Här en skärmdump av en video som visar hur Rabbe Tiainen förs bort av polis.

Rabbe Tiainen fördes bort från ryska ambassaden: "Jag är besviken på polisens omdömesförmåga"

KRIGET I UKRAINA.

Igår kväll stod Rabbe Tiainen och demonstrerade som vanligt utanför ryska ambassaden i Helsingfors. Nu blev han bortförd av poliser och skjutsad hem till Drumsö. – Jag tog genast följande buss tillbaka till Fabriksgatan, säger han. Helsingforspolisen kommenterar frågan med att säga att de följer sin normala praxis och att polisen i första hand alltid vill lösa konflikter genom att diskutera.

18.3.2022 kl. 09:29

– Jag har stått där i tre veckor, oftast på samma ställe och med olika skyltar, säger Rabbe Tiainen, som demonstrerat utanför ryska ambassaden sedan kriget i Ukraina bröt ut.

Igår hade han en skylt med en karikatyrteckning som föreställde Putin, en som han haft många gånger förr.

– Det kommer nya poliser dit som kanske inte varit där dagen innan och inte känner till riktlinjerna. Jag tror att det är så att ambassaden ringer dem eller trycker på en knapp, och då måste de komma.

Men han har kollat upp demonstrationsrätten i finländsk lag och vet att man har starka rättigheter att demonstrera, särskilt om man står ensam.

– Jag är medveten om att polisen har rätt att flytta demonstrationen om de ser en hotbild. Men jag brukar säga att jag inte är ett hot och att det hör till mina grundläggande rättigheter att få stå där.

Igår ledde det här till en väldigt lång diskussion med polisen. Han berättade att det är en viktig princip för honom att få stå på ambassadens sida av gatan. Polisen sa att han skulle flytta sig till andra sidan. Samma diskussion har han fört många gånger tidigare och ibland har han flyttat sig till andra sidan.

– Det blev kanske lite oklart i vilket skede de gett mig en order om att flytta mig och i vilket skede det bara var en rekommendation.

Som han uppfattade det tappade poliserna humöret. Sedan kom det tre poliser till platsen, de stuvade in honom i en polisbil och körde honom hem till Drumsö. De hade kollat hans identitetshandlingar tidigare och visste var han bodde.

– När de lämnade mig vid mutterkaféet på Drumsö och jag steg ut ur polisbilen sa jag att jag är besviken på deras omdömesförmåga. Jag är orolig om man inte har spelöga i sådana här lägen. Jag tänker förstås på situationen i Ryssland, det känns inte bra om inte den finländska polisen har bättre omdöme än så här.

Han blev stridslysten av incidenten, ställde sig på busshållplatsen, tog bussen tillbaka till Fabriksgatan och stod där i ett par timmar till, ungefär till kl 21.

– Jag har också brukat säga till polisen att det är politiskt pinsamt för ryska ambassaden att jag står där. Att få mig därifrån använder de som ett politiskt verktyg. Finska polisen har skyldighet att trygga ambassadens säkerhet, och ambassaden kan använda det som påtryckning, säger Rabbe Tiainen.

Polisen: Vi följer vedertagen praxis

Överkommissarie Jarkko Lehtinen vid Helsingforspolisen påpekar att ingen blivit gripen under gårdagens demonstration.

– En person har har vi lett bort från ambassadens omedelbara närhet och sedan avlägsnat från platsen, säger han.

Lehtinen säger att polisens linje är att alla demonstrationer vid ambassader styrs bort från byggnadens omedelbara närhet, så att de får äga rum ungefär på fem meters avstånd från ambassadens område, på andra sidan gatan.

– På det sättet kan vi säkerställa både rätten till demonstration på en synlig plats alldeles intill ambassaden, medan vi samtidigt ser till att ingen skadar exempelvis ambassadens staket eller hindrar ambassadpersonalen från att gå in eller ut.

Lehtinen kan inte kommentera ett ärende som gäller en enskild person i offentligheten.

– Så mycket kan jag säga att en person blivit bortstyrd från ambassadens omedelbara närhet igår. Personen har inte blivit gripen utan avlägsnats från platsen. Jag vill poängtera att vi inte vill hindra någon från att demonstrera, det handlar bara om att säkra området i ambassadens omedelbara närhet. Demonstrationer ska ske ungefär fem meter från ambassadens staket.

Är du orolig för att det här ger en dålig bild av polisen?

– Jag vill i den här kommunikationen betona att det här är en vedertagen praxis vi har. Det finns väldigt många ambassader i Helsingfors, och samma praxis gäller för dem alla. Här finns inget som avviker från det normala.

Om en ambassad omringas av aggressiva demonstranter kan det finnas ett behov av att höja säkerhetsnivån och flytta på demonstranterna, till exempel om de kastar föremål, säger Lehtinen.

– Men tillsvidare har alla demonstrationer vid ryska ambassaden varit väldigt lugna. Vi har inte haft sådana problem där.

Men ni försöker säkert ändå primärt lösa konflikter med diskussion?

– Givetvis. Vi diskuterar och ber personer flytta sig lite längre bort, på andra sidan gatan. V förhandlar och diskuterar. Jag har inte hört om många fall där man inte skulle ha kunnat lösa situationen genom att diskutera. Kanske det här fallet handlar om någon sorts missförstånd. Men eftersom jag inte var på plats kan jag inte säga exakt vad som hände den här gången, säger Lehtinen.

Artikeln kompletterad kl 14.30 med kommentar av överkomissarie Jarkko Lehtinen.

Sofia Torvalds


Mest läst

    NYTT ÅR. Glöm nyårslöftena. Kör i stället med nyårsönskningar och pyttesmå nyårsplaner. Vad skulle du behöva för att älska dig själv, dina medmänniskor och Gud lite mer under det år som kommer? 12.1.2024 kl. 10:35

    film. Amanda Jansson blev känd för stora de massorna som den kristna polisen Sara i den svenska succéserien Tunna blå linjen. Nu är hon aktuell med huvudrollen i filmatiseringen av Stormskärs Maja. 10.1.2024 kl. 17:11

    KYRKANS FAMILJERÅDGIVNING. I Finland upprätthåller kyrkan 37 familjerådgivningscentraler. En av dem finns i Jakobstad. Där minskar finansieringen med hälften samtidigt som efterfrågan på tjänsterna ökar. 10.1.2024 kl. 10:55

    SÅNGARE. Hon kom från Kajanaland till Jakobstad för att lära sig svenska och studera musik. I Jakobstad blev Jenni Johansson en aktiv kyrkobesökare och -sångare. Nu ska hon delta i årets Voice of Finland. 10.1.2024 kl. 09:48

    profilen. Daniel Asplund är kristen, make, pappa, predikant, själavårdare, företagare – och ny verksamhetsledare vid LFF, Laestadianernas Fridsföreningars förbund. 9.1.2024 kl. 18:27

    ÅRETS PRÄST. Elefteria Apostolidou gick in i prästjobbet med själ och hjärta – men höll på att slita ut sig. 8.1.2024 kl. 20:38

    esbo. I början av året gör Esbo svenska församling en satsning på frivilligverksamheten. – Det har varit mycket meningsfullt, säger Marianne Blom, som är sjukhusvän. 9.1.2024 kl. 18:58

    kyrkoherdeval. Den lediganslagna tjänsten som kyrkoherde i Petrus församling i Helsingfors har lockat två sökande. De som visat intresse för tjänsten är Ronny Thylin och Pia Kummel-Myrskog. 8.1.2024 kl. 13:21

    PRÄSTVIGNING. På trettondagen fick Borgå stift fyra nya präster. 8.1.2024 kl. 11:18

    UTNÄMNINGAR. Biskop Bo-Göran Åstrand har utnämnt tre nya prostar. De är kyrkoherden i Agricola svenska församling Stina Lindgård, pastorn i finska församlingen vid Solkusten i Spanien Rolf Steffansson samt prästen och sakkunniga vid Kyrkans central för det svenska arbetet (KCSA) Maria Sten. 2.1.2024 kl. 15:46

    MEDLEMMAR. Enligt en prognos från enheten för Kyrkans forskning och utbildning är antalet medlemmar i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland ca 3 558 000 i slutet av 2023. 29.12.2023 kl. 16:06

    sorg. Då Carola Juselius förlorade sitt barn blev hon så arg på Gud att hon skrev ut sig ur kyrkan. Sen saknade hon julmusiken och skrev in sig igen. Hon är en kvinna med temperament som vill finnas till för andra, särskilt för dem som inte kunnat prata om barnen de mist. 23.12.2023 kl. 19:00

    pris. John Vikström tilldelas Svenska Akademiens Finlandspris för år 2023. Prisbeloppet är 100 000 kronor. 21.12.2023 kl. 19:01

    litteratur. Till hög, till låg, till rik, till arm – det finns en läsupplevelse för varje julfirare. Bookstagrammaren Mindy Svenlin (@mindyjoysbokhylla) ger förslag på lämplig litteratur utgående från olika situationer. 21.12.2023 kl. 17:21

    RAPPORTERA FRÅN UKRAINA. Ukraina har offrat mycket, men landet måste offra ännu mer, säger Anna-Lena Laurén, som tvingats lämna Ryssland och nu rapporterar från Ukraina. Hon ser mörker och uppgivenhet under sina reportageresor, men också hopp och glädje. Och vad gör människor när de inget kan göra? De ber. 21.12.2023 kl. 13:26

    BORGÅ STIFT. Borgå stift gör en ny strategi 18 år efter den föregående. Fast till mångas överraskning är den inget färdigt visionsdokument, utan ett arbetshäfte med frågor. Kyrkpressen frågade biskop Bo-Göran Åstrand varför. 3.2.2025 kl. 13:41

    UK. Äktenskapsfrågan och samarbetet mellan kyrka och skola – det var frågor som väckte debatt när Borgå stifts ungdomsparlament Ungdomens kyrkodagar samlades i Karis i helgen. 3.2.2025 kl. 17:22

    forskning. Läkarvetenskapen vet inte exakt vad som orsakar PMS, men många kvinnor vet vad det är att inte riktigt känna igen sig själv några dagar varje månad. Sara Högberg blev less på bristen på kunskap och skrev en forskningsplan. Nu doktorerar hon i teologi – och forskar på menscykeln. 29.1.2025 kl. 17:52

    KYRKOR I USA. Mariann Edgar Budde medverkar vid ett präst- och diakonmöte i Uppsala i september. 25.1.2025 kl. 15:15

    nykarleby. Håkan Ahlnäs har alltid varit aktiv i både kyrkliga och kulturella sammanhang. Enligt honom är kyrkans viktigaste uppdrag enkelt – att motverka ensamhet. 28.1.2025 kl. 10:25

    Mest läst