Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

"Jag hoppas alla tar danssteg på väg till bilen!"

sommarteater.

När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de.

29.6.2022 kl. 19:30

Till vardags jobbar Christer Romberg som ungdomsarbetsledare i Sibbo svenska församling, medan Mikaela Ståhl-Kokkola är barnledare i Kyrkslätts svenska församling.

Men i sommar kommer båda att stå på scen i Broadway-musikalen All shook up vid Raseborgs sommarteater. Det känns både pirrigt och underbart.

– Jag tänkte att jag måste testa någonting nytt, jag behövde något efter den långa coronatiden. Jag gick på audition, jag fick en roll – och sen var jag tvungen att kolla på Youtube vad jag riktigt skulle vara med om! säger Mikaela Ståhl-Kokkola.

I sommar ska hon spela Sylvia, som driver en bar där det händer ett och annat. Christer Romberg spelar Chad – en kille som åker på motorcykel in i en stad och ställer till med saker.

– Det ska vara roligt att spela en bråkstake! I riktiga livet är det ganska tvärtom, säger Christer Romberg.

Båda två längtar efter att stå på scen och sjunga efter en lång period av coronaisolering. De poängterar att All shook up inte är något man lär sig i en handvändning.

– Jag skulle våga påstå att det här är bland det mest utmanande och krävande som Raseborgs sommarteater någonsin gjort. Det är ett Broadway-arrangemang och vi är en amatörteater. Det krävs jättemycket av ensemblen, av alla. Det är en jättekrävande pjäs, säger Romberg.

– Vi kommer att ro det iland, men det är ett maffigt paket.

Mikaela Ståhl-Kokkola övar stämmor med hjälp av stämfiler som kapellmästaren fixat åt dem – hon känner sig inte så säker på att läsa noter.

– Jag har märkt att det är utmanande av öva koreografi skilt och sångerna skilt. Sen när man ska sätta ihop dem är det inte så lätt längre, säger hon.

– Men jag har lärt mig att ha lite mer nåd för mig själv. Kanske det viktiga är att jag sjunger någonting och inte sjunger falskt – det behöver inte vara perfekt.

Bara människor allihopa

Som ungdomsarbetsledare är Christer Romberg van vid att vara med på konfirmandläger och barnläger om somrarna. Också Mikaela har flera lägerveckor inprickade i Kyrkslätt. Den här sommaren har pusslet varit extra krävande eftersom det också gällt att få in övningar och föreställningar i Raseborg.

– Jag tycker mycket om läger. Det är så tydliga ramar: en början och ett slut, och däremellan får du uppleva en massa roliga saker. Det känns likadant med den här produktionen, säger Christer Romberg.

Mikaela Ståhl-Kokkola säger att gemenskap och musik är något som svetsar samman människor också på hennes arbetsplats – liksom nu på scen. De vill båda normalisera det att de jobbar i församling – klart en församlingsanställd kan vara med i en musikal!

– Det finns kanske förhandsuppfattningar om oss som jobbar i kyrkan. Men vi är ju bara människor allihopa, säger Christer Romberg.

Han avslöjar också att musikalen slutar med kyrkbröllop för flera av dem som är med.

Danssteg på väg till bilen

Mikaela Ståhl-Kokkola hoppas att de ska kunna förmedla den glädje och energi de själva känt under repetitionerna vidare till alla som ser pjäsen.

– Jag hoppas att de ska få känna av samma glädje, och kanske ta några danssteg på väg till parkeringen.

– Jag kompar Mikaela fullständigt, säger Christer Romberg.

– Det här är första sommaren efter flera tunga coronaår. Vi vill dela glädjen över att livet segrar.

Premiär blir det i slutet av juni, och sista föreställningen spelas den 7 augusti. På bara en dryg månad är allt över.

– Hela våren har jag njutit av att få repetera och träffa människor och vara social. Och av att lära mig nya saker. Jag kan inte dansa, säger Christer Romberg.

Själv har han spelat och sjungit i Raseborg en gång tidigare, för åtta år sedan. Mikaela Ståhl-Kokkola har aldrig spelat sommarteater förr.

– Jag har tyckt om musiken och gemenskapen. Jag har fått mycket förståelse och uppmuntran också av mina kolleger i församlingen i Kyrkslätt. De säger att de ska komma till Raseborg med stora plakat och skyltar och ha picknick innan! säger hon.

Sofia Torvalds


folkhögskola. Det finns en framtidstro på Efo i Vasa när den ny- och ombyggda skolan tagits i bruk. Men eleverna på de allmänna linjerna lyser ännu med sin frånvaro. 31.8.2018 kl. 08:27

penningbekymmer. I Borgå erbjuder diakonin en träff med frivilliga rådgivare som kan hjälpa klienterna att få sin ekonomi på fötter. 30.8.2018 kl. 16:10

profilen. Hon är diakonen som älskar att studera och kriminologen som är ointresserad av deckare. Hon uppskattar kommunitetsliv, lever nyfiket och vill se andra människor. 30.8.2018 kl. 15:45

utnämning . Gemensamma kyrkorådet i Helsingfors beslöt vid sitt möte på torsdagskvällen att föreslå att Stefan Forsén blir ny direktör för det gemensamma församlingsarbetet vid samfälligheten i Helsingfors. Det slutgiltiga beslutet fattas av gemensamma kyrkofullmäktige den 6 september. 23.8.2018 kl. 21:11

äktenskap . Att förhindra barnäktenskap och trygga barnets bästa är syftet med den 18 års åldersgräns Kyrkostyrelsen förespråkar i sitt utlåtande. 22.8.2018 kl. 14:59

Biskopsval Esbo. Då tiden för kandidatnomineringen i biskopsvalet i Esbo stift gick ut på tisdagen hade fyra kandidater ställts upp. 21.8.2018 kl. 16:20

biskopsval. Jukka Keskitalo är ny biskop i Uleåborgs stift. Han fick överlägset flest röster i onsdagens val och efterträder därmed Samuel Salmi som går i pension den första november. 15.8.2018 kl. 15:01

biskopsval . Landets nordligaste stift väljer ny biskop på onsdag. Första omgången inleds kl. 13. 14.8.2018 kl. 15:33

kyrkoherde. Esbo svenska församlings Kyrkoherde Roger Rönnberg avgår med pension i april 2019. Fyra personer vill efterträda honom. 3.8.2018 kl. 15:12

Hundgudstjänst. En friluftsgudstjänst i djurens sällskap påminner om respekten för Guds skapelse. 2.8.2018 kl. 00:00

läger. – Det känns otroligt stort och jätteroligt. Så tycker sommarlägrets grundare Harry Kronqvist då han talar om lägrets 50-årsjubileum. 27.7.2018 kl. 17:11

profilen. Andreas von Bergmann talar varmt för både demokrati och byråkrati inom kyrkan. Dessutom vill han visa att församlingen inte bara är sina anställda, utan vi alla. 31.7.2018 kl. 00:00

Kontroll. Barn blir äldre och mer självständiga, precis som det ska vara. Men hur kommer man till rätta med rädslan för det allra värsta, att något ska hända ens barn? 2.8.2018 kl. 00:00

bön. För flera år sedan skrev biskop Erik Vikström en omfattande andaktsbok för hela året. Nu utkommer en kortvariant, med böner för vardagsbruk för alla som behöver det. 13.7.2018 kl. 14:58

Överlevare. I september drabbades Christa Mickelsson av en massiv hjärnblödning. Hon överlevde, men när hon vaknade upp hade hon förlorat talförmågan och högra sidan var förlamad. Då började en lång och tung återhämtning. – Tidigare – före olyckan – tänkte jag att nu kan livet bara bli sämre. Nu tänker jag tvärtom. 4.7.2018 kl. 15:03

Åland. I Getakören är den yngsta sångaren fem år och de äldsta pensionärer, huvudsaken är att ha roligt – och kören dirigeras av rullstolsbrukaren Miina Fagerlund som dirigerar med ansiktet när armarna inte orkar. ”Graven är tom!” ska de sjunga triumferande i påsk. 5.4.2023 kl. 14:15

ORD. Räck upp handen den som vet varifrån dymmelonsdagen fått sitt namn! Och visste du att memman kanske också propsar på att vara lite religiös om man tittar långt tillbaka i tiden? Ifall du aldrig fått koll på när påsken infaller: Skyll på de tidiga kristna! 5.4.2023 kl. 11:54

KOLUM. Biskopens påskhälsning är en inbjudan att vandra vägen tillsammans och med Gud. 8.4.2023 kl. 08:00

gospel. Gospelgurun Ragnhild Hiis Ånestad leder gospelkören Oslo Soul Children. Hon besöker Helsingfors i april för en körfestival för barn och unga. 3.4.2023 kl. 08:00