Det var viktigt för Alf-Martin Haagensen att ha ett riktigt val och inte ett sämjoval.

Nu blir det av – riktigt val i Solf!

Solf.

Efter kring tjugo år av sämjoval i Solf är det nu dags för riktigt val. – Det är mer jobb för valnämnden, men en seger för demokratiska värden, säger Alf-Martin Haagensen.

10.11.2022 kl. 14:52

Alf-Martin Haagensen, som till vardags jobbar som arbetarskyddschef i en samkommun, är ordförande i valnämnden i Solf. Han har jobbat hårt för att församlingsvalet ska bli ett verkligt val och inte sämjoval.

– Men det är ingen one man-show, betonar han, och lyfter fram allas insats.

Hans uppgift har varit att stöda och hjälpa, säger han.

– Jag har ringt personer som jag fått tips om att borde tillfrågas om de vill kandidera. Och när man väl fått ett ja så är det en hel del byråkrati och namnteckningar som ska ordnas. Då har jag åkt ut, så det har blivit några kilometrar. Men Solf är en liten församling.

Den lilla församlingens dilemma vid församlingsval är att det kräver en hel del arbetstimmar och engagerar många människor.

– Smakar det så kostar det. Man kan reflektera kring att vi är en liten församling och förhandsröstningen kräver fem dagar med nio arbetstimmar per dag för två valförrättare, det vill säga 90 arbetstimmar.

En beredskap för att åka hem till hemmaröstare måste också finnas, och själva valdagen kräver likaså många arbetstimmar.

– Det är ett ganska stort maskineri som kräver ganska mycket. Å andra sidan är det här en seger för demokratin, och vi är glada att det faktiskt blev val! Det är kring 20 år sedan det gjordes senast, så det finns inte direkt någon att fråga om hur de gjorde då. Men nu är vi en erfarenhet rikare och kanske det inte behöver gå 20 år till nästa gång.

Engagemang är viktigt

I en församling som Solf med drygt 1100 röstberättigade är redan många engagerade i valet.

– Med alla uppställda kandidater och valnämnden med ersättare är vi uppe i 26 personer. Det betyder att 2,5 procent redan är engagerade i det här i vår församling.

Men den allmänna trenden i samhället bekymrar ändå Haagensen.

– Det stora problemet nuförtiden är att engagemanget skjunker, bland annat i föreningar. Det verkar vara något som är typiskt för vårt samhälle i dag; man vill inte engagera sig. Men det är jätteviktigt!

Frågan om engagemang är något man tänker på i Solf också vad gäller röstetalet. Valdeltagandet i församlingsvalen överlag är lågt.

– Ju fler som röstar, desto bättre. Vi ska försöka få upp röstetalet. Det är väldigt viktigt att vi får församlingsmedlemmarna engagerade i det här.

Därför satsar man under förhandsröstningen på en konsert i kyrkan, där det också är enkelt att rösta samtidigt. Och på själva valdagen bjuds alla röstare på grillkorv.

– Den bästa belöningen man kan få är ett väl genomfört val. Hoppas folk ställer upp!

Haagensen påpekar att det är viktiga frågor som behandlas under kommande valperiod.

– Det är spännande tider. Samfälligheten består av många små församlingar och en utredningsman ska se närmare på läget. Det är inte självklart att alla dessa församlingar i framtiden kommer att fortsätta som självständiga. En annan sak är våra skatteintäkter. Vi får de pengar vi ska ha i förhållande till antalet medlemmar; Hur ska vi använda dem till våra församlingsmedlemmars bästa när också medlemmarna minskar i antal?

Svåra ekonomiska tider på grund av världsläget och minskat medlemsantal får följder också i en församling.

– De höga energipriserna inverkar också. Vi har inte de mest energisnåla byggnaderna i våra församlingar. När elavgifterna skjuter i höjden är det inte bara privathushållen som ställs inför utmaningar.

Röstning och konsert!

  • Förhandsröstningen i församlingshemmet i Solf (Västersolfvägen 16) pågår 8–12.11 kl. 9–18.
  • En konsert ordnas fredag 11.11 kl. 19 i Solfs kyrka, Musik & Speak med David Strömbäck and the Dudes. Då finns också möjlighet att förhandsrösta!
  • På valdagen söndag 20.11 bjuder församlingen alla röstare på grillkorv.


På lördag släcks belysningen i flera kyrkor för att uppmärksamma klimatkampanjen. 28.3.2012 kl. 11:22

Skriftskolan är fortfarande populär och når 83 procent av alla femtonåringar. 27.3.2012 kl. 09:07

Maktkampen i Senegal verkar vara över. Den gamla presidenten accepterar nederlaget. 26.3.2012 kl. 15:23

jesus. I dag firar vi Maria bebådelsedag: minnet av en ung tjej som fick besök av en ängel och tog emot ett uppdrag som skulle göra henne till världskändis. 25.3.2012 kl. 06:00

Då Berit Simonsson talar på Våroasen i Jakobstad under veckoslutet bjuder hon in åhörarna till sitt köksbord. 24.3.2012 kl. 07:54

skola. Kyrkostyrelsen vill att timantalet i religion och livåskådningskunskap inte minskar. 23.3.2012 kl. 14:25

Insamlingen Gemensamt Ansvar som inleddes i februari riktar i år in sig på att förebygga överskuldsättning bland finländare. Många skuldsatta har tagit kontakt. 23.3.2012 kl. 11:11

Matteuspassionen Stabat Mater Lyran Akademen Jubilate Påsk. – Även om det är frågan om komplicerade verk så är musiken i sig inte svår. 22.3.2012 kl. 14:46

Ett privatägt flygfält riskerar att decimera antalet vindmöllor som planeras på Karleby kyrkliga samfällighets marker i Kannus. 22.3.2012 kl. 13:04

I dag firas den internationella vattendagen. Målet med dagen är påminna människor om att vatten är en viktig naturtillgång och att försvara deras rätt till rent vatten. 22.3.2012 kl. 07:00

Lillkyro församling ska bli självständig församling inom Vasa kyrkliga samfällighet vid kommunsammanslagningen. Det föreslår styrgruppen som förbereder strukturförändringen inom samfälligheten. 22.3.2012 kl. 07:33

Fasta ekonomi välja mat. Liisa Mendelin "fattigdomsfastar" 40 dagar på minimal ekonomi. 21.3.2012 kl. 15:49

Med en svensk påsk-app för smarttelefoner kan man följa Jesus under påsken. 20.3.2012 kl. 17:00

Teologie doktor Björn ”Nalle” Öhman valdes igår till ny kyrkoherde i Åbo svenska församling. 19.3.2012 kl. 12:59

Koptiska kyrkan Shenuda Egypten. Krävande uppgifter väntar kopternas nya ledare i post-Mubaraks Egypten. 19.3.2012 kl. 13:08

musik. Mikael ”Mickus” Nyman skriver inget som inte har betydelse för honom. – Jag lägger normalt mer vikt vid texten än musiken. 24.5.2021 kl. 14:09

kyrkoherdeval. I mitten av april valde församlingsrådet i Vanda Kristian Willis till kyrkoherde trots att Monica Cleve enligt beredningen var mer meriterad. Cleve kommer nu att föra frågan vidare till förvaltningsdomstol. 19.5.2021 kl. 14:20

val. – Jag har fört en inre kamp med frågan och kommit till en kallelse. Det känns att tiden är inne för mig att ta det här steget, säger Mia Anderssén-Löf, som nu är kyrkoherde i Nykarleby församling. 14.5.2021 kl. 14:50

kyrkoherdeval. I mitten av april valde församlingsrådet i Vanda svenska församling Kristian Willis till ny kyrkoherde i församlingen. Nu har Monica Cleve, som också sökte tjänsten, valt att lämna in ett rättelseyrkande till församlingsrådet. Inför valet konstaterades både i domkapitlets utlåtande och i beredningen av ärendet att Cleve ”i skicklighet och kunnande är mera meriterad”. 12.5.2021 kl. 19:46

DOKUMENTÄRFILM. När Suvi West växte upp var hon van vid att andra berättade om samernas liv på film. Nu regisserar hon dokumentärfilmer och får själv bestämma hur hennes folk skildras. 12.5.2021 kl. 12:52