Måttet är rågat, säger Harry S. Backström och avgår som kyrkoherde i Väståbolands svenska församling.

Harry S. Backström avgår som kyrkoherde i Väståboland

VÄSTÅBOLANDS SVENSKA FÖRSAMLING.

Harry S. Backström meddelade på onsdagskvällen att han avgår som kyrkoherde för Väståbolands svenska församling. Han tillkännagav sitt beslut via ett e-postmeddelande som gick ut till anställda, förtroendevalda och media.

3.11.2021 kl. 20:46

– Det är många faktorer som påverkat mitt beslut. Det har varit ett jobbigt år, och det handlar inte om pandemin. Jag har fått kritik från olika håll, sådant som jag inte varit förtjänt av. Måttet är rågat, säger Backström.

I pressmeddelandet skriver Backström att det är det senaste årets händelser som gett honom betänketid och att nu insett att det dags att lämna tjänsten som kyrkoherde i Väståbolands svenska församling.

– Likaså har den teologiska och trosmässiga utvecklingen i den evangelisk-lutherska kyrkan och i synnerhet i Borgå stift på ett kraftfullt sätt bidragit till mitt beslut, säger Backström.

Janette Lagerroos blev ikväll vald till kaplan i Houtskär. Har dragkampen kring kaplansvalet påverkat ditt beslut?

– Inte rakt, men hela processen kring valet har varit tråkig. Det är ingen skillnad vem som blivit vald, men i processen har jag fått skopor från höger och vänster. Det har handlat om sådant som jag inte haft något att göra med, sådant som varit en fråga mellan kapellrådet och domkapitlet. Jag kände inget stöd från biskopen där. Jag har saknat en ledare, den enda jag haft har varit vår Herre.

Backström skriver i pressmeddelandet att han sagt upp sig från sin tjänst som kyrkoherde och att han avgår den 28 februari 2022. Före det har han semester och utför sina sista arbetsuppdrag i församlingens tjänst den 31 december 2021. Det betyder att det behövs en kyrkoherdevikarie från och med den 1 januari 2022.

Rent formellt blir Backström pensionär från och med den 1 mars men i pressmeddelandet meddelar han att han kommer att starta upp och leda ett flerårigt juridiskt forskningsprojekt.

– Vi kommer inom ramen för det bland annat att undersöka sanningshalten i medieproduktion, speciellt när det gäller uttalanden där man relaterar till Bibeln och hur det hanteras av offentliga organ och av media. Detta kommer att ställas i relation till och undersökas huruvida medierapporteringen eventuellt har inflytande över det offentliga juridiska beslutsfattandet, till exempel i den evangelisk-lutherska kyrkan samt inom ramen för polis-, justitieombudsmanna- och domstolsväsendet.

Biskop Bo-Göran Åstrand tycker att Harry S. Backströms pressmeddelande tydligt visar att han verkligen reflekterat och bett över sitt beslut.

– Det har jag full respekt för. Tidtabellen är också sådan att församlingen har möjlighet att landa i det här och fundera i lugn och ro över hur de vill välja en ny kyrkoherde. Det finns tid. Jag ser ingen kris här och tycker Harry agerat ansvarsfullt, säger Åstrand.

Harry S. Backström uttrycker att han känt bristande stöd från dig under processen. Kunde något ha gjorts annorlunda?

– Kapellrådet valde idag Janette Lagerroos till kaplan i Houtskär, och i den processen finns inget märkligt, säger biskopen.

– Sedan är det en annan sak att Harry hamnade i en besvärlig situation när vi hanterade den här frågan, eftersom det fanns olika infallsvinklar från församlingsrådet, kapellrådet och domkapitlet. Alla inblandade vet att det inte var någon lätt process. Men det ska inte falla någon skugga över det val som ägt rum idag. Tjänsten lediganslog och kapellrådet fick säga vem de ville ha.

Bo-Göran Åstrand säger att även om han och Harry S. Backström har olika hållning i ett antal teologiska frågor har de ändå kunnat föra en bra dialog.

– Jag upplever att vi i höst haft ett gott samtalsklimat. Senast Harry var på besök i biskopsgården fick jag en korsformad reflex från Väståbolands svenska församling. "Den här ska biskopen bära i höstmörkret." Det tänker jag fortsätta göra. Väståbolands svenska församling är en mångsidig församling med fina medarbetare och ansvarsbärande förtroendevalda. Församlingen kommer säkert att få en bra, ny kyrkoherde, säger biskopen.

(Nyheten kompletterades kl. 22.10 med en kommentar från biskop Bo-Göran Åstrand.)

Nicklas Storbjörk, Sofia Torvalds


Idrottspräster stöder de finländska idrottarna bland annat under EM i friidrott som inleddes i dag. 27.6.2012 kl. 15:51

religion. Majoriteten av regeringspartierna godkänner en minskad andel religions- och livsåskådningsundervisning i grundskolorna. 26.6.2012 kl. 13:07

I ortodoxa kulturcentret Sofia i Nordsjö i Helsingfors har Finlands sydligaste ortodoxa kloster grundats. 25.6.2012 kl. 10:08

bröllop. De populära vigselkyrkorna är bokade från början av juni. Men få vill bli vigda på midsommaren. 22.6.2012 kl. 06:00

Biskopen i Åbo ärkestift Kaarlo Kalliala uttrycker sitt deltagande med anledning av de tragiska händelserna i Påmark. 19.6.2012 kl. 15:00

Enligt professor Miikka Ruokanen är gammellaestadianismen inte en sekt utan en schism, skriver Kirkko & kaupunki. 19.6.2012 kl. 10:49

Martyrkyrkans Vänner har nyligen skrivit samarbetsavtal med den lutherska kyrkan i Burma (Myanmar). 18.6.2012 kl. 16:46

Finska Missionssällskapets sommarfest är i full gång i Kronoby. 16.6.2012 kl. 15:28

Idéer och sångförslag söks till psalmbokens tilläggshäfte. Vem som helst kan sända psalmer och idéer. 17.6.2012 kl. 06:00

Ärkebiskopen i evangelisk-lutherska kyrkan i Finland, Kari Mäkinen, skulle vilja stärka dialogen och samarbetet mellan kyrkorna i Östersjöregionen. 16.6.2012 kl. 06:00

Han kallar sig tältmakarpräst. Patrik Saviaro är den andra svenskspråkiga teologen som prästvigts av Lutherstiftelsen. 15.6.2012 kl. 13:34

En Guds gåva är det, arbetet på Samariacentret i Vasa. Förutom att hon har fått en arbetsplats har Maarit Rahjas relation till Gud förstärkts. 15.6.2012 kl. 13:52

På sommaren ska musikälskaren gå i kyrkan. Det är gratis och det är terapeutiskt. 15.6.2012 kl. 11:02

Film om rasism och tv-program om utslagning bland unga fick understöd. 14.6.2012 kl. 11:25

eko. I en ekoskriftskola funderar ungdomarna på hur vi kan respektera skapelsen i vårt vardagliga liv. 13.6.2012 kl. 12:22

GENERATION Y. – När man frågar millennialer vad de vill att kyrkan ska göra svarar många: Vi vill inte ha något av kyrkan, det räcker att kyrkan finns där. Vi kan komma om det är någon kris eller om vi vill gifta oss, säger Laura Leipakka. 8.7.2021 kl. 06:00

johanneskyrkan. Johanneskyrkans fasad med sina gargoyler, rosettfönster och fialer får en grundlig genomgång i samband med fasadrenoveringen. 23.6.2021 kl. 06:00

FRIHET. "Varje sommar när vi åker iväg med vår fullastade båt fladdrar det en massa fjärilar i min mage." 23.6.2021 kl. 06:00

forskning. När Mikael Lindfelt och hans forskarkollegor började forska om attityder till vaccination för fem år sedan hade de ingen aning om hur aktuell deras forskning skulle komma att bli. 22.6.2021 kl. 09:00

PRÄSTVIGNING. Vem är du? Varför ville du bli präst? Har du en hemlig talang? 21.6.2021 kl. 09:53