– Min valkampanj var mest att posta på Face­book och Instagram. Men bor man på en ny ort kan man få jobba lite, säger Nicolina Grönroos, som blev invald första gången som 18-åring.

Ung i församlingsvalet: Ställ upp fast fyra år känns som en lång tid

FÖRSAMLINGSVALET.

Låt inte studier och andra framtidsplaner hindra dig från att ställa upp i församlingsvalet, säger Nicolina Grönroos.

16.5.2022 kl. 13:11

Nicolina Grönroos, 30, låter som en erfaren politiker när hon talar om de senaste tre perioderna som beslutsfattare inom kyrkan i Borgå.

Som 18-åring blev hon invald första gången, som enda ung kandidat. Den and­ra perioden stod hon över för att hon studerade i Åbo och Vasa. Och den tredje perio­den gjorde hon comeback.

Ändå hoppas hon att många unga ska ställa upp i församlingsvalet i november.

– Många är oroliga för att ställa upp, för att det är i den åldern man flyttar bort från hemstaden och inte vet vad som händer de kommande fyra åren. Men jag har sagt att också bara ett eller två år kan vara jätteviktiga, säger Nicolina Grönroos.

Den som är i arbetslivet kan ju också plötsligt flytta eller få något nytt jobb.

Som det gick för henne själv – hon jobbar nu som ungdomsledare i Johannes församling i Helsingfors och slutar som förtroendevald i Borgå.

Det finns två val att ställa upp i. Man kan bli vald till både församlingsrådet och kyrko­fullmäktige. Vad är skillnaden?

– Det enkla är att församlingsrådet är närmare församlingen och dess verksamhet. Är man är osäker på att ställa upp så är det där det är lättare att börja.

Gemensamma kyrkofullmäktige handlar mera om det byråkratiska som sköts av samfälligheten som i Borgå är den finska och den svenska församlingens gemensamma förvaltning, säger hon.

– Där fattas mera betydande beslut. Där hör och lär man sig jättemycket om man till exempel är mer inriktad på att i framtiden påverka inom kommunen, eller av en politisk bana, säger hon.

Nicolina Grönroos har varit med om stora beslut bland annat om kyrkans hus i Borgå. Församlingen avstår till exempel från Svenska församlingshemmet och dess populära ungdomsvåning UV.

– En komplicerad grej. Jag vet och förstår att det har varit en viktig plats för många församlingsmedlemmar och det är jobbigt att säga hej då. Men om man lyssnar på dem som har jobbat där så har de sagt att huset inte har fungerat. Och andra känner sig hemma på nya ställen, säger hon.

Behöver man göra valkampanj om man ställer upp?

– Jag postade nog mest bara material på Face­book och Instagram. Och hade många kompisar och släktingar i Borgå. Men bor man på en ny ort kan man få jobba lite.

Församlingsvalet är också viktigt för att det är via församlingarna som till exempel kyrkomötet eller biskopen väljs.

– Många unga som inte har varit engagerade i lokalförsamlingen på en ny ort har ändå gått och röstat, när de har förstått hur de de valda sedan ”röstar vidare”. Om man till exempel vill få igenom samkönade vigslar som var den stora diskussionen i det senaste valet.

Text: Jan-Erik Andelin


KRISTEN YOGA. Stillhetens yoga utövas i dag i var femte församling i den evangelisk-lutherska kyrkan. Yogans ursprung utanför kristendomen och Europa väcker fortfarande frågor. Ny forskning ska titta på varför. 18.3.2025 kl. 10:00

film. Filmen om den tyska teologen och motståndsmannen Dietrich Bonhoeffer är bioaktuell i vår. Filmen är skrämmande relevant i en tid då auktoritära ledare på nytt utmanar vårt civilkurage. Ylva Eggehorn, svensk poet, författare och Bonhoeffer-översättare, tycker att filmen är angelägen just idag. 17.3.2025 kl. 18:39

BISTÅND. När han fick e-post om att allt amerikanskt bistånd stoppas var Wycliffe Nsheka i chock.– Jag har jobbat med bistånd i Uganda i 23 år, och aldrig upplevt något liknande. 12.3.2025 kl. 12:42

Lokalt. Bibeldag med Jesu föräldar som tema ordnas i Solf. Det är länge sedan vi haft nån bibelfördjupningsgrej, konstaterade styrelsen för Kyrkans ungdoms krets i Solf–Sundom och gjorde slag i saken för att rätta till det. 11.3.2025 kl. 15:33

Kolumn. I många år kände jag att jag inte hörde hemma någonstans. Jag växte upp i södra Afrika, dit mina farföräldrar hade åkt för missionsarbete. När vi flyttade tillbaka till Finland hade jag länge svårt att svara på frågan varifrån jag kommer. 11.3.2025 kl. 13:30

Konst. Susanna Sinivirta förlorade sitt barn. Sjutton år senare började hon måla kvinnor utan armar. – För mig är sorgens färg en silvrig nyans av grått. 23.6.2025 kl. 13:02

FETMA. En gynekolog diskuterar hennes fetma medan han undersöker henne. Bantningskurer. Skam. Varuhus som nästan aldrig har kläder i hennes storlek. Raisa Omaheimo skrev en bok om det som nästan är förbjudet: att vara fet. 10.6.2025 kl. 10:19

METODISTKYRKAN. Efter pensioneringen från Ekumeniska rådet blir Mayvor Wärn-Rancken ledare i den finskspråkiga metodistkyrkan. 16.6.2025 kl. 09:54

SAMKÖNAD VIGSEL. Biskoparna fick tack för sin vägledning och sin "medmänsklighet och sitt bejakande av kärleken mellan människor". 10.6.2025 kl. 14:31

PINGSTKONFERENS. Stefan Sigfrids är pingstpastor i fjärde generation. Förra veckan var han programchef för Världspingstkonferensen med över 6 000 deltagare i Helsingfors. 10.6.2025 kl. 10:35