Stina Lindgård såg gärna att kyrkorna blev mer mångfunktionella.

Lovisanejden: Vinterstängt och elva grader för konstverken och orgeln i tysta kyrkor

ENERGI.

I Lovisanejden står en del kyrkor tomma och kalla i vinter: till exempel kyrkan i Liljendal och i Strömfors.

24.10.2022 kl. 14:35

– Vi har sju kapell och tre kyrkor med elvärme, räknar Gitte Backman, tf ekonomichef vid Lovisanejdens kyrkliga samfällighet.

Hon säger att samfälligheten gjort planer inför vintern. Liljendal kyrka har varit stängd de senaste åren under vintrarna. Det nya är att också kyrkan i Strömfors ska vara stängd från januari till mars.

– Det blir elva grader varmt där i tre månader. Det lär orgeln klara av. Hellre jämn värme eller kyla än att temperaturen åker upp och ner hela tiden, säger Backman.

I Lovisanejden har de ännu inte sett stegringen av värmekostnader när de tittar på sin elräkning.

– Men vi måste ju vara förberedda på att det kan bli dyrt. Därför försöker vi koncentrera verksamhet till vissa punkter.

Det innebär att de flesta kapell kommer att ha lägre temperatur i veckorna, och högre på veckosluten, då det är verksamhet där.

– För tillfället verkar det ändå inte bli någon katastrof, säger Gitte Backman.


Kyrkorna vill de försöka ha kvar

Stina Lindgård, kyrkoherde i Agricola svenska församling och chef för den kyrkliga samfälligheten, berättar att de svenska gudstjänsterna i Strömfors i vinter ska ordnas i brukets församlingshem, som ligger ett stenkast från kyrkan.

Och träkyrkan i Liljendal är som sagt stängd från oktober till maj.

– Vi har inte haft någon värme där på flera år. Det är inte bra för orgeln och inte heller för den konst som finns i kyrkan. Så småningom måste vi bestämma oss för hur vi ska göra med kyrkan i framtiden.

Valkom kyrka såldes år 2019.

– Men nog är det ett stort steg att sälja kyrkor. Enligt samfällighetens strategi och mål vill vi hellre göra kyrkorna mer mångfunktionella. Det möjliggör eventuell försäljning av andra fastigheter. Men det kräver också pengar, säger Stina Lindgård.

Text: Sofia Torvalds


Dagens trosproffs är mer tilltufsade och ifrågasatta kulturellt än för bara tio år sedan. Emeritusbiskopen trivs numera som resepredikant. Han tror på påskens hopp som medicin mot uppgivenheten. 31.3.2013 kl. 12:00

Prästhemmens och prästmakens/makans roll har förändrats mycket sedan prästfruarnas förbund bildades. I dag har förbundet bytt namn och många ”prästfruar” är män och prästerna ibland ensamstående. 28.3.2013 kl. 15:00

Styrelsen för Pörkenäs har nekat rollspelsföreningen Eloria att hålla ett lajv på lägergården under påsken. 28.3.2013 kl. 12:00

När journalister rapporterar om kyrkliga frågor leder bristande kunskaper lätt till dålig journalistik. 27.3.2013 kl. 12:45

I trädgården. 31.3.2013 kl. 10:00