Att samtala i en kyrka är en signal om att också det omätbara ryms med – det som inte kan vägas, mätas eller göras statistik på.

Tre personer träffas och så får kameran rulla

samtal.

Vad är ett gott samtal? Vad händer när människor möts i dialog istället för debatt? Jakten på det goda samtalet tog sig uttryck i en talkshow i kyrkan.

27.5.2021 kl. 17:02

Utgångspunkten var att försöka hitta trygga plattformar där vi kan samtala om saker som inte har färdiga svar, säger Jani Edström som är pastor i Helsingfors baptistförsamling.

Han tänker att när vi utbyter färdigt tuggade åsikter på ställen som Facebook är det svårt att få till en dialog.

Idén var att göra ett samtalskafé, men i praktiken har kaféborden i kyrksalen av förklarliga skäl fått stå ganska tomma. Det blev något av en talkshowstudio: två gäster, Edström som samtalsledare, de som sköter ljudet och de två kamerorna. Café Skillnaden – efter församlingens adress på Skillnadsgatan i Helsingfors – publiceras på Youtube och som podcast.

Edström beskriver det som ett nedslag i verkligheten: tre personer träffas och så får kameran rulla. En gäst kommenterade: Vad skönt att få sitta och diskutera utan att behöva försvara sin ståndpunkt hela tiden.

– Det bästa är ju när man som lyssnare upplever att det inte blir färdigt utan man ryms med med sina egna tankar. Det är så mycket som produceras idag där jag som lyssnare eller tittare blir totalt överflödig.

Jani Edström leder samtalen i Café Skillnaden.


Hittills har samtalen
till exempel handlat om musikens kraft och om manlig vänskap. Även om det inte är församlingsverksamhet i traditionell mening bidrar kontexten till tonen.

– När vi samtalar i en kyrka signalerar vi att vi lyfter in också det omätbara. Vi talar om saker som inte kan mätas och vägas och föras statistik över.

"Känslan efteråt. När man känner: jag har varit med om någonting som aldrig kommer att upprepas, men som sätter djupa spår i mitt inre."

På tal om saker som inte har färdiga svar: Jani Edström visste från starten att han ville inkludera samtal om regnbågsfrågor och tillhörighet i andliga miljöer – eftersom det är samtal som nästan inte förts överhuvudtaget i frikyrkliga sammanhang. Tanken var att prata om vad det handlar om, och framför allt vem det handlar om: människor som är mer än statistik.

– Jag skulle gärna ge budskapet att det också i den frikyrkliga miljön finns HBTQ+-positiva församlingar, pastorer och människor.

Själv kom han till en punkt när det inte längre gick att inte ta ställning. Inte när han ser på Jesus som hela tiden söker sig till de marginaliserade, eller på baptismens kamp för religionsfrihet och mänskliga rättigheter.

– Då väljer jag att ta risken att tolka Jesus fel.

Han gör det med respekt för dem som tycker annorlunda, medveten om att det är en svår situation för kyrkorna när de möter människor som inte passar in i deras traditionella bibeltolkning eller människosyn.

– Men när jag tänker på hur Jesus mötte och behandlade människor så kan jag liksom inte något annat än säga att alltid där människor känner sig åsidosatta, marginaliserade, förtryckta – där måste vi in och lyfta upp och ge människor upprättelse.

"Människor är nog alldeles tillräckligt självfördömande. Jag tror inte att vi behöver berätta åt människor idag att de inte fixar det, att de inte räcker till."

Han har länge tänkt att budskap om synd, skuld och nåd kanske inte är det som resonerar hos människor idag.

– Människor är nog alldeles tillräckligt självfördömande. Jag tror inte att vi behöver berätta åt människor idag att de inte fixar det, att de inte räcker till. Jag tror att vi behöver berätta för människor att det finns någon som älskar dem, någon som bryr sig om på riktigt.

Café Skillnaden är långt ifrån den enda podcast eller Youtube-kanal som fått sin början under det senaste året.

– Corona fungerade lite som en katalysator, säger Edström.

Att få sitta och tala med människor på det här sättet är något han velat göra. En egen inre process blev till ”en liten grej på Youtube”. Ambitionen är inte att förändra världen, men om någon kan ta intryck av samtalen tänker han att det räcker.

Hur skulle du nu beskriva ett gott samtal?

– Känslan efteråt. När man känner: jag har varit med om någonting som aldrig kommer att upprepas, men som sätter djupa spår i mitt inre. Jag har fått bli sedd och hörd, jag har fått lyssna på andra människor som har någonting viktigt att säga. Men också i samtalet, att känna att den här delaktigheten: man är med, involverad. Och det finns tid för pauser, tid för reflektion, tid för att upprepa sig, tid att ställa frågor.

Emelie Wikblad


Människa. Marja Einola tar inget för givet, men känner att hon blivit ledd sedan tonåren och att hon är där hon ska vara. 8.7.2010 kl. 00:00

Samhälle. Kören Amigo Choral som har en andlig repertoar får inte ge en konsert i Sibbo kommuns lokal. 8.7.2010 kl. 00:00

Ledare. Mår tron bäst i den stora folkkyrkogemenskapen eller den intima cellgemenskapen? 8.7.2010 kl. 00:00

Samhälle. Allt fler elever väljer att läsa livsåskådningskunskap i stället för evangelisk-luthersk eller ortodox religion. 7.7.2010 kl. 00:00

Samhälle. Tiggarna blir allt fler i de finländska städerna. Också kyrkans diakoniarbetare står rådvilla inför deras bedjande blickar och en del efterfrågar klarare direktiv. 7.7.2010 kl. 00:00

Samhälle. Borgåförsamlingarna och kyrkornas samtalstjänst betjänar Borgåbor efter skottdramat. 6.7.2010 kl. 00:00

Samhälle. Ett nyfunnet samarbetsnätverk mellan hjälporganisationer banar väg för mer effektiv hjälp i huvudstadsregionen. 6.7.2010 kl. 00:00

Kultur. Det var ett soligt och myggfritt Pörkenäs som mötte deltagarna av årets Midsummerfestival. 1.7.2010 kl. 00:00

Kultur.   Det var ett soligt och myggfritt Pörkenäs som mötte deltagarna av årets Midsummerfestival. 1.7.2010 kl. 00:00

Världen. En indisk politiker har dömts till sju års fängelse för förförljelserna av kristna i Orissa i Indien år 2008. 1.7.2010 kl. 00:00

Världen. En indisk politiker har dömts till sju års fängelse för förförljelserna av kristna i Orissa i Indien år 2008. 1.7.2010 kl. 00:00

Världen. De hittills äldsta bilderna på apostlarna Petrus och Paulus har hittats i Rom. 29.6.2010 kl. 00:00

Kultur. Döden är svår att tala om och därför har det uppstått många alternativa sätt att säga att någon har dött. 24.6.2010 kl. 00:00

Ledare. Det har alltid funnits, och kommer förhoppningsvis alltid att finnas, de som lever motströms. Män och kvinnor med skarpa blickar för det som händer runtom dem, i förening med djupt rotad rättskänsla, prestigelöshet, talförhet och mod. Låt oss här kalla sådana människor profeter, väl medvetna om att ordet i sin fulla bemärkelse också har en klart definierad religiös betydelse. 23.6.2010 kl. 00:00

Ulrika Hansson. Jag är fjorton och överlycklig. Mitt lag har svettats i en fotbollsturnering i Trondheim. 23.6.2010 kl. 00:00

Smitta. Inga gemensamma nattvardskalkar, traditionella psalmböcker eller kollekthåvar som går från hand till hand – det är några av de konkreta rekommendationerna från kyrkostyrelsen till församlingarna, för att förhindra spridningen av coronaviruset. 10.3.2020 kl. 10:39

ekofasta. "Jag förstod att jag lärt mig något annat utöver namnet på spännande nya veganprodukter: nämligen uppskattning." 11.3.2020 kl. 00:01

kyrkoherdeinstallation. Replots församling fick på söndagen ny kyrkoherde då Camilla Svevar installerades i tjänst. En välfylld kyrka hälsade den nya herden välkommen, som samtidigt skrev historia då hon är den första kvinnan som blir herde i församlingen. 8.3.2020 kl. 16:13

val. Maria Wikstedt och Malena Björkgren, båda tf. kaplaner i Åbo svenska församling, har sökt kaplanstjänsten i Åbo svenska församling. 6.3.2020 kl. 09:09

Burma. Johan Candelin har fått inbjudan att bli biskop i Myanmar (Burma). Men han vill inte tacka ja förrän polisutredningen om Martyrkyrkans vänners insamlingstillstånd är klar. 2.3.2020 kl. 16:38