Daniela Strömsholm fungerar som doula vid sidan av sitt jobb som musikledare i Matteus församling.

Kroppen kan föda – och man kan påverka sin egen förlossningsupplevelse

FÖRLOSSNING.

Förlossningen är en stor grej både för kroppen och känslorna. Genom att gå Föda utan rädsla-kursen kan man förbereda sig – oavsett om man är rädd eller inte.

11.5.2021 kl. 09:00

Många känner sig rädda eller nervösa inför förlossningen. Vården kan erbjuda smärtlindring, men den tar inte bort rädslan, säger Daniela Strömsholm.

Strömsholm är musikledare i Matteus församling men fungerar även som doula inom Folkhälsans doulaverksamhet. En doula är en frivillig stödperson som stöder inför och under förlossningen. Strömsholms intresse för kvinnohälsa, graviditet och förlossning vaknade på allvar efter att hon fött sitt andra barn.

– Inför den andra förlossningen läste jag Föda utan rädsla-boken och fick en aha-upplevelse: så här borde det vara! Jag hade också en samtalsdoula.

Den första förlossningen beskriver hon som normal ur medicinsk synvinkel, men det fanns ändå saker som skavde utan att hon kunde sätta fingret på dem och som kom upp till ytan under nästa graviditet.
– Min andra förlossning blev en riktigt revanschförlossning. Fast jag blev igångsatt fick jag en fantastisk upplevelse.

Att hon förberett sig gjorde upplevelsen annorlunda.
– Det här ledde bland annat till att fast förlossningen och smärtorna var mer intensiva klarade jag av att lita på min egen förmåga och följa med kroppen och jag klarade mig också utan medicinsk smärtlindring.

Även fokus på partnern
Förlossningsrädslan ökar, trots att det hela tiden blir allt säkrare att föda ur medicinsk synvinkel.
– Jag tror att den främsta orsaken är otrygghet på grund av minskade resurser. Man får inte besöka förlossningsavdelningen på förhand, har kanske hört skräckhistorier och vet inte vad som väntar en.

Föda utan rädsla-metoden utgår från att kroppen kan föda och att man kan påverka sin egen förlossningsupplevelse så att den blir en stärkande upplevelse – oavsett hur den gått till.

Under Föda utan rädsla-kursen lär sig deltagarna använda fyra konkreta verktyg tillsammans med sin partner: andning, avspänning, röstens och tankens kraft.
– Metoden grundar sig på att alla föderskor ska ha rätt till en trygg och kärleksfull förlossningsupplevelse, den utgår från födandets fysiologi och från forskningserfarenheter.

Kursen passar alla – inte bara den som känner rädsla inför förlossningen.
– Förlossningen är en stor grej. Den är påfrestande både för kroppen och för sinnet och det lönar sig att vara förberedd.

Kursen riktar sig både till förstföderskor och omföderskor. Det spelar ingen roll om man tänkt sig en så naturlig förlossning som möjligt eller är inställd på att ta emot smärtlindring.

Under kursen övar den blivande mamman tillsammans med sin partner eller stödperson. Kursen ger också verktyg som partnern kan använda.
– När man ser sin käraste person ha ont vill man finnas där och hjälpa, men har kanske ingen aning om hur man borde hjälpa. Den här metoden ger förståelse för hur kroppen och känslorna fungerar.

Paren övar tillsammans under kursen och får färdigheter som de kan använda sig av under förlossningen. Kursen rekommenderas från graviditetsvecka 25 och framåt eftersom det är under den delen av graviditeten som man har mest nytta av kursen.

Varför hålls en sådan här kurs i församlingen?
– Församlingen är ju med i alla stora livsskeden och vi vill gärna satsa på att stöda familjen redan i det här skedet. Jag tycker att det passar bra in i den kristna värdegrunden att se och stöda en annan människa.

– Det känns också fint att kunna erbjuda en kostnadsfri kurs eftersom mödravården inte erbjuder profylaxkurser. Vill man gå en förlossningsförberedande kurs måste man vända sig till privata aktörer och själv betala för den.

Föda utan rädsla-kursen

  • Kursen hålls i Matteuskyrkan den 13.6 kl. 14–18.
  • Kursdatumet i juni passar dem med beräknad förlossning i juni-september. En ny kurs planeras i oktober.
  • Kursen är kostnadsfri.
  • Anmälningar till daniela.stromsholm@evl.fi senast 6.6.
  • Mer om Föda utan rädsla-metoden kan du läsa på birthbyheart.com
Erika Rönngård


Världen. För fjärde året i rad har utträdena ur Svenska kyrkan blivit färre trots att medlemsantalet fortsättningsvis minskar. 1.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. – Upprepade gånger har fiender försökt förstöra den. Varje gång har den ändå rest sig som fågeln Fenix ur askan i en allt mer strålande gestalt, sa biskop Gustav Björkstrand vid återibruktagandet av Borgå domkyrka. 1.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. – Nu är allting färdigt. Välkomna! Se bilder från den nyrenoverade domkyrkan i Borgå. 1.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. I dag, den första söndagen i advent, inleds det nya kyrkoåret. Praxisen går tillbaka ända till medeltiden. 30.11.2008 kl. 00:00

Kyrka. Nu på söndag, den 30 november och första söndagen i advent, tas Borgå domkyrka åter i bruk. 29.11.2008 kl. 00:00

Kyrka. – Metallmässan är inte en show, utan en gudstjänst där Jesus är rockstjärnan. Det säger Janne Löf som gjort musikarrangemangen till den metallmässa som ordnas på svenska i Åbo idag, fredag. 28.11.2008 kl. 00:00

Kyrka. Lars-Runar Knuts från Åbo har av kyrkostyrelsen tilldelats hederstecknet för församlingsarbete. Tecknet överräcktes i domkapitlet i samband med Borgå stifts 85-årsdag. 27.11.2008 kl. 00:00

Människa. – Det goda arbetet uppfyller flera av de personliga grundbehoven, säger Mats Österman. 27.11.2008 kl. 00:00

Kyrka. Församlingarna i Vanda mikrofotograferar och digitaliserar alla familjeakter och kyrkböcker från 1860–2005. 27.11.2008 kl. 00:00

Ledare. Stiftsdagarna i Jakobstad blev en upplevelse med många positiva förtecken och därför också med många tacksamma deltagare. Det är att be och hoppas att allt det positiva nu blir till nytta i arbetet i stiftets församlingar. 27.11.2008 kl. 00:00

Rolf af Hällström. Födelsedagskakan var delikat och bordssamtalet givande. Ett gäng kirurger som diskuterade processerna som krävs innan de går med på att genomföra ett könsbyte. Risken att det som känns fel i en människa skulle finnas kvar efter operationen måste elimineras. 27.11.2008 kl. 00:00

Kyrka. Sundom kapellråd har valt Malin Lindblom till ny kaplan i Sundom kapellförsamling. 26.11.2008 kl. 00:00

Kultur. Ett runt träkapell planeras intill busstationen i Helsingfors. 26.11.2008 kl. 00:00

Kyrka. Finska Missionssällskapet (FMS) fyller 150 år nästa år och händelsen uppmärksammas med fester, gudstjänster och seminarier av olika slag. Kyrkan har samtidigt utlyst året till ett jubileumsår för hela kyrkans mission. 26.11.2008 kl. 00:00

Kyrka. Scoutverksamhet ska bli en tydligare del av församlingars barn- och ungdomsarbete. Det blev klart vid kyrkostyrelsens plenum i dag. 25.11.2008 kl. 00:00

ärkebiskopsval 2018. Ilkka Kantola är redo att förena sina riksdagserfarenheter och sin kärlek till kyrkan i en comeback i kyrkans lila. 30.1.2018 kl. 15:17

ungdomens kyrkodagar. Ungdomsarbete och fred är i fokus när UK jubilerar. Ordförandeklubban svingas av Kajsa Lassila. 26.1.2018 kl. 11:29

ärkebiskopsval 2018. Ville Auvinen har klassats som den ”konservativa” ärkebiskopskandidaten. Men han vill inte 
definieras av det han motsätter sig, utan av det han tror att vi behöver. 26.1.2018 kl. 09:08

Bok. När Anton Lundholm växte upp i det svenska bibelbältet var homosexualitet en icke-fråga. När han själv, efter många års kamp, kom ut ur skåpet raserades hans Gudbild. 26.1.2018 kl. 08:44

kyrkoherde. Hans Boije, direktor för Johannelunds teologiska högskola i Uppsala, har sökt kyrkoherdetjänsten i Vörå församling. 23.1.2018 kl. 15:37