande i Sverige haft möjlighet att tala med kyrkans jourhavande medmänniska. Telefonjouren tar emot 3000 samtal om året. 30.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. I dag firar vi kyrkans födelsedag. Under pingsten minns vi hur den heliga Anden utgöts. 31.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. En arbetsgrupp inom kyrkan ska kartlägga möjligheterna att förenhetliga avgifterna inom begravningsväsendet och bedöma vilka missförhållanden den kraftiga variationen i avgifterna på olika håll i Finland ger upphov till. 29.5.2009 kl. 00:00

Människa. Det blir en aktivt fotograferande redaktör i Jakobstad som ska bevaka kyrka och församling i Österbotten. 28.5.2009 kl. 00:00

Samhälle. Kyrklig fristad i Vasa åt sjuttonåriga Yosuf Bile från Somalia.  28.5.2009 kl. 00:00

Människa. Idag är han högkyrklig präst med stark känsla för gudstjänsten som mötesplats för människa och Gud. Men vägen dit har varit lång. 28.5.2009 kl. 00:00

Världen. Ivan "John" Demjanjuk, en ukrainare som under andra världskriget var fångvaktare i koncentrationsläger i Tyskland och Polen, står åtalad för mord på 29.000 judar. För två veckor sedan deporterades han från USA till Tyskland och inväntar nu rättegång. Demjanjuk är 90 år. 28.5.2009 kl. 00:00

Världen. Eva Brunne, 55, blir ny biskop i Stockholms stift. Hon är  Svenska kyrkans första öppet homosexuella biskop. 27.5.2009 kl. 00:00

Människa. Den ortodoxa prästen Fader Mitro, eller Mitro Repo, får inte kombinera prästyrket med politken. Det bestämde biskopsmötet i dag. 26.5.2009 kl. 00:00

biskopsval. På onsdagseftermiddagen lämnades också Lisa Enckells stiftelseurkund in till domkapitlet i Borgå. Hon blev därmed den tredje officiella kandidaten i vårens biskopsval. 14.1.2019 kl. 15:44

biskopsval. Bo-Göran Åstrands är den andra officiella biskopskandidaten. Understödslistan till domkapitlet på måndag förmiddag. 14.1.2019 kl. 11:43

biskopsval . Kyrkoherden i Jakobstads svenska församling, Bo-Göran Åstrand är den fjärde kandidaten i biskopsvalet i Borgå stift. 7.1.2019 kl. 10:47

biskopsval. Sixten Ekstrands kandidatur i biskopsvalet bekräftades på fredagen när hans understödare lämnade in stiftelseurkunden till domkapitlet. 4.1.2019 kl. 15:19

Stämning. Tidigt på julaftons morgon står hon i en tyst domkyrka och stryker altardukar. ”Det är bästa stunden på dagen”, säger vaktmästare Carla Ihatsu. 21.12.2018 kl. 11:32