Matutdelningen i Pargas är en viktig diakonal insats. Den besöks varje vecka av omkring 50 personer.

Varm blick,
 villiga händer

pargas.

Diakonin är en av kyrkans mest centrala uppdrag. – Vår uppgift är att se på alla med en barmhärtig blick, säger diakon Henrica Lindholm.

5.8.2021 kl. 13:57

Det står i kyrkolagen att det är kyrkans och församlingens uppgift att förverkliga kärleken till vår nästa – särskilt till dem som ingen annan hjälp får.

– Det hör till församlingens väsen. Det är en grundläggande del av församlingens uppdrag, säger Henrica Lindholm, som är diakon i Väståbolands svenska församling.

Diakonins uppgift är att tjäna, men också att bära vidare det goda budskapet: vi är älskade oberoende av vad vi presterar, oberoende av vem vi är.

– Det gör vi genom handling och praktisk kärlek. Det behövs mycket professionellt kunnande för det här, men också söndagens gudstjänst är en plats för diakoni.

I gudstjänsten är alla välkomna att komma inför Gud med sin nöd och med livssituationer som är krävande.

– De som kommer till gudstjänsten kommer också för att hämta ny kraft och för att orka gå ut och tjäna vidare. Genom att tjäna människan tjänar vi Gud.

Hon tänker att diakonin är en del av kyrkans väsen. Utan diakoni är inte kyrkan hel.

– Jag har läst att församlingar som växer i världen jobbar diakonalt. Diakonin är en grund för församlingstillväxt. Det syntes i de första århundradena efter Kristus, då människor sa om de kristna: Se hur de älskar varandra.

Församlingen i Väståboland samarbetar mycket med tredje sektorn, andra församlingar och staden för att komma i kontakt med fler människor och visa att kyrkan vill vara en del av deras liv. Henrica Lindholm vill försäkra att det alltid finns hopp.

– Vem som helst kan hamna i en svår situation, och det kan bli bättre. Många lever med kroniskt dålig ekonomi, och diakonin hjälper där den kan. Men vi vill också erbjuda gemenskap.

Framför allt önskar hon att församlingen ska stå för en människosyn som inte är dömande. Det jobbet görs av alla församlingens anställda, förtroendevalda och medlemmar.

– Vi kan alla bli sjuka. Har man inte skött sig väl under någon period i livet är det viktigt att se framåt med en barmhärtig blick på sig själv. Jag tänker att alla i församlingen kan bjuda på den blicken i möte med varandra och acceptera varandra som vi är.

I stället för att fråga oss varför någon inte klarar av att leva som vi tycker hen borde, kunde vi kanske tänka på hur mycket hen ändå klarat av trots olika livsutmaningar.

– Jesus hade en kärleksfull och barmhärtig blick, och det var också därför människor sökte sig till honom.

En viktig diakonal mötesplats i Pargas är Missionsboden, som varje år samlar in mycket pengar till Kyrkans utlandshjälp och missionen.

– Men det är också ett socialt sammanhang.

En annan viktig diakonal insats är mat-
svinnsutdelningen, som sker en gång i veckan.

– Före coronapandemin kom 20–30 personer varje vecka, nu är de uppe i 50. Vi delar ut matsvinn men också donationer. Folk vill verkligen hjälpa! I sommar har R-kiosken haft en kampanj där kunderna får betala en halv kasse och så står R-kiosken för resten. I sommar kommer vi att kunna dela ut 50 kassar med en massa trevligt innehåll.

Sofia Torvalds


Antalet döda minskade ifjol jämfört med året innan. 15.4.2012 kl. 08:00

Evangeliföreningen har lanserat ett kartspel som går ut på att hitta bibliska ställen på kartan. 14.4.2012 kl. 08:00

Förhållandet mellan kyrkan och staten i Norge kommer att förändras genom grundlagsförändringar i år. 13.4.2012 kl. 13:06

Statsrådet har prövat de alternativa grundskolornas ansökningar. Fyra av åtta godkändes. 12.4.2012 kl. 15:36

Den nya prästdräkten för kvinnor börjar användas i maj. En landsomfattande turné ger möjlighet att bekanta sig med och prova dräkten. 12.4.2012 kl. 11:39

Peter Halldorf har tvingats ge återbud och ersätts av vissångaren Tomas Boström på helgen Nära det Heliga i Vasa. 11.4.2012 kl. 15:05

I takt med att församlingarnas ekonomiska situation blir sämre försämras också Finska Missionssällskapets ekonomiska läge. 11.4.2012 kl. 09:16

Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Påsk. – Som människa och sångare har jag upplevt en enorm rikedom genom att ta del av påskens musikverk, säger Sören Lillkung. 31.3.2021 kl. 13:05

Påsk. – Att jag gör en liten sak som att hålla upp dörren för någon kan genom den så kallade fjärilseffekten leda till att någon kan komma på lösningen på klimatkrisen. Den sortens samband finns men vi har inte möjlighet att ha koll på dem – men det är väl det vi tror att Gud har. 31.3.2021 kl. 00:00

pedersöre. Medan Hilkka Nygård arbetade som lärare i Edsevö skola – Edsevön koulu dekorerade hon skolan inför påsk. Då utvecklade hon ett kors av björkris. 31.3.2021 kl. 09:50

Nekrolog. När det blev möjligt för kvinnor att bli präster i Finland 1988, hörde Ulla Östman till de första som prästvigdes. 29.3.2021 kl. 11:55

värderingar. Vi för Luthers arv vidare utan att vara medvetna om det. Till och med ateisterna påverkas av de lutherska värderingarna. 29.3.2021 kl. 11:01