– Som kristen och artist på julen får jag sjunga om något viktigt för mig, säger Elna Romberg.

Aktuella artisten Elna Romberg: "Tron är grunden i mitt liv"

musik.

Soulpop-artisten och låtskrivaren Elna Romberg är aktuell med ny musik. – Den handlar om att bryta ner de murar av rädsla och sår som man kanske byggt upp och går omkring och bär på.

5.12.2022 kl. 19:30

Det finns en videofilm på Elna Romberg när hon är tre år.

– Jag sitter i en trampbil och bläddrar i en sångbok, och jag vet exakt vilken sång som finns på vilken sida och kan alla sånger utantill. Mitt första framträdande var när jag var tre år och sjöng på Missionskyrkans julfest i Borgå. Hemma har vi alltid sjungit mycket, och jag brukade sjunga duetter tillsammans med min pappa som ackompanjerade på gitarr.


Kan du berätta lite om din nya musik?

– Låten Walls är den första singeln i en serie nya sånger som jag kommer att släppa småningom. Jag har valt att beskriva musiken som skandinavisk soulpop. Soulmusiken är kanske den genre där jag känner mig som mest hemma och den finns med som en röd tråd i min musik, även om vissa sånger kan vara mer poppiga och andra mer gospel.

Walls är en sprudlande och livsbejakande sång om att älska och bli älskad. Den handlar om att bryta ner de murar av rädsla och sår som man kanske byggt upp och går omkring och bär på. Den kan tolkas på ett personligt plan, eller mer allmänmänskligt; där det finns kärlek så bygger man inte murar mellan varandra, utan man bryter ner dem. Det är på många sätt ett aktuellt tema med tanke på allt som pågår i världen för tillfället.


Du jobbar med med teve-programmet The Voice of Finland. Har du något roligt minne från TVOF?

– Jag har tävlat en gång och är med som sångcoach. En lite rolig grej är att flera av oss som jobbar backstage med programmet är finlandssvenskar. Jag jobbar med huvudsångcoachen Jennie Storbacka och dessutom är regissören och flera andra i produktionen finlandssvenskar. Vi brukar förstås prata svenska med varandra. Det har lett till att många av de andra runtomkring också har börjat prata svenska. Ibland ser man två helt finskspråkiga som talar knagglig svenska med varandra.


Jul på YouTube

Förra julen gjorde Elna Romberg en strömmad julkonsert.

– Jag fick ett stipendium från Svenska kulturfonden för en strömmad konsert på Youtube. Jag valde att göra en julkonsert och där sjöng jag några av mina favoritjulsånger. Med mig hade jag olika gästartister, som några från vår syskonensemble, Vokalgruppen Romberg och Lauri Schreck på kantele samt gospelkören His Master’s Noise.

– Det var förvånansvärt många som följde med den, över 5 000 personer. Jättemånga tog kontakt efteråt och tackade. Jag tyckte själv att materialet blev så pass bra så jag bestämde mig för att släppa konserten som EP den här julen. Konserten i sin helhet finns fortfarande på Youtube, men nu kommer sångerna från den också på alla andra kanaler.


Hinner du som musiker tänka på julens budskap?

– Det är ju ofta så i min bransch att julen är den stressigaste perioden på året. Som musiker är man med och skapar julstämning för andra, men man hinner inte nödvändigtvis med så mycket julstök och julstämning för egen del. Men nu, i och med att jag har jobbat med EP:n, har jag lyssnat på en massa julmusik och kommit in i ”julfiilisen”.

– Som kristen och artist på julen får jag sjunga om något viktigt för mig. Det är på det viset tacksamt att sjunga julsånger då man på ett naturligt sätt kan tala, eller sjunga, om sin tro.


På vilket sätt gör din gudstro en skillnad i ditt liv?

– Den är grunden i mitt liv och någonting som har funnits med mig ända sedan barndomen. På ett eller annat sätt finns tron med i allt jag gör.


Hur är det att ha blivit mamma nyligen?

– Det har varit omvälvande och underbart.

–––––––

Elna Romberg

Gör: Artist, sångare, frilansmusiker, samt sånglärare vid Pop&Jazz-konservatoriet i Helsingfors.

Bor: I Helsingfors med man och bebis.

Kuriosa: "Har lärt mig själv att läsa och skriva arabiska genom att studera reklamskyltar på engelska och arabiska och jämföra dem. Men kan varken prata eller förstå språket."



MEDLEMMAR. Kyrkan vill se mera engagerade lekmän och stoltare medlemmar. Men vi har inget språk för hur vi ska grunda nya gemenskaper, säger Ida-Maria Pekkarinen. Hon har jobbat med storstadsformaten Puls och Uusi Verso. 5.3.2025 kl. 17:23

Personligt. För drygt 60 år sedan föddes en pojke i ett Kajana som ännu präglades av kriget. Pojken fick namnet Matti, och trots att hans familj och omgivning var helt finskspråkig gillade han ett skolämne oväntat mycket: det andra inhemska språket – svenska. I dag heter Matti Elia och är ärkebiskop för den ortodoxa kyrkan i Finland. 4.3.2025 kl. 17:37

FINLANDS SCOUTER. I år samarbetar insamlingen Gemensamt Ansvar med Finlands Scouter. Temat för årets insamling är ungas möjligheter att drömma och bygga en trygg framtid. Emma Portman jobbar som koordinator för medlemsutveckling hos Finlands Svenska Scouter 3.3.2025 kl. 16:13

Ukraina. Att tända ett ljus känns som en liten sak, men det är något med ljus – det ger ändå en känsla av att något är lite bättre, säger ukrainska Iryna Gorkun-Silén om den ljuständning för Ukraina som Helsingfors kyrkliga samfällighet ordnade på treårsdagen av Ukrainakriget. 28.2.2025 kl. 20:47

HALLÅ DÄR. Hon startar en ny barnkör i skolorna i vår. – Att sjunga i kör är en bra form av gemenskap, det motverkar ensamhet, säger hon. 28.2.2025 kl. 21:10

Personligt. En vinter då Linda Andtbacka kände sig helt omsluten av mörker hände det något i farstun till Jeppo kyrka. Hon fick hjälp av Gud. Eller mer konkret: hon fick hjälp av tabletter, tro och terapi. Och av ett bibelord. 28.5.2025 kl. 12:50

Kolumn. Jag skulle aldrig jobba med barn, sa jag när jag var i tonåren. Sådär 17 år senare är det precis vad jag gör och det är det jag vill göra. Jag har fått arbeta med många olika barngrupper och åldrar: daghem, förskola, skola och i församlingens barnverksamhet. 26.5.2025 kl. 15:12

val. Två kaplanstjänster är lediga i stiftet. De sökande bör bland annat ha god social förmåga, vara initiativrika, flexibla och samarbetsinriktade. 22.5.2025 kl. 10:55

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Lagfarne assessorn Lars-Eric Henricson avgår – när blir assessorstjänsten i Borgå ledig att sökas? Pia Kummel-Myrskog fortsätter som tf kyrkoherde i Petrus församling. Vem har fått kaplanstjänsten i Esbo svenska församling? Läs mera i notisen från domkapitlets senaste sammanträde. 21.5.2025 kl. 13:36

KORSNÄS. Vad ska man tänka på när man förbereder en radiogudstjänst? Allra viktigast: att göra det levande för lyssnarna. 20.5.2025 kl. 12:51